Dalius Stancikas. Rasti paskutinio kovojusio partizano palaikai


Antanas Kraujelis - Siaubūnas. LGGRTC nuotr.
Antanas Kraujelis – Siaubūnas. LGGRTC nuotr.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuojamuose, Vilniaus universiteto archeologo Gintauto Vėliaus vykdomuose tyrimuose Vilniaus Našlaičių kapinėse aptikti 5 asmenų palaikai su šautiniais sužalojimais. Genetiniai tyrimai patvirtino vienų iš jų tapatybę – tai paskutinio su ginklu rankose žuvusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno palaikai.

LLKS Žėručio rajono štabo viršininko, kovojusio ir besislapsčiusio Anykščių, Utenos ir Molėtų rajonuose, A. Kraujelio-Siaubūno palaikų buvo ieškoma kelis dešimtmečius.

1965 m. kovo 17 d. būdamas kagėbistų apsuptyje Antanas Kraujelis-Siaubūnas buvo priverstas nusišauti. A. Kraujelio sunaikinimo operacijai vadovavo KGB mjr. Nachmanas Dušanskis, atpažinimo aktą pasirašė KGB jaun. lt. Marijonas Misiukonis – vėliau KGB pulkininkas, LSSR vidaus reikalų ministras, generolas-majoras, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vidaus reikalų ministras.

Plačiau apie Antaną Kraujelį-Siaubūną ir jo palaikų paieškas bus kalbama Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Vilniaus universiteto atstovų spaudos konferencijoje, kuri įvyks ketvirtadienį, birželio 20 d., 10 val. Tuskulėnų memoriale (Žirmūnų g. 1F), Konferencijų salėje.

 Spaudos konferencijos dalyviai:

Antano Kraujelio-Siaubūno sesuo, hab. m. dr. Janina Šyvokienė-Kraujelytė

LGGRTC gen. direktorė Birutė Burauskaitė

LGGRTC Memorialinio departamento vyr. patarėjas Eugenijus Peikštenis

LGGRTC vyr. istorikas Dalius Žygelis

VU Istorijos fakulteto Archeologijos katedros doc. dr. Gintautas Vėlius

VU Medicinos fakulteto ir Istorijos fakulteto dr. Justina Kozakaitė.

Nuotrauka iš Lietuvos ypatingojo archyvo

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras

2019.06.20; 05:40

print