Andrejaus Lugovojaus poligrafo šou


Valstybės Dūmos deputatas Andrejus Lugovojus, kurį Didžiosios Britanijos prokuratūra kaltina ruso perbėgėlio Aleksandro Litvinenkos nužudymu 2006-iais panaudojant polonijų-210, tvirtina įrodęs savo nekaltumą, praeidamas melo detektoriaus su anglų ekspertais testą.

Tačiau Rusijos specialistai, nekeldami abejonių savo užsienio kolegų autoritetu, mano, kad pastarieji pasirinko tyrimui primityvią metodiką. Savo ruožtu būtina priminti, jog Didžiosios Britanijos teismai išvis nepriima poligrafo įrodymų.

Andrejaus Lugovojaus teigimu, Detektoriaus testą jam pasiūlė praeiti ne teisminė valdžia, o Rusijos-Britanijos televizijos kompanijos ,,Russian Hour“ atstovai, kuriantys filmą apie Aleksandro Litvinenkos žūtį. Jie ir atvežė britų ekspertus – poligrafologus – Briusą ir Tristamą Berdžesus, atstovaujančius profilinę įmonę UK Lie Tests.

NEWSru.com, 25.04.2012, ,,Andrejus Lugovojus praėjo testą melo detektoriumi. Rezultatas: Litvinenkos jis nežudė“. Ekspertas Briusas Berdžesas, kurio vardas pasitaikydavo Britanijos žiniasklaidoje, net yra vadovavęs Poligrafų Asociacijai.

Jis gan dažnai pasirodydavo kaip ekspertas įvairiose pokalbių laidose, o prieš trejus metus su juo nutiko įsidėmėtina istorija. Kaip rašė Metro laikraštis, specialistas, kuris, iš idėjos, turi apie melą žinoti viską, pats įkliuvo meluodamas ir net buvo nuteistas 24-ioms savaitėms lygtinai.

Jis pamelavo policijai, bandydamas įrodyti, kad nevairavo automobilio, kurį vaizdo kamera nufilmavo tuo momentu, kai buvo viršijamas greitis. Jei jis nebūtų sakęs netiesos, tai būtų pasibaigę kur kas švelnesne bausme.

Šių metų balandžio 24-ąją vieno Maskvos viešbučio numeryje jie atliko A.Lugovojaus testavimą, kuris truko ilgiau nei tris valandas. Išvados rodo, kad procedūra buvo vykdoma elektroniniu Lafayette‘o melo detektoriumi, fiksuojančiu tiriamojo kvėpavimo ir pulso dažnumą, spaudimą, odos elektros pasipriešinimą, kuris kinta delnams prakaituojant. Visiškam ištyrimui buvo taip pat panaudoti du tremoro davikliai, registruojantys žmogaus nevalingus krūpčiojimus, kai pokalbis ,,užgauna“ jam pavojingą temą. 

A.Lugovojų tyrę ekspertai tvirtina, kad buvo taikomas vadinamasis Baksterio metodas (Backster Zone Comparison Technique). Tiriamajam iš anksto buvo pranešti ekspertus dominantys klausimai, o paskui juos pateikė tarp kitų, nieko bendra neturinčių su Aleksandro Litvinenkos mirtimi. Pasiūlytoji metodika, anot ponų Berdžesų, yra naudojama JAV teisėsaugos organų.

Anot A.Lugovojaus, esminiai buvo trys klausimai: ,,Ar darėte Jūs ką nors, kas lėmė Aleksandro Litvinenkos mirtį?“, ,,Ar Jūs kaip nors susijęs su Aleksandro Litvinenkos mirtimi?“ ir ,,Ar turėjote kokių nors reikalų su polonijumi?“ Gavę neigiamus atsakymus ir sugretinę juos su atvaizduotais grafikais poligrafo atmintyje, britai pripažino juos teisingais.

„Aš manau, kad atlikto testavimo rezultatai pasitarnaus mano nekaltumo įrodymui, – pastebėjo A.Lugovojus. – Ir tikiuosi, kad britų teismas atsižvelgs į tai“. 

Savo ruožtu labiausiai patyręs Rusijos ekspertas-poligrafologas, Melo detekcijos akademijos pirmininkas Andrejus Popovas pažiūrėjo į tai su tam tikra doze skepticizmo. ,,Tiesūs kontroliniai klausimai, naudojami Baksterio metodo, gali būti neutralizuoti paties tiriamojo,- papasakojo ,,X“ ekspertas. – Žinodamas, apie ką bus klausinėjama, jis gali pasiruošti, ir jo organizmas niekaip neatsiskleis“.

Kad būtų galima gauti daugiau ar mažiau patikimi rezultatai, į kuriuos vėliau atsižvelgtų teismas, JAV ir kai kurių kitų šalių ekspertai, kaip pasakojo Andrejus Popovas, taiko vadinamąją motyvuotą kaltinamojo apklausą siekiant išsiaiškinti įvykdyto nusikaltimo detales. „Pavyzdžiui, klausimas apie polonį turėtų būti ne bendras, o išskaidytas į keletą dalių, – mano p. Popovas.- „Už kiek pirkote polonį?“, „Kišenėje ar portfelyje vežėte polonį?“, „Ar nebijojote, kad polonis galėjo ir jums pakenkti?“

Eksperto manymu, tokiems klausimams bandomajam būtų buvę sunkiau pasirengti, todėl ir atsakymai į juos būtų turėję visiškai kitą svorį. Baigdamas ekspertas priminė, kad net pats kokybiškiausias poligrafo tyrimas gali būti pripažintas teismo tik kaip netiesioginis žmogaus kaltės ar nekaltumo įrodymas.

Didžiosios Britanijos karališkosios prokuratūros spaudos biuras „X“ pranešė, kad baudžiamuosiuose Anglijos ir Velso teismuose melo detektorių testai kaip įkalčiai išvis nepriimami. Pastebėtina, kad parengtiniai teismo posėdžiai dėl Litvinenkos nužudymo vyko Britanijoje praėjusiųjų metų rudenį. Bylos nagrinėjimas iš esmės yra numatytas šių metų spalio mėnesį.

“Nedariau. Nedalyvavau. Nelaikiau”. Tai Andrejaus Lugovojaus testo poligrafu rezultatai.

[…] Lugovojaus testą melo detektoriumi organizavo ir nufilmavo rusų-britų telekompanija “Russian Hour” (,,Rusų valanda”). Telekompanija ketina sukurti filmą ir parodyti jį Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV ir kitose šalyse. Teležurnalo “Russian Hour” tinklapyje sakoma, kad nuo 1994 metų kompanija A&A Inform LTD filmuoja teleprogramas ir reklaminius filmus, publikuoja knygas ir žurnalus, vykdo media-projektus D.Britanijoje, Rusijoje, JAV ir visame pasaulyje. Kompanija pareiškė, kad 2003 metais pradėtas rodyti teležurnalas ,,Rusų valanda” ,,padeda D.Britanijai ir Rusijai suprasti vienai kitą, o programos skirtos viskam, kas sieja šias šalis”. […]

XXX

Čia pateikiamas apklausos poligrafu dokumentas.

Įtariamojo vardas: Andrejus Lugovojus

Data: 2012.IV.24

Vieta: viešbutis “Radisson Hotel” Maskvoje

Laikas: 12:30-15:00 val.

Ekspertas, atlikęs tyrimą, Briusas Berdžesas (Bruce Burgess)

Ekspertas, prižiūrėjęs tyrimo kokybę, Tristamas Berdžesas

Vertėja Natalja Požarskaja

Šio tyrimo tikslas – patvirtinti Andrejaus Lugovojaus parodymus, kuriuos jis pateikė dėl kaltinimų prisidėjus nužudant Aleksandrą Litvinenką.

Eksperto pokalbio su Andrejum Lugovojumi tikslas – nustatyti minėto klausimo smulkmenas.

Instruktažo, naudoto pirma tyrimo, eigoje Andrejus Lugovojus buvo supažindintas su apklausos poligrafu taisyklėmis. Po to buvo atliktas pats tyrimas kontroliuojamomis sąlygomis. Suderinti su tiriamuoju klausimai buvo nesyk pateikti kartu su neutraliais ir nukreipiančiais klausimais.

Tyrimas buvo atliktas naudojant kompiuterinį Lafayette’o poligrafą, kuris leidžia kontroliuoti kvėpavimo dažnių kitimus, kraujo spaudimą, pulsą ir odos elektros reakcijas, kas atitinka Amerikos poligrafų operatorių asociacijos (American Polygraph Association) reikalavimus. Tyrimo eigoje taip pat buvo panaudotas judėjimo daviklis.

Tyrimo eigoje buvo pateikti žemiau išvardinti klausimai, į kuriuos gauti šie atsakymai:

1.Ar jūs padarėte ką nors, kas būtų galėję sukelti Aleksandro Litvinenkos mirtį?

Atsakymas: Ne.

2. Ar Jūs kaip nors esate susijęs su Aleksandro Litvinenkos mirtimi?

Atsakymas: Ne.

Ar esate kada nors laikęs rankose polonį?

Atsakymas: Ne.

Po kruopščios visų schemų, gautų atlikus testą, analizės, buvo padaryta išvada, kad atsakymai į aukščiau minėtus klausimus neturi jokių bandymų suklaidinti požymių. Remiantis tuo, kas jau pasakyta, mano profesionalus įvertinimas yra toks, kad Andrejus Lugovojus sakė tiesą, kada atsakinėjo į su tyrimo tikslais susijusius klausimus, kurie paminėti anksčiau.

Klausimų parinkimas tyrimui buvo sudarytas naudojantis BZCT (Buster Zone Companion Technique) metodika, kuri pripažįstama Amerikos poligrafų operatorių asociacijos kaip patikima ir naudojama JAV teisėsaugos organų ir kitose pasaulio šalyse.

Aš tvirtinu, kad šis dokumentas yra tikslus atsakymas apie tyrimo poligrafu atlikto nurodyta tema ir visa informacija, kuri yra šioje ataskaitoje, gauta sutinkamai su mūsų sąlygomis ir terminais. Ataskaitos kopija pateikiama pagal užklausą.

Parengta pagal “Komersant”, РИА „Новости” pranešimus.

Slaptai.lt redakcijos prierašas.

Taigi Andrejus Lugavojus džiaugiasi, kad melo detektoriumi atlikti tyrimai jam palankūs – esą jis niekaip nesusijęs su į Vakarus pabėgusio ir paslaptingomis aplinkybėmis Londone nužudyto buvusio Rusijos slaptųjų tarnybų karininko Aleksandro Litvinenkos mirtimi. Tačiau Didžiosios Britanijos slaptosios tarnybos mano priešingai: esama įrodymų, jog būtent Andrejus Lugavojus – tiesioginis A.Litvinenkos mirties kaltininkas. A.Litvinenkos mirties užsakovai – Kremliuje.

O ką apie šią istoriją mano mūsų skaitytojai?

Nuotraukoje: Andrejus Lugovojus, kurį Didžioji Britanija įtaria tiesiogiai prisidėjus ypatingai pavojingu būdu (radioaktyviuoju poloniu) Londone nužudant Rusijos slaptųjų tarnybų perbėgėlį Aleksandrą Litvinenką.

2012.05.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *