Buvę valstybės vadovai ir politinės partijos reiškia susirūpinimą dėl Astrave statomos atominės elektrinės


Du buvę valstybės vadovai ir trijų partijų pirmininkai kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę dėl Baltarusijos pasienyje su Lietuva statomos atominės elektrinės.

Kreipimąsi pasirašė Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Buvę valstybės ir politinių partijų vadovai susirūpinę, kad 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės atstumu Baltarusijos ir Rusijos vykdoma grėsminga atominės elektrinės statyba pažeidžia tarptautines konvencijas ir branduolinių objektų statybai keliamus aplinkosaugos reikalavimus.

„Vieta jėgainei statyti parinkta politiniu sprendimu, net neišnagrinėjus alternatyvių vietų ir pažeidžiant tarptautinius reikalavimus. Dėl jėgainės geografinės padėties nelaimingo įvykio atveju teršalai Vilnių netruktų pasiekti tiek oru, tiek vandeniu. Katastrofos atveju į evakuacijos zoną patektų visa Lietuvos, Europos sąjungos ir NATO valstybės narės, sostinė,“ – sakoma kreipimesi.

Kreipimosi autoriai pabrėžia, kad nesaugi elektrinė bus prijungta prie jau esančių galingų į Visaginą nutiestų ir ketinamų į Kruonį tiesti elektros perdavimo linijų, tad ten pagaminta elektros energija nevaldomai užtvindys mūsų šalį su visokeriopomis ekonominėmis bei politinėmis pasekmėmis.

Ne tik tapsime politiškai priklausomi nuo šio nesaugaus elektros energijos gamintojo, bet ir sumokamais už tokią elektros energiją pinigais patys finansuosime Lietuvai grėsmingą, galimai pražūtingą, projektą.

Buvę valstybės ir esami politinių partijų vadovai nurodo, kad tokia įvykių eiga būtų pragaištinga: „Privalome imtis visų nuo mūsų priklausančių veiksmų, kad sustabdytume šį katastrofiškas pasekmes galintį sukelti scenarijų. Turime duoti Baltarusijai ir pasauliui aiškų politinį signalą, labai tvirtai ir kategoriškai pareikšti savo valią jokiomis sąlygomis neįsileisti  į Lietuvą nesaugioje Baltarusijos atominės elektrinėje pagamintos elektros“.

Kreipimąsi pasirašęs Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad šiuo kreipimusi siekiama iš letargo miego pažadinti Vyriausybę ir priversti ją imtis reikiamų veiksmų: „Iš Vyriausybės laukiame ne bendro pobūdžio šnekėjimo ir prieštaringų kalbų, bet aiškių nuostatų, realių veiksmų ir aiškaus plano, kokių priemonių bus imtasi kylančiai grėsmei pašalinti. Šiuo atveju kalbame apie Lietuvos žmonių saugumą, todėl turime parodyti vieningą valią ir ryžtingus veiksmus“.

Baltarusijos vyriausybė tvirtina, kad naujos atominės elektrinės statyba vyksta lenkiant darbų grafiką ir jėgainės pirmasis blokas turėtų būti prijungtas prie tinklo 2018 metų pabaigoje.

Informacijos šaltinis – tsajunga.lt internetinis puslapis.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2016.01.22; 16:17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.