Ar bus draudžiami pavojingiausi fejerverkai?


Protesto akcija „Fejerverkai? Ačiū, NE!”. Oresto Gurevičiaus (ELTA) nuotrauka

Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas antradienį ketina pateikti Seimui Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekia F2 kategorijos fejerverkus (vadinamąsias „bambioškes“) leisti parduoti asmenims nuo 18 metų, o F4 kategorijos fejerverkus, kuriuos šiandien leidžiama naudoti tik pirotechnikams masinių švenčių metu – visai uždrausti naudoti Lietuvos teritorijoje.
 
Anot parlamentaro, daugelis Europos miestų atsisako šios kategorijos fejerverkų. Jo nuomone, jau atėjo laikas Lietuvai atsisveikinti su tokiu žalingu masinių švenčių atributu.
 
L. Jonauskas sako, kad parengti įstatymo pataisas paskatino ir fejerverkų neigiamas poveikis aplinkai, gyvūnams, žmonių sveikatai.
 
„F4 grupės fejerverkai daro didžiausią neigiamą poveikį. Dėl gausiai šaudomų fejerverkų per šventinius ar kitus renginius miestų oro kokybės tyrimų stotys fiksuoja iki 10 kartų padidėjusias kietųjų dalelių, sieros dioksido, azoto oksidų, anglies monoksido koncentracijas. Taip pat nuo pirotechnikos gaminių keliamos oro ir aplinkos taršos bei triukšmo kenčia ne tik žmonės, bet ir naminiai gyvūnai bei gyvoji gamta“, – sako  L. Jonauskas.
 
Anot jo, privačiam naudojimui skirti fejerverkai draudžiami nebus. „F3 kategorijos fejerverkai, kuriuos žmonės perka savo asmeninėms šventėms ir toliau bus leidžiami naudoti“, – teigia L. Jonauskas.
 
Parlamentaras taip pat siūlo nebeleisti jaunesniems nei 18 metų asmenims įsigyti ir naudoti F2 kategorijos pirotechnikos priemonių. Jis pastebi, kad vadinamąsias „bambioškes“ Belgijoje, Vokietijoje, Danijoje, Airijoje, Prancūzijoje galima įsigyti tik nuo 18 metų.
 
„Tuo tarpu Lietuvoje jas gali įsigyti vaikai nuo 16 metų. Piktnaudžiavimas minėtomis civilinėmis pirotechnikos priemonėmis ypač juntamas žiemos švenčių laikotarpiu, kai vaikai jas sprogdina gatvėse, mokyklos teritorijoje. Amžiaus cenzas šios kategorijos pirotechnikai turi būti didinamas“, – sako L. Jonauskas.
 
Šiuo metu Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme numatyta, kad F2 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys, o F4 kategorijos fejerverkus įsigyti, juos naudoti ir tiekti rinkai gali tik pirotechnikai.
 
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
 
2023.03.14; 07:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *