Bausmė už tai, kad pasirinkta Europa. Putinui svarbiausia – pridaryti nemalonumų ukrainiečiams


Vladimiras Putinas vėl pakartojo savo tezę, kad jei Ukraina sudarys asociaciją su Europos Sąjunga, aprėpiančią Ukrainos ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos režimo įvedimą, „mes būsim priversti imtis priemonių savo ekonomikai, savo rinkai apsaugoti“.

Kokius argumentus jis pateikia ir kaip tie argumentai susiję su realybe?

Pirmasis argumentas. Ukrainos asociacija su ES neleidžia jai dalyvauti NVS laisvos prekybos zonoje, numatančioje nulinius muito tarifus visų jos dalyvių tarpusavio prekyboje. Argumentas neprofesionalus arba paprasčiausiai melagingas. Dalykas tas, kad toks prekybos režimas išsaugo visą muitų sieną tarp šalių, ir nėra jokių kliūčių taikyti nulinius muitų tarifus prekiaujant su bet kaip parinktomis šalimis. Todėl bet kuri šalis gali dalyvauti bet kokiose laisvos prekybos zonose.

Antras argumentas. Jeigu mes išsaugosime nulinius tarifus, o Ukraina atvers savo rinką Europos prekėms, tai visos Europos prekės tranzitu keliaus į mūsų muitų teritoriją, o to mes negalime leisti. Argumentas nepamatuotas, nes tai klausimas iš kitos sferos, jis nesusijęs su prekybos režimu. Toks tranzitas galimas tik jei nebūtų deramo muitų administravimo. Galimas dalykas, kad Putinas sąmoningai manipuliuoja dirbtiniu argumentu arba paprasčiausiai netiki, kad Rusijos muitinės geba atlikti savo pareigas.

Motyvuodamas savo logiką tais dviem nepagrįstais argumentais, Putinas daro tokią pat nepagrįstą išvadą: „Mes priversti pereiti ne prie kokių nors sankcijų, o pereiti prie paprasto, tarptautinėje praktikoje plačiai naudojamo palankiausios prekybai šalies režimo“. Kitaip sakant, jis planuoja atimti iš Ukrainos teisę dalyvauti NVS laisvos prekybos zonoje. Iš tikrųjų tai ir yra tiesioginis grasinimas įvesti prekybines sankcijas, prekyboje su Ukraina pereinant prie tarifų taikymo.

Didelę Rusijos vartotojų paklausą turi Ukrainos žemės ūkio produkcija ir maistas (tai ir cukrus, ir konditerijos gaminiai), metalo produkcija, mašinos bei įrenginiai, chemijos pramonės produkcija.

Kritiškai svarbūs Rusijos karinės pramonės kompleksui yra Ukrainos tiekiami varikliai visų tipų Rusijos sraigtasparniams ir energetiniai įrenginiai laivams, ukrainiečiai atlieka galingiausių Rusijos strateginių raketų „Satana“ techninę priežiūrą ir tarnavimo terminų pratęsimą.

Ribojimų įvedimas prekyboje su Ukraina smogs per kišenę Rusijos vartotojams, kurie šiandien mielai perka ukrainietiškas kokybės ir kainos požiūriu konkurencingas prekes, o rytoj jų atsisakys arba mokės brangiau.

Vartotojai ir mokesčių mokėtojai bus priversti apmokėti neracionalius Rusijos vadovybės sprendimus ir ambicijas. Jau šiandien aišku, kad Putinui svarbiausia – pridaryti nemalonumų ukrainiečiams, kurie pasirinko Europą ir stengiasi be naftos, dujų ir korupcijos, bet laisvai ir demokratiškai, sukurti šiuolaikišką klestinčią valstybę.

Nuotraukoje: buvęs Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas.

Šaltinis: Glavcom.ua

2014.06.11; 05:20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.