Europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis: “Manau, tyrimą tikslinga perduoti kitiems prokurorams”


Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt ir laikraštis “XXI amžius” toliau domisi mūsų Generalinės prokuratūros veikla tiriant Medininkų žudynių aplinkybes bei keista buvusio omonininko Konstantino Michailovo – Nikulino byla. Šiandien mus labiausiai domina atsakymai į šiuos klausimus: ar tikrai Medininkų skerdynių išvakarėse į Lietuvą buvo permesta ta pati KGB grupė, kuri šturmavo telecentrą Vilniuje 1991-ųjų sausio mėnesį, ar tikrai dingo žudynių vietos apžiūros videomedžiaga, nufilmuota 1991.07.31 rytą, ar išties mūsų pareigūnai ne visi buvo nužudyti vagonėlyje. Mes taip pat ieškome atsakymų į klausimus, kodėl mūsų teisėsauga slepė kai kuriuos Tomo Šerno liudijimus ir kodėl kai kurioms politinėms jėgoms neįtiko tuometinis generalinis prokuroras Kazys Pėdnyčia.

Šiandien į Slaptai.lt ir “XXI amžiaus” žurnalisto Gintaro Visocko klausimus atsako europarlamentaras prof. Vytautas LANDSBERGIS, 1991-aisiais vadovavęs  Aukščiausiajai Tarybai–Atkuriamajam Seimui.

1991-ųjų metų Seimo posėdžių stenogramoje radau Jūsų žodžius, jog „prieš dvi savaites iki Medininkų į Lietuvą atvyko ta pati KGB grupė, kuri šturmavo telecentrą”. Man regis, toks faktas leidžia abejoti kol kas vienintele Lietuvos teisėsaugos plėtojama versija, esą dėl Medininkų kaltas tik OMON, ir čia nėra daugiau apie ką diskutuoti.

OMON, kuris Lietuvoje buvo neteisėta organizacija už įstatymo ribų, nors ir “priregistruotas” prie SSRS VRM divizijos Vilniuje, turėjo atsakingą politinę vadovybę Maskvoje – SSRS vyriausybę ir visų ginkluotųjų pajėgų vadą prezidentą Michailą Gorbačiovą. Todėl mūsų teisėsaugos versija, kad dėl siautėjimų pasieniuose ir Medininkų žudynių kaltas tik OMONas, ir dar šiukštu ne tas Vilniuje, yra sunkiai suvokiamas vištakumas. Dėl to, kokią konkrečiai informaciją buvau gavęs, kad Vilniuje vėl pasirodė “Alfa”, dabar negaliu atkurti; tegul tarnybos, kurios mane informuodavo, peržiūri savo archyvus, signalų įrašus. Gal ką nors prisimintų buvęs Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus vadovas Artūras Skučas.

Ar tiesa, kad Jūs esate matęs videoįrašus iš įvykio vietos dar 1991.07.31? Jei taip, gal galite prisiminti, kas tąsyk labiausiai įsiminė? Šiandien byloje tos videomedžiagos nėra – tėra tik kai kurios ištraukos. Todėl kyla klausimas, gal tokiu elgesiu norima nuslėpti kai kurias svarbias detales?

Nesu matęs, nors muitinės vadovas V. Valickas 1991 m. rugpjūčio 1 d. Aukščiausiosios Tarybos posėdyje siūlė visiems susipažinti. Neatėjo į galvą, kad tokia medžiaga galėtų vėliau dingti, juolab – kad ji nerūpės tiriančiai organizacijai. Generalinė prokuratūra 2000-08-23 K. Betingio pasirašytu atsakymu man įsipareigojo tos ištisinės juostos ieškoti muitinėje ir kitur; ten juk fiksuota net visai realūs įkalčiai – pasaloje užpuolikų ištuštinti mineralinio vandens buteliai (ar 1991 m. tyrėjai surinko?); bet greit pasikeitė politinė valdžia, ir A. Paulausko – R. Pakso aljansas (nauja Seimo dauguma) kuo skubiau ir antikonstituciškai atleido veiklų generalinį prokurorą K. Pėdnyčią. Vis dėlto dabar jau praėjo dar dešimt metų, tad jei būtų iš tikrųjų ieškoję, galėjo rasti.

Savaitraštyje „The Europeans” cituojami Jūsų žodžiai, kad Medininkų žudynės – tai KGB, o ne juodųjų berečių darbas. Ar Jūs taip sakėte? Ar šios nuomonės laikotės ir dabar? Tas leidinys su Jūsų žodžiais pasirodė 1991 metų rugpjūčio mėnesį.

Tikriausiai taip sakiau, bet neatribočiau SSRS KGB ir VRM (OMONo viršininkų ir maitintojų). Abi pučistų V. Kriučkovo ir B. Pugo vadovaujamos struktūros dirbo ranka rankon prieš Lietuvos valstybę, kaip ir prieš naująją Rusiją, kurios prezidentas B. Jelcinas tą pačią dieną pasmerkė žudikus ir pareikalavo išvesti OMONą iš jau pripažintos Lietuvos.

Kaip Jūs vertinate versiją, jog ne visi Medininkų posto vyrai buvo sušaudyti vagonėlyje?

Apie tai užsiminta jau 1991-08-01 neeiliniame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje. Esą „detalių, kurios rodo…“ O plente budėjusių policininkų automobilis buvo sušaudytas ir prikruvintas. Kur jis dabar?

Kada ir kas pranešė apie Medininkų žudynes? Kodėl vienur teigiama, kad apie žudynes Lietuva sužinojo 5 valandą ryto, kitur – kad tik apie 6 valandą ryto?

A. Paulauskas pranešė sužinojęs 5 val. ryto, o greitoji pagalba – tik po šešių. Vien tai kelia daug klausimų. Generalinis prokuroras nesirūpino mirštančiais?

Kaip vertinate versiją, jog Tomas Šernas pirmą kartą buvo apklaustas dar 1991.08.01 dieną? Kodėl tos apklausos protokolo nėra byloje?

Atrodo, jis apklaustas net žudynių dieną po operacijos, kai tik atgavo sąmonę.  Antai tame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje kitą dieną peikti žurnalistai, kurie „vakar“ brovėsi net į reanimacinę palatą klausinėdami, „ką pasakė“. Šiaip ar taip, įrašas, kuriame T. Šernas įvardijo B. Makutinovičių, buvo nuslėptas, atrodo, net ligi šių metų vasaros. Prokurorai, berods, neigė jo buvimą panašiai kaip kadaise M. Gorbačiovas – Molotovo-Ribbentropo slaptuosius protokolus. Manau, tyrimą tikslinga perduoti kitems prokurorams.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis.

2010.08.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *