Bobas Vudvardas – žurnalistas, išdrįsęs kritikuoti CŽV direktorių


Bobas Vudvardas – garsus amerikiečių žurnalistas. 

Šio žurnalisto publikacijos laikraštyje „Washington Post“, pasirodžiusios ryšium su Votergeito skandalu, galų gale privedė iki to, kad prezidentas Ričardui Niksonui nieko nebeliko kaip tik atsistatydinti.

Ir prezidentas R.Niksonas pasitraukė iš savo posto.

Minėti Bobo Vudvardo straipsniai buvo parašyti su bendraautoriumi Karlu Bernšteinu.

Vėliau Bobas Vudvardas (Bob Woodward, g.1943 metais) parašė knygą „Kaukė: slaptas CŽV karas 1981–1987“ („Veil: The Secret Wars of the CIA 1981–1987“). Knyga tapo savotišku metraščiu to laikotarpio, kai Centrinės žvalgybos direktoriaus poste buvo prezidento Ronaldo Reigano statytinis Viljamas Dž. Keisis (William Joseph Casey).

Mokydamasis Jeilio universitete B.Vudvardas baigė JAV karinių jūrų pajėgų (KJP) atsargos karininkų rengimo kursus. 1965 metais jis gavo karininko laipsnį ir įstojo į reguliariąją tarnybą 5-erių metų laikotarpiui. Plaukiojo flagmanu ir kreiseriu, o paskui dirbo KJP ryšių centre Pentagone.

1971 metais jis įsidarbino laikraštyje „Washington Post“. Kartu su kitu reporteriu Karlu Bernšteinu B.Vudvardas parašė straipsnį, kuriame paskelbė, kad Votergeito įsilaužimas buvo įvykdytas Baltųjų rūmų nurodymu. Įvykius, privertusius R.Niksoną atsistatydinti, B.Vudvardas ir K.Bernšteinas taip pat aprašė knygose „Visa prezidento kariauna“ („All the President‘s Men“, 1974) ir „Paskutinės dienos“ („The Final Days“, 1976).

Pagal pirmąją knygą 1976 metais buvo sukurtas filmas tokiu pat pavadinimu, pagrindinius vaidmenis (Bernšteino ir Vudvardo) sukūrė (atitinkamai) Dastinas Hofmanas ir Robertas Redfordas.

B.Vudvardo knygoje „Kaukė“ pasakojama, kaip Ronaldas Reiganas suteikė V.Dž.Keisiui visišką veikimo laisvę, ir dėl to šis tikriausiai tapo galingiausiu CŽV direktoriumi per visus tos žinybos gyvavimo metus. Po to, kai knyga pasirodė, R.Reiganas pavadino ją „šlykščia pasakėčia apie žmogų, kuris aprašytu laiku jau nebegalėjo kalbėti“.

Ginčai kilo daugiausiai dėl centrinės vietos knygoje – interviu, kurį B.Vudvardas ėmė iš V.Dž.Keisio, gulėjusio mirties patale. V.Dž.Keisio našlė tvirtino, kad to interviu apskritai nebuvo. O B.Vudvardas prieštaravo, kad jis truko 4 minutes, per kurias V.Dž.Keisis įstengė ištarti vos 19 žodžių.

Beje, R.Reiganas pripažino, kad kai kurie kiti epizodai knygoje yra teisingi. Antai, jis pasirašė slaptą įsaką surengti antiteroristines akcijas Libane.

B.Vudvardas parašė tą knygą, būdamas „Post“ vedančiojo redaktoriaus pavaduotoju ir atsakingu už žurnalistinius tyrimus.

Nuotraukoje: CŽV direktorius Viljamas Dž. Keisis (William Joseph Casey), susilaukęs aštrios žurnalisto Bobo Vudvardo kritikos.

2012.07.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *