Per pastaruosius dvejus metus jie ne kartą pakliuvo į pirmuosius laikraščių puslapius ir įvedė į madą žodį „demaskuotojas“. Paskui jie dingo iš mūsų radarų. Žinoma tik tiek, kad vienas iš jų tebesislapsto, kaip ir anksčiau, Ekvadoro ambasadoje Londone, o kitas stengiasi ištirpti minioje Rusijos sostinėje.
Tačiau Džulianas Asanžas ir Edvardas Snoudenas gyvena kasdienį gyvenimą, kurį sudaro apribojimai ir retos akimirkos laisvės, – sakoma Libération reportaže.
Per pirmuosius keletą mėnesių būdamas viloje Hanso Kresento gatvėje Asanžas dažnai pasirodydavo ambasados balkone, saliutuodamas šalininkams gestu, primenančiu ir Elžbietos II, ir Romos popiežiaus Pranciškaus sveikinimą kartu. Paskui jis pasirodydavo vis rečiau ir rečiau. WikiLeaks įkūrėjas neišėjo iš ambasados teritorijos nuo 2012 metų birželio 17, tačiau jis nedykinėja ir nedingsta iš akių, praneša straipsnio autorės Sonia Delsal-Stolper ir Veronika Dorman.
Beveik 600 dienų australų programišius kvėpuoja kondiciniu oru vietoj gryno, stengdamasis pakeisti saulės spindulius ultravioletine lempa. Ne ypač sėkmingai: iš prigimties šviesi oda vis labiau blykšta.
Leidinio korespondentės atkreipia dėmesį į mažai žinomą faktą: pasirodo, Asanžas gyvena moterų tualete. „Aš negalėjau užmigti dėl universalinės parduotuvės Harrods iškraunamų sunkvežimių ir policijos patrulių pasikeitimo gatvėje keliamo triukšmo, – pasakoja demaskuotojas. – Ramiausias kambarys buvo moterų tualetas, tik ten buvo galima ramiai miegoti. Aš sau pažadėjau, kad pabandysiu jį „užgrobti“, ir man tai kažkaip pavyko. Pagaliau ambasados darbuotojai nenoromis nusileido. Jie buvo labai dosnūs ir išardė visas kabinas“.
Asanžas reguliariai užsisakinėja maistą restoranuose, bet nesako kokiuose, bijodamas, kad jį nunuodys: „Jie gali įberti į maistą ko nors, kas mane susargdins, ir būsiu priverstas atsidurti į ligoninę“.
Prasiblaškymui jis žiūri filmus ir televizorių. Kartais priima svečius: Ledi Gagą, Oliverį Stouną, Joko Ono, Vivjeną Vestvud – visi jie užsuka į Hanso Kresento gatvę jo aplankyti. Tačiau pastaruoju metu lankytojų srautas praretėjo: daugelis įžymybių, taip pat ir tie, kas susimetė jo išpirkai, juo nusivylė ir to neslepia.
Iš pradžių Ekvadoro prezidentas Rafaelis Korrea sakė, kad Asanžas gali gyventi ambasadoje „amžinai“. Dabar jis leidžia suprasti, jog tikisi greitesnio situacijos sprendimo. „Ambasados darbuotojai nori susigrąžinti tualetus“, – ironizuoja straipsnio autorės.
Edvardo Snoudeno reikalai kitokie. Nuo to laiko, kai jis įsikūrė Rusijoje, apie jį praktiškai nieko nežinoma. Amerikos teisingumo ieškomas NSA demaskuotojas priverstas gyventi kaip atsiskyrėlis jį priėmusioje tėvynėje. Už jo ryšius su išoriniu pasauliu atsakingas Kremliui artimas advokatas Anatolijus Kučerena, kuris uoliai vengia kontaktų su žiniasklaida, rašo Libération. Per keletą mėnesių jis pranešė minimumą nereikšmingų smulkmenų apie savo ieškomo kliento gyvenimą.
„Edvardas pratinasi gyventi mūsų šalyje, jaučiasi patogiai, daug skaito, mokosi rusų kalbos, studijuoja istoriją ir tradicijas“ – papasakojo advokatas lapkritį savaitraščiui „Argumenty i fakty“, pabrėždamas, kad „pavojus jam, deja, išlieka gana aukšto lygio, todėl jam apsauga kol kas nepašalinta“.
„Jis ramiai keliauja šalyje, jam įdomi šalis ir kultūra, ir jo apsilankymai Kremliuje, kituose miestuose liudija, kad jis myli Rusiją ir nori daugiau apie ją sužinoti. Jis gyvena Rusijoje, ir jo judėjimas laisvas, tai jo asmeninis reikalas“, – pasakojo Kučerena, pridurdamas, kad nuo lapkričio Snoudenas pradėjo dirbti „vienoje iš didžiausių kompanijų stambiausio tinklalapio palaikymui“. „Daugybė bendrų frazių, kurios visiškai nieko nepasako apie tikrąjį Snoudeno gyvenimą“, – apgailestauja žurnalistės.
Gruodį buvęs Amerikos specialiųjų tarnybų bendradarbis davė išimtinį interviu laikraščiui The Washington Post, pavadindamas save namisėda, kuris tenkinasi greitai gaminamais lakštiniais ir traškučiais. „Man visada reikėdavo labai prisiversti, kad išeičiau iš namų“, – prisipažino jis.
Pastaruoju metu vis garsiau raginama „amnestuoti“ Snoudeną ir leisti jam grįžti į tėvynę.
Tačiau sprendžiant iš visko, Baltieji rūmai tam nepasiruošę. Dauguma jo pagrobtų dokumentų liečia ginkluotųjų pajėgų einamąsias operacijas, pareiškė Kongrese. Jų paskelbimas jau padarė rimtos žalos specialiųjų tarnybų veiklai.
Matyt, „Snoudenui ir Asanžui dar toli iki jų išsilaisvinimo iš „paauksuotų kalėjimų“, – sako baigdamos Delsal-Stolper ir Dorman.
Nuotraukoje: Džulianas Asanžas ir Edvardas Snoudenas.
Šaltinis: Libération
2014.01.27; 08:32