Amerikoje demaskuotas dar vienas Rusijos agentų tinklas


Jungtinėse Amerikos Valstijose – dar vienas žvalgybinis skandalas. Federalinių tyrimų biuro (FTB) agentai demaskavo naują Rusijos agentų tinklą.

Tik šis, naujasis, nė kiek nepanašus į garsiosios Anos Čapman grupės šnipų – nelegalų – veiklą. Naujasis tinklas specializavosi vogdamas iš JAV mikroschemas, reikalingas Rusijos pramonei. Mat Rusija tų schemų, kaip dabar aiškėja, pati pasigaminti jau nebesugeba.

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt pateikia dvi užsienio spaudoje pasirodžiusių straipsnių apie šį konfliktą santraukas. 

FTB tvirtina, kad rusai kontrabanda išveždavo amerikiečių mikroschemas

Rusijos valdininkai santūriai reagavo į FTB atvirą pareiškimą, kad demaskuotas Rusijos agentų tinklas, užsiiminėjęs mikroschemų kontrabanda iš Jungtinių Amerikos Valstijų, rašo „The New York Times”.

„Tinklas tiekė mikroschemas ir kitus elektroninius komponentus, kurie paprastai laisvai cirkuliuoja Jungtinių Amerikos Valstijų vidaus rinkoje. Bet jų eksportui reikalinga licencija, kad elektronika netaptų dalimi karinių įrenginių šalims, kurios pačios nesugeba pasigaminti savų komponentų“, – pažymi Andrew Krameris.

Rusijai šis demaskavimas – tai antroji jos žvalgybos nesėkmė nuo 2010 metų, kai federaliniai agentai suėmė grupę rusų agentų. „O prielaida, kad šalies karinės ir žvalgybinės žinybos smunka iki komerciškai prieinamų mikroschemų vagysčių iš JAV, po to, kai dešimtmečius negalėjo sukurti savos kompiuterinės industrijos, tai yra smūgis Rusijos mokslo savimeilei“, – tęsia autorius.

RIA „Novosti“ praneša, jog Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pasivargino pažymėti, kad „kaltinimai neliečia jokios žvalgybinės veiklos“.

Ketvirtadienį visą dieną Rusijos karinės kompanijos aiškino, kad jų dirbiniuose nėra amerikietiškų mikroschemų, nekalbant jau apie detales, kurios buvo perkamos neva tam, kad bus naudojamos šviesoforuose, sakoma straipsnyje.

Neįvardytas Rusijos lėktuvų gamybos korporacijos MiG atstovas RIA „Novosti“ sakė, kad jų paskutiniajame aukštų technologijų lėktuve MiG-35 nėra amerikietiškų mikroschemų. „Mes tikrai nieko nevagiam iš JAV“, – pareiškė jis.

Šaltinis: The New York Times

XXX

Metodas senamadiškas, bet veiksmingas: slaptųjų agentų epocha niekad nesibaigs

Šaltasis karas baigėsi, bet jo senamadiški stabmeldžių ritualai nenuslenka į praeitį, tvirtina „The Times” apžvalgininkas Roger Boyesas, komentuodamas dabartinį šnipų skandalą JAV. Jeigu kas nors iš šioje byloje suimtųjų bus periduotas teismui, Kremlius išgrūs iš Maskvos tuziną amerikiečių, prognozuoja autorius.

Byla taip pat rodo, jog iki šiol tebėra aktuali agentų žvalgyba vietose (o ne tik per šnipinėjimo palydovus bei kitas technines priemones), mano autorius.

Tai, kad apie Rusijos šnipus ir šiandien rašoma laikraščiuose, autorius iš dalies paaiškina Putino skoniu – jis šalininkas „humint” – procesas, kai informaciją renka agentai.

Didžiosios Britanijos ir kitos kontržvalgybos pastebėjo, kad Rusijos šnipinėjimas plečiamas. „Jos teisingai nerimauja“, – įsitikinęs autorius.

Šaltinis: The Times

2012.10.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *