Antausis Kremliaus propagandai?


Pastaraisiais mėnesiais Rusijos propagandinė žiniasklaida kaip įgelta kritikuoja Europos valstybes, kurios esą nesuvaldo pabėgėlių ir migrantų iš Šiaurės Afrikos bei Artimųjų Rytų tvano.

Vokiečių advokatas kreipėsi į Berlyno prokuratūrą su prašymu ištirti Rusijos valstybinės televizijos parodyto siužeto teisėtumą. Advokato nuomone, žurnalistas kurstė Vokietijos rusakalbių gyventojų neapykantą atvykėliams.

Rusijos vokiečiai gelbsti Europą!

Rusijos “vokiečiai” sutriuškino pabėgėlių prieglaudą Vokietijoje – sausio 20-ąją pranešė tarptautinis mėnraštis „Soveršeno sekretno“. (Mūsų skaitytojui ne vieną dešimtmetį žinomas leidinys dabar prisistato be perdėto kuklumo: vienas labiausiai autoritetingų XX amžiaus pabaigos – XXI amžiaus pradžios Rusijos laikraščių.) Žurnalistė Aleksandra Pavlova rašo redakciją sužinojus apie pogromą, kurį surengė rusų persikėlėliai Bruchzalio mieste (Baden-Viurtembergo federalinės žemės šiaurės vakaruose, 20 km nuo Karlsruės, vok. Bruchsal). Apie tai žurnalistei papasakojo šaltinis iš rusų migrantų, gyvenančių Vokietijoje (turbūt – iš emigrantų).

Pogrome dalyvavo apie 400 Rusijos vokiečių. Policijos duomenimis, prie bendrabučio, kur gyvena arabai ir marokiečiai, privažiavo apie 120 automobilių, kiekviename po 3-4 vyrus. Pietiečiai mėgino gintis ir šaudyti, bet juos sumušė beisbolo lazdomis ir bendrabutyje buvusiomis taburetėmis. Rusakai (taip vadina save rusų migrantai Vokietijoje) ėjo per visus aukštus.

Šaltinio nuomone, pogromo priežastimi galėjo tapti 13-metės rusaitės išprievartavimas. Mėnraštis priminė: Kaip anksčiau pranešė žiniasklaida, Berlyne grupė pabėgėlių 30 valandų niekino 13-metę moksleivę. Vaiką pagrobė sausio 11 d. geležinkelio stoties rajone, kai ji grįžo namo iš mokyklos

Toliau „Soveršeno sekretno“ rašo, kad tokio masto konfliktas Vokietijoje įvyko pirmą kartą nuo masinės migracijos į šalį pradžios. Migrantų priekabiavimas prie moterų Kelne ir daugkartiniai išprievartavimo atvejai sukėlė vietinių gyventojų pasipiktinimą. Policijos nesikišimo politika ir mėginimai nutylėti nusikaltimus verčia žmones savarankiškai ginti savo šeimas. Po miestą pasidarė nesaugu vaikščioti ir dargi važinėti automobiliu, – papasakojo mėnraščiui viena persikėlėlė rusė iš Lichtenfelsio kolonijos Bavarijoje. – Sustojusi prieš šviesoforą, pripratau užrakinti iš vidaus automobilio dureles, kad niekas neįsibrautų į saloną. Tą patį darau apsilankiusi supermarkete – greitai sėdu į automobilį, užrakinu dureles ir tik tada užvedu variklį. Pasak moters, pabėgėlės moterys prašinėja išmaldos, vyrai apvaginėja supermarketus, o Vokietijos valdžia ir policija nutyli tokius atsitikimus ir nesmerkia migrantų elgesio.

Kitas pašnekovas žurnalistei papasakojo, kad Frankenbergo mieste supermarketą pertvarkė į pabėgėlių prieglaudą ir joje apgyvendino tūkstantį žmonių. Nuo to laiko mieste pasidarė neramu, ir aš ketinu gauti žmonai leidimą nešioti ginklą. Vietiniai gyventojai pasipiktinę įžūliu migrantų elgesiu. Jie prisikrauna parduotuvėse pilnus vežimėlius produktų ir nemoka už pirkinius. Kada kasininkai iškviečia apsauginius, migrantai dedasi, kad nesupranta kalbos. Frankenbergo meras atvažiavo į vieną iš tokių atsitikimų, mėgino su jais kalbėti keliomis kalbomis, bet veltui. Galiausiai jis užmokėjo už migrantus. Tai sukėlė teisėtus žiūrovų klausimus: kodėl tikri vokiečiai užsidirba sau gyvenimui nelengvu darbu, o migrantai viską gauna veltui.

„Soveršeno sekretno“ nurodo, kad priešingai Nyderlandų vyrams, kurie protestuoja segėdami gatvėse mini sijonėlius, rusų migrantai tapo pirmaisiais, kurie su ginklu rankose stojo ginti savo šeimų. Jeigu su mano dukterimi ar žmona kas nors atsitiktų dėl migrantų kaltės, aš negalvodamas imčiau į rankas lazdą ir eičiau jų triuškinti, – neslėpė savo radikalių pažiūrų rusų persikėlėlis, su kurio kalbėjosi žurnalistė.

Netrukus (sausio 24 d.) „Soveršeno sekretno“ pasirodė kitas straipsnis: Rusiškoji Vokietija kyla ginti tolerantiškosios Europos. Jame kalbama, kad po to, kai VFR prasidėjo nekontroliuojamas įvažiavimas iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų, padėtis šalyje ėmė aštrėti, tačiau valdžia ir žiniasklaida mėgina tai nutylėti. Vėl primenama, kad Kelne naujametę naktį migrantai priekabiavo prie moterų, tyčiojosi ir prievartavo jas. Vėliau, pasak leidinio, visą rusakalbę Vokietiją papiktino trylikametes moksleivės Lizos iš rusų šeimos istorija: keletas migrantų ją įgrūdo į automobilį, nuvežė į savo butą, kur 30 valandų prievartavo.

Šį kartą „Soveršeno sekretno“ papasakojo apie rusakalbių gyventojų protesto mitingus, tarp jų ir viename mažame miestelyje, kur dalyvavo 200 rusakalbių. Vokietijos oficialioji valdžia, girdi, niekaip nekomentuoja sekmadienį vykusių protestų, bet aišku, kad pačioje stipriausioje pramoninėje šalyje prasideda procesai, kurių valdžiai toliau slėpti nepavyks. Ir labai simboliška, kad tarp šių procesų pradininkų vėl rusų žmonės, kuriems ne naujiena gelbėti Europą nuo eilinės negandos.

Paauglės Lizos atvejis

Siužetą apie Berlyne, Marcano rajone, pagrobtą ir prievartautą trylikametę Lizą parodė sausio 16-ąją Rusijos televizijos „Pirmasis kanalas“ svarbiausios naujienų laidos „Vremia“ metu. Apie moksleivės pagrobimą papasakojo jos teta. Trys migrantai esą pagrobę mergaitę, laikę ją 30 valandų tuščiame bute ir po to išmetę į gatvę. Moteris taip pat sakė, kad Vokietijos policija dangsto nusikaltimą. „Pirmasis kanalas“, be to, parodė vaizdo įrašą, kuriame pietietis pasakoja, kaip naujieji vokiečiai prievartavę kitą merginą.

Sausio 17 d. Berlyno policija paneigė pranešimą apie mergaitės prievartavimą ir paprašė neplatinti gandų. Tą pačią dieną internetinėje svetainėje „Zvezda“ (priklauso Rusijos ginkluotosioms pajėgoms) pasirodė pranešimas: policija privertė Lizą apkalbėti save. Giminaičių tikinimu, mergaitė pasakiusi tai, ką jai sakyti per kelių valandų apklausą vertė policininkai.

Sausio 22 d. mergaitės advokatas (Alexej Danсkwardt) Deutche Welle korespondentui paaiškino, kad jis anksčiau kalbėjęs ne apie prievartavimą, kaip jam primetama, bet apie smurtinį nusikaltimą prieš mergaitę, kurį tirianti policija. Vokietijos baudžiamajame kodekse yra straipsniai dėl pedofilijos ir kitokių nusikalstamų veikų, bet tyrimo duomenų jis atskleisti negalįs. Ir žodžio pabėgėliai jis nevartojęs – tai esanti kažkieno interpretacija. Kol nebaigiamas tyrimas, niekas negali būti vadinamas nusikaltėliu. Advokatas priminė, kad kalbama apie automobilį, ir suabejojo, ar neseniai atvykę pabėgėliai galėjo turėti registruotą automobilį.

Sausio 23 d. Berlyne, prie Vokietijos kanclerių rezidencijos, įvyko protesto mitingas, kuriame dalyvavo apie 700 žmonių. Jį pradėdamas Tarptautinio Rusijos vokiečių konvento pirmininkas Henrichas Krounas pasakė: Kada Kelno tragedijos aidas po dviejų savaičių pasiekė Berlyną ir čia buvo išprievartauta 13-metė moksleivė iš Rusijos vokiečių šeimos, tai sudrebino rusakalbę miesto bendruomenę. Kalbėtojas pareiškė, jog padėtis Vokietijoje yra nepakenčiama ir paragino Vokietijos vyriausybę imtis kardinalių priemonių: nutraukti pabėgėlių priėmimą ir keisti visą migracijos politiką. 

Sausio 29 d. prokuratūros atstovas patvirtino, kad per tas 30 valandų nei prievartavimo, nei kokių nors lytinių veiksmų mergaitės atžvilgiu nebuvo. Policija nustačiusi, kur paauglė nakvojo, ir kodėl buvo pasislėpusi. Ji pabėgusi nuo tėvų, kurie buvo kviečiami į mokyklą dėl jos nepažangumo, o grįžusi jiems papasakojo išgalvotą istoriją.

Vasario 1 d. žurnalas „Der Spiegel“ pranešė, kad kalbėjosi su mergaitės motina ir tai buvęs, leidinio teigimu, pirmas jos pokalbis su žurnalistais. Motina pasakė, kad dukra gydoma ligoninėje, jai taikoma psichiatrijos terapija.

Iki prabylant prokurorams aštriomis strėlėmis pasilaidė Rusijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai. Sergejus Lavrovas rūstavo, kad Rusija ginanti savo piliečius užsienyje ir turinti žinoti, kas jiems nutinka, tuo tarpu apie trylikametės galimą išprievartavimą Rusija sužinojusi ne iš Vokietijos oficialių įstaigų, o iš tenykštės rusakalbių bendruomenės, advokato ir tėvų. Rusijos ministras susiejo įvykį su migrantų krize ir paragino Vokietiją neslėpti problemų: tikimės, jog nebus tokių atvejų, kaip su mūsų mergaite Liza.

Frankas Valteris Štainmajeris (Steinmeier) savo ruožtu apkaltino Rusiją kišimusi į šalies vidaus reikalus. Pasak Vokietijos užsienio reikalų ministro, yra nepateisinama panaudoti šį įvykį politinei propagandai, kaitinti šalyje įsiplieskusią ir be to sudėtingą diskusiją dėl migrantų. Štainmajeris patarė Rusijos pusei remtis tyrimo medžiaga, o ne  žiniasklaidos pranešimais. 

Rusų žurnalistą apkaltino smurto kurstymu

Vokiečių advokatas Martinas Liuitlė (Martin Luithle) sausio 19-osios rytą kreipėsi į Berlyno prokuratūrą su prašymu ištirti Rusijos „Pirmojo kanalo“ parodyto siužeto apie trylikametę teisėtumą. Advokatas vokiečių kanalui „Deutsche Welle“ paaiškino, jog siužetas sukurptas Rusijos propagandos dvasia ir kursto tautų nesantaiką. Nors Rusijos masinės informacijos priemonės vokiečių įstatymams nepaklūsta, tačiau Berlyne gyvenantis rusų žurnalistas pažeidė Vokietijos Federacinės Respublikos įstatymus, nes Rusijos kanalus Vokietijoje gali matyti 6 mln. rusakalbių šalies gyventojų.

Advokato nuomone, „Pirmojo kanalo“  žurnalistas prisidėjo prie Vokietijos rusakalbių gyventojų neapykantos pabėgėliams kurstymo. Tokie veiksmai gali būti baudžiami laisvės atėmimu nuo trijų mėnesių iki trejų metų. 

Į vokiečių advokato kaltinimą minėtasis Rusijos vokiečių konvento pirmininkas Groutas atsakė: Tai tiesiog kvailystė ir politinis užsakymas! Pats advokatas to nedarytų. Jį greičiausiai privertė partinės jėgos, kurios už jo stovi. Anot Grouto, Rusijos žiniasklaida objektyviai nušviečia įvykius ir už tai jai galima tik padėkoti.

Būtent Tarptautinio Rusijos vokiečių konvento internetinėje svetainėje „Сайт советских немцев Genosse“ (pastarasis žodis – tai komunistinio kreipinio draugas vokiškas atitikmuo) pasirodė pranešimas, kuris ir atkreipė rusų žurnalisto dėmesį: Mergaitę įtraukė į mašiną, užrišo akis ir nuvežė. Ją žvėriškai prievartavo nežinomoje patalpoje apie 30 valandų, o vėliau vėl išvežė ir išmetė pusiau gyvą viename iš Berlyno rajonų. Dabar mergaitė ligoninėje šoko būsenoje ir tvirtina tik viena: kad ją niekino ne mažiau kaip penki arabų išvaizdos vyriškiai.

Gal „Pirmojo kanalo“ korespondentas tiesiog patikėjo šia istorija ir pagarsino ją neturėdamas jokių kėslų? Labai abejotina. Manau, jis veikė sąmoningai, kitaip nesikreipčiau į prokuratūrą, – teigė Martinas Liuitlė. Pasak advokato, kalbama ne apie mėgėją, o apie profesionalų žurnalistą. Jis turi suprasti skirtumą tarp dešiniųjų radikalų partijos NPD ir rusų išeivijos mitingų. NPD mitinge jis surado penkis rusakalbius pašnekovus ir pristatė juos kaip rusų išeivių mitingo dalyvius.

„Pirmasis kanalas“, pasakodamas apie įvykius Berlyne, parodė rankas ant krūtinės susidėjusius policininkus, kuriems ant nugaros matyti užrašas „Polis“. Iš kur atsirado kitos valstybės pareigūnai, juk  Vokietijoje rašoma „Polizei“?! Bet tai niekis, palyginti su parodytu vaizdo įrašu iš „Anonymous Kollektiv“ internetinio rinkinio. Iš Rusijos televizijos reportažo žiūrovas galėjo pamanyti, kad savo šlykščiais žygiais giriasi koks neseniai Europą pasiekęs pietietis, bet labai greitai išaiškėjo, kad šis įrašas „YouTube“ žinomas dar nuo 2009 metų rudens. Tuo tarpu per kelias dienas jis buvo paleistas 1,3 mln. kartų, žiūrėtojai paliko apie 3500 komentarų, kurių dalis buvo persunkta nepakantumo nuodų ir raginimų smurtauti. Šį įrašą advokatas Martinas Liuitlė pateikė prokurorams tarp kitų neapykantos ir smurto kurstymo įkalčių.

Rusų žurnalistas Aleksejus Kovaliovas, sukūręs internetinę melagysčių demaskavimo svetainę, sako, kad „Pirmojo kanalo“ siužetas specialistams nebuvo koks atradimas. Jis priminė 2014 metų vasarą daug triukšmo sukėlusį to paties kanalo pasakojimą apie šiurpų atsitikimą Donbaso srityje, Slavianske, kur Ukrainos kariškiai neva nukryžiavo trejų metų berniuką – kaip Jėzų. Tik praėjus pusei metų kanalas pripažino, kad neturi šios egzekucijos įrodymų, bet dėl to neatsiprašė. Žiūrovu lengva manipuliuoti pateikiant tokius dalykus, –  sako Kovaliovas. – Viskas, kas susiję su vaikais ir lytine prievarta, sukelia tokias stiprias emocijas, kad žiūrovas vargu pradės tikrinti, ar iš tiesų vyko tai, kas jam rodoma.

Maskva nori nuversti Vokietijos kanclerę?

Policijos duomenimis, Rusijos išeivijos protesto mitinguose Berlyne ir kituose šalies miestuose dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių. Berlyno žurnalistas Borisas Raitšusteris (Reitschuster) teigė savo akimis įsitikinęs, kad sostinėje buvo susirinkę ne kokie pasamdyti žmonės: tai Rusijos propagandos aukos, rusakalbiai vokiečiai. Jie tikrai sunerimę dėl padėties Vokietijoje, nes žiūri „Pirmąjį kanalą“. Anot jo, išeivijoje veikia daugybė organizacijų, mokslinių sąjungų, saugumo akademijų, partijų, kurias Rusijos specialiosios tarnybos stengiasi patraukti į Maskvos pusę. Siekiama tiek įsiūbuoti valtį, kad Kremliui nenuolaidi Vokietijos kanclerė Merkel paliktų savo postą.

Pasak „The Economist“ leidinio redaktoriaus Edvardo Lukaso (Lucas), rusakalbių vokiečių protesto akcija tapo ryškiu Rusijos klaidinamos propagandos veiksmingumo pavyzdžiu. Jo manymu, Kremlius siekia atitraukti europiečių dėmesį nuo Rytų Ukrainos ir perkelti į Siriją, kur vykstantis karas tapo Europą sukrėtusios migrantų krizės priežastimi.

Kurstydama Europoje tam tikrus visuomeninius sąjūdžius, Rusija verčia tų šalių politinius vadovus paisyti savo rinkėjų reikalavimų ir bendradarbiauti su Maskva, kuri yra svarbus žaidėjas Artimuosiuose Rytuose.

Kita vertus, Rusijos žiniasklaidos sukurstyta protestų banga gali nepadėti Rusijai: Berlynas netylės, kai valstybės stabilumas ardomas iš išorės. Pastarieji įvykiai priminė vokiečiams ir europiečiams, kas toks yra misteris Putinas ir kodėl juo negalima pasitikėti. Lukaso manymu, tai ne tik nesuartins Vokietijos su Rusija, bet dar padidins prararą tarp jų.

Berlynas iš tikrųjų netyli. Sausio pabaigoje Vokietijos vidaus reikalų ministerija uždraudė pagrindinės neonacistų internetinės svetainės veiklą. Pasak Vokietijos vidaus reikalų ministerijos, iš čia sklido antisemitiniai, antiislamistiniai, homofobiniai pareiškimai, taip pat buvo platinamos rasistinės ir ksenofobinės publikacijos ir komentarai, kuriuose pritariama nusikaltimams prieš užsieniečius, kurstomas smurtas ir teisinamas nacionalsocializmas. Paaiškėjo, kad neonacistų tinklapių serveriai yra Maskvoje, ir Vokietijos prokuratūra pareikalavo Rusiją imtis žygių, kad jų ten neliktų.

Pastarosiomis dienomis Reuters pranešė: Berlynas įtaria Maskvą mėginimu griauti Merkel autoritetą. Tiesa, Berlynu čia vadinami anoniminiai vokiečių pareigūnai. Jie teigia, kad Berlynas laiko Maskvos kišimąsi į Vokietijoje neva išprievartautos rusų mergaitės Lizos bylą mėginimu silpninti Vokietijos kanclerės pozicijas. Rusija mėgina sumenkinti visuomenės pasitikėjimą Merkel, sugriauti jos autoritetą, destabilizuoti Europą ir sudaryti joje vakuumą savo įtakai skleisti. Dar vienas vokiečių pareigūnas pasakė, kad Rusija siekia sukiršinti Europą, veikdama išvien su prieš Europą nusistačiusiomis ir dešiniosiomis populistinėmis partijomis.

Gal ne kokią sąmokslo teoriją turėjo mintyse minėtasis Berlyno žurnalistas Borisas Raitšusteris, sakydamas, kad Rusijos agentai Vokietijoje išlindo iš pogrindžio?

Pabaikime tuo, nuo ko pradėjome – Maskvos mėnraščio „Soveršeno sekretno“ pranešimu, Rusijos “vokiečiai” sutriuškino pabėgėlių prieglaudą Vokietijoje. Pasirodo, tai buvo dar viena antis, arba, šiuolaikiškai tariant, feikas. Vis dėlto policija negalėtų nutylėti fakto, kad apie 400 rusų emigrantų su beisbolo lazdomis nusiaubė atsikraustėlių bendrabutį, galiausiai reikalas su 120 automobilių savaime iškiltų aikštėn.

Smalsuoliams policija tegalėjo pranešti apie tai, kad Karsdorfe-Noitarde (miestelyje minėto Bruchzalio pašonėje) keturi vyriškiai metė akmenį į bendrabučio langą, materialinė žala – 300 eurų. „Soveršeno sekretno“ rašo apie Vokietijoje prasidėjusias permainas: labai simboliška, kad tarp šių procesų pradininkų vėl rusų žmonės, kuriems ne naujiena gelbėti Europą nuo eilinės negandos.

Tiesa, nežinoma, ar tie keturi langą išdaužę vyriškiai yra rusai…

2016.02.05; 04:58

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *