Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas, opozicijos lyderis Andrius Kubilius džiaugiasi šiandien simboliškai įjungtomis iš karto dviejomis Lietuvai labai svarbiomis energetinėmis jungtimis su Lenkija ir Švedija.
„Žengtas didžiulis žingsnis prisijungiant prie Vakarų Europos energetinės infrastruktūros ir Europos elektros rinkų. Energetikos projektai yra ilgalaikiai, o ypač tie, kurie apima kelias šalis, todėl ypač džiugu, kad šių projektų tęstinumas buvo užtikrintas keičiantis Vyriausybėms“, – sako A. Kubilius.
Tačiau parlamentaras pažymi, kad džiaugiantis strateginių projektų sėkme, negalime nematyti tiek ekologinių, tiek energetinių grėsmių, kurias kelia netoli Vilniaus, Baltarusijos Astrave, pažeidžiant tarptautines ekologines konvencijas, statoma nauja atominė elektrinė.
„Astravo AE projektuotojai ir statytojai iš Rusijos neslepia savo planų šioje nesaugioje elektrinėje pagamintą elektrą pardavinėti Lietuvos ir kitose rinkose, tam panaudojant ir šiandien iškilmingai atidaromas strategines jungtis. Tokia situacija reikštų, kad Lietuva savo lėšomis finansuoja Astravo AE statybą ir suteikia jai reikalingą rezervinę infrastruktūrą“, – sako A. Kubilius.
Pareiškimas
2015 m. gruodžio 14 d.
Šiandien simboliškai įjungus iš karto dvi Lietuvai labai svarbias jungtis su Lenkija ir Švedija, žengtas didžiulis žingsnis prisijungiant prie Vakarų Europos energetinės infrastruktūros ir Europos elektros rinkų. Energetikos projektai yra ilgalaikiai, o ypač tie, kurie apima kelias šalis, todėl ypač džiugu, kad šių projektų tęstinumas buvo užtikrintas keičiantis Vyriausybėms.
Tačiau džiaugiantis strateginių projektų sėkme, negalime nematyti tiek ekologinių, tiek energetinių grėsmių, kurias kelia netoli Vilniaus, Baltarusijos Astrave, pažeidžiant tarptautines ekologines konvencijas, statoma nauja atominė elektrinė. Astravo AE projektuotojai ir statytojai iš Rusijos neslepia savo planų šioje nesaugioje elektrinėje pagamintą elektrą pardavinėti Lietuvos ir kitose rinkose, tam panaudojant ir šiandien iškilmingai atidaromas strategines jungtis. Tokia situacija reikštų, kad Lietuva savo lėšomis finansuoja Astravo AE statybą ir suteikia jai reikalingą rezervinę infrastruktūrą.
Dar daugiau – ši Lietuvai ir Vilniui milžinišką pavojų galinti sukelti elektrinė veiks tame pačiame Rusijos valdomame BRELL sinchronizacijos žiede, kuriam priklauso ir Lietuva, tad Lietuvos elektros perdavimo sistema dėl objektyvių elektros sistemų veikimo dėsnių bus užpildyta Astravo AE pagaminta elektra ir prekyba Lietuvos elektros rinkoje pagal „Nord Pool Spot“ taisykles bus vargiai įmanoma.
Lietuva gali ir privalo imtis veiksmų, kurie Astravo AE statytojams neleistų naudotis Lietuvos rinkos ir infrastruktūros resursais. Tai pristabdytų, o gal ir visai sustabdytų tokio nesaugaus projekto įgyvendinimą.
Todėl Lietuva turi skubiai parengti techninių ir teisinių priemonių įgyvendinimo planą, kuris neleistų elektrai iš nesaugios Astravo AE patekti į Lietuvą ir rengtis kuo greičiau sukurti prielaidas dirbti ne Rusijos valdomame BRELL sinchroniniame žiede. Lengviausia tai būtų pasiekti, jeigu Lietuva jau artimiausiu metu būtų integruota ir sinchronizuota su Vakarų Europos kontinentinės energetikos sistema.
Norėdami tai padaryti, turime nutiesti dar vieną elektros jungtį su Lenkija. Apgailestaujame, kad šis projektas, Lietuvos Vyriausybei neprotestuojant, Briuselyje buvo išbrauktas iš šiemet patvirtintų europinėmis lėšomis finansuojamų vadinamųjų Bendrojo intereso projektų sąrašo net nepaaiškinus, kodėl tai buvo padaryta ir kada šis projektas vėl bus grąžintas į europinę darbotvarkę.
Apskritai pasigendame aktyvesnių Vyriausybės ir Energetikos ministerijos veiksmų įgyvendinant sinchronizavimo su Kontinentiniais Europos tinklais projektą, nematome reikiamų pastangų užsitikrinti šiam projektui Lenkijos paramą. Jei Vyriausybė ir toliau sėdės sudėjusi rankas, sinchronizavimo datas vėl reikės atidėti, kaip atidėliojami ir kiti svarbūs šios Vyriausybės įsipareigojimai.
Atidėliojant atsijungimo nuo rusiškos sinchroninės zonos planus, lieka neaišku, kaip atsiribosime nuo Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros energijos importo, kai ši jėgainė bus pastatyta. Iš pradžių garsiai pareiškęs, kad elektra iš nesaugios Astravo elektrinės nebus įsileista į Lietuvą, ir kad Lietuva nei pirks elektrą iš Astravo AE, nei šiai jėgainei leis naudotis Lietuvos elektros energetikos infrastruktūra, premjeras oficialiuose atsakymuose jau keičia savo nuomonę ir jokių realių veiksmų imtis nežada.
Šiandieninei valdžiai elgiantis taip strategiškai neryžtingai, toliau pamažu įgyvendinama ryžtinga Kremliaus strategija – su Astravo AE išlaikyti Lietuvą energetinėje priklausomybėje nuo Rusijos pastatytose jėgainėse pagamintos elektros energijos, o elektros tiltus, kurių statybos sėkme visi džiaugiamės, ateityje išnaudoti tokiose nesaugiose jėgainėse pagamintos elektros eksportui į Švediją ir Lenkiją. Toks netoliaregiškas dabartinės Lietuvos valdžios požiūris sukelia grėsmę, kad energetikoje bus atsisakoma Lietuvos strateginių saugumo interesų.
Pasirašė: Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.
Nuotraukoje: opozicijos lyderis parlamentaras Andrius Kubilius.
Informacijos šaltinis – tsajunga.lt portalas.
2015.12.14; 18:37