Antaną Mockų kritikuoja mafijos klanų valdomi laikraščiai


Šiandien pasaulio žiniasklaidoje dažnai minimas įtakingas Kolumbijos politikas lietuvis Antanas Mockus. Jam prognozuojama pergalė artėjančiuose Kolumbijos prezidento rinkimuose. Nė vienai partijai nepriklausantis A.Mockus rinkimuose konkuruoja su kitu žinomu politiku, buvusiu gynybos ministru. Ch.Santosu. Pilna šio lietuvių kilmės politiko pavardė – Antanas Aurelijus Rutenis Mockus Šivickas. Pagal daugelyje Lotynų Amerikos kraštų egzistuojančias tradicijas greta pirmojo vardo įrašomas antrasis vardas, krikšto vardas ir greta taip pat įrašoma motinos mergautinė pavardė. Antanas Mockus gimė 1952 metų kovo 25 dieną Kolumbijos sostinėje Bogotoje išeivių iš Lietuvos dailininkų Nijolės ir Alfonso Mockų šeimoje. 1969 – 1979 metais mokėsi Prancūzijoje – Dižone ir Paryžiuje.

Prancūzijoje A.Mockus įgijo puikų išsilavinimą, tapo filosofu ir matematiku. 1981 metais jis pradėjo dėstyti Bogotos universitete, 1985 metais jam suteiktas profesoriaus laipsnis. 1990 – 1993 metais A.Mockus ėjo ir Bogotos universiteto rektoriaus pareigas. Perspektyvus mokslininkas dėl įvairių konfliktų paliko rektoriaus postą, bet tada jis įsitraukė į politinę veiklą.

Šiuo metu Kolumbija išgyvena pakilimo laikotarpį. Nuo 2006 metų šalyje prasidėjo permainos – imtasi ryžtingesnės kovos prieš korupciją ir galingus mafijos tinklus, pradėtos įgyvendinti ir ekonominės reformos. Šalies sostinė Bogota stipriai keičiasi. A.Mockus Bogotos mero pareigas užėmė du kartus – 1994 – 1998 metais ir kiek vėliau, 2001 – 2004 metais. Šiuo metu sostinėje gyvena per 7 milijonų žmonių (visoje Kolumbijoje yra 43 milijonai gyventojų. Antrajame pagal dydį šalies mieste Medeline gyvena 3,3 milijono gyventojų, o trečiajame mieste Kalyje – 2,5 milijono žmonių). A.Mockus organizuodavo įdomias, skandalingas akcijas – “Naktis moterims“, kurių metu vyrai buvo namuose su vaikais, o moterys nemokamai eidavo į muziejus, į pigius koncertus, spektaklius, buvo vaišinamos ledais ir arbata.

Kitos akcijos buvo susijusios su kova prieš nusikalstamumą. A.Mockus inicijavo savigynos būrių kūrimą. Į tokius būrius susitelkę sostinės gyventojai padėjo policijai pažaboti tiek chuliganus, tiek prekeivius narkotikais bei parduotuves ir pašto skyrius plėšusius gangsterius. Bogotos meras Antanas Mockus dažnai organizuodavo viešus susitikimus su miestiečiais, kurių metu aptardavo aktualiausius klausimus. Meras bendravo ir su taksistais, asmeniškai aiškinosi, kurios taksi firmos toleruoja sukčiavimus. Palaikomi A.Mockaus, sąžiningi taksistai įkūrė klubą “Perėjos riteriai“.

Kolumbijos politiniame olimpe apie 2000 – 2004 metus buvo pasigendama naujų veidų. Kaip tik tuo metu aktyviau reikštis pradėjo grupė aktyvių, jokioms partijoms nepriklausančių politikų. Radikalusis politikas A.Mockus pasisako už griežtą kovą prieš korupciją ir mafijos klanus, mokesčių reformą ir ryžtingas socialines permainas. Jis teigia, kad reikia mažinti valdininkų skaičių, o už sutaupytas lėšas didinti socialines išmokas bedarbiams ir daugiavaikėms šeimoms. Būdamas meru A.Mockus įrodė, kad yra ryžtingas politikas. O būtent tokių savybių – ryžto ir drąsos – reikia vadovaujant Kolumbijai. Šalyje egzistuoja ne tik problemos, susijusios su korupcijos ir mafijos klanų keliama grėsme. Kolumbijoje vis dar veikia komunistinė FARC grupuotė ir kitos komunistinių ekstremistų grupės. Jos iki šiol valdo apie dvidešimt procentų šalies teritorijos. Tad prezidento poste daugelis šalies piliečių norėtų matyti politiką, turintį tiek diplomatinių sugebėjimų, tiek ryžto, o būtent tokiomis savybėmis pasižymi A.Mockus. Jį kritikuoja mafijos klanų valdomi laikraščiai, nes lietuvių kilmės politikas savo veikla kelia grėsmę tokių klanų viešpatavimui.

A.Mockus patraukė Kolumbijos piliečių dėmesį, nes yra ryžtingesnis ir nuoširdesnis, nei kiti kandidatai į šalies vadovo postą. A.Mockus atvirai pasakė rinkėjams apie tai, kad jis serga Parkinsono liga, kad po kiek laiko liga gali progresuoti. Toks atvirumas patiko rinkėjams, kuriems jau pabodo klastingi politikai, besišvaistantys tuščiais pažadais. Šis politikas pastoviai atvyksta į Europą. Nuo 1990 metų jis kelis kartus lankėsi ir Lietuvoje, paskutinį kartą – 2006 metų rugsėjo mėnesį.

A.Mockus mėgsta poilsiauti Martinikoje ir Prancūzų Gvianoje, dažnai leidžia laiką ir Kolumbijoje gamtos prieglobstyje esančioje savo sodyboje. Beje, Kolumbijoje gyvena ir visoje Lotynų Amerikoje žinoma lietuvių kilmės aktorė Natalija Klaus. Jos tėvas Julius Rastapkevičius yra išeivių iš Lietuvos, atvykusių į Argentiną 1930 metais, sūnus. J.Rastapkevičius gimė Argentinoje 1935 metais, o po metų – 1936 metais šeima atvyko į Kolumbiją. N.Klaus aktyviai dalyvauja A.Mockaus rinkimų kampanijoje. Antano Mockaus rinkimų štabe darbuojasi ir lenkų bei kroatų kilmės pilietinių judėjimų aktyvistai, išeiviai iš Kinijos ir indėnai.

Nuotraukoje: Kolumbijos prezidento posto siekiantis lietuvis Antanas Mockus.

2010.05.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *