Estijos prezidentas pasislėpė nuo internetinių įsilaužėlių


Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas užklijavo savo kompiuterio web-kamerą lipnia juosta. Apie tai valstybės vadovas papasakojo konferencijoje, surengtoje duomenų apsaugos klausimais, praneša Interfaks‘as, remdamasis vietine žiniasklaida.

Kaip pažymima, prezidentas tvirtina, kad tokiu būdu jis nusprendė apsisaugoti, jeigu į jo kompiuterį įsibrautų įsilaužėliai.

„Prezidento nerimas, kad web-kamera gali atsidurti įsilaužėlių rankose, visiškai pateisinamas“, – pareiškė Estijos kompiuterių saugos tarnybos vadovas Hillaris Aarelaidas. Jis priminė, kad įsilaužus į kompiuterį nuotolinis vartotojas (įsilaužėlis) gali prieiti prie įrenginių, prijungtų prie šio kompiuterio.

Pasak Estijos kompiuterių saugos tarnybos vadovo Hillario Aarelaido, tiriančio saugumo incidentus, prezidento nerimas, kad web-kamera gali atsidurti įsilaužėlių rankose, visiškai suprantamas, rašo E24. „Taip, yra tokių programų, kurios leidžia įsilaužėliams kontroliuoti užkrėstus kompiuterius ir prie jų prijungtus įrenginius“, – sakė H.Aarelaidas.

Softo viruso pagalba tai ne itin sudėtinga. Neskaitant kameros, per atstumą galima valdyti ir kitus prie kompiuterio prijungtus įrenginius (spausdintuvus, mikrofonus ir pan.). Įrenginius, kurie šiuo momentu nenaudojami ir kuriuos galima išjungti, dėl atsargumo galima atjungti“, – pridūrė jis (intarpas compromat.ru).

Apsaugos nuo įsilaužėlių tema Estijoje tapo aktuali po 2007-ųjų metų balandžio įvykių. Tada vietinės valdžios sprendimas perkelti Kario išvaduotojo paminklą išprovokavo masines riaušes, o taip pat įsilaužimus į vyriausybines svetaines. Estijos vyriausybė tuomet tvirtino, kad už kibernetikų slepiasi Rusijos valdžia (tiesa, vėliau oficialusis Talinas pripažino, kad tam įrodymų rasti nepavyko). Toomas Hendrikas Ilvesas, komentuodamas šią temą, vėliau pažymėjo, kad įsilaužėlių atakos „gali būti pavojingesnės už karinius puolimus“ ir kad NATO (kurios narė yra Estija) turi parengti vieningus kibernetinės saugos standartus aljanaso dalyvėms.

2012 metų pabaigoje Estijoje įvyko NATO pratybos, per kurias, be viso kito, buvo tobulinami ir būdai kompiuterinių įsilaužėlių atakoms atremti.

Nuotraukoje: Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas.

Informaciniai šaltiniai: Lenta.Ru, Postimees.ee, compromat.ru.

2013.01.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *