Atsargiai – kompiuterinis virusas “Flame”


Kompiuterių saugumo ekspertai atskleidė sudėtingą, tikslingai nukreiptą kibernetinę ataką prieš Izraelį, Iraną ir kai kurias kitas šalis. Šimtuose objektų aptiktas sudėtingiausias pastarųjų metų kompiuterinis virusas „Flame“. Jis atlieka sudėtingus šnipinėjo darbus beveik ištisus dvejis metus.

Įtakinga, žinoma Rusijos kompiuterinio saugumo kompanija „Kaspersky Labs“ svarsto, esą tai buvo valstybinio lygmens ataka, tačiau jos šaknys, tiklsiau tariant, kas ją sukūrė ir kodėl sukūrė, nenustatytos. „Flame“ atakos tyrimas atliekamas bendradarbiaujant su Tarptautine telekomunikacijų sąjunga. Bent jau taip skelbia BBC.

Virusas pirmą sykį aptiktas 2010-ųjų metų rugpjūtį, nors, tikėtina, jis veikė ir dar anksčiau. Tik jo niekas nebuvo identifikavęs būtent kaip „Flame“.

Pasaulyje jau spėjo pagarsėti tokios kenkėjiškos programos kaip „Wiper“ (ypač Vakarų Azijoje išplitęs virusas, naikinantis visus kompiuterių duomenis), „Stuxnet“ (skirtas būtent Irano branduolinių objektų šnipinėjimui), ir „Duqu“ (duomenis vagiantis specifiškai įsiskverbdamas į tinklus).

Naujasis „Flame“ virusas, manytina, nesukelia jokios fizinės žalos kompiuterinėms sistemoms, tačiau renka didelius kiekius būtent slaptos informacijos. „Įsiskverbęs į kompiuterinę sistemą „Flame“ virusas pradeda vykdyti sudėtingas operacijas, kurios vadinasi šitaip: tinklo srauto šnipinėjimas, ekranvaizdžių fotografavimas, pokalbių įrašymas, klaviatūros perėmimas“, – tvirtino „Kaspersky“ virusų ekspertas Vitalijus Kamlukas.

Šio viruso veikla užfiksuota Irane, Izraelyje, Sudane, Sirijoje, Libane, Saudo Arabijoje ir Egipte. Juo jau užkrėsta daugiau nei 600 konkrečių objektų – nuo pavienių žmonių, verslo įmonių, akademinių institucijų iki pat vyriausybinių sistemų.

V.Kamlukas įsitikinęs, kad „Flame“ paplitimas ir sudėtingumas leidžia manyti, jog tai nėra pavienių nusikaltėlių ar programišių darbas, o veikiau vyriausybės remiama ataka.

Vadinasi, šį virusą sukūrė kokios nors šalies slaptosios tarnybos?

Parengta pagal užsienio spaudos pranešimus, įskaitant inopressa.ru, gazeta.ru ir compromat.ru publikacijas.

2012.06.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.