FST – prieš pamariečių (pomorų) gynėją


Archangelsko Spalio rajono teisme lapkričio 12 pradedama svarstyti teisių gynėjo, Šiaurės neskaitlingų čiabuvių tautų Pomorų instituto direktoriaus Ivano Mosejevo bylą.

Jį FST įtarė kursčius nacionalinę nesantarvę. Ivanui Mosejevui pateiktas kaltinimas pagal RF BK 282 str. 1 d. Ivanas Mosejevas papasakojo PublicPost, kaip FST įžvelgė jame ekstremistą ir tėvynės išdaviką.

Ivanas Mosejevas, Pomorų asociacijos Archangelsko srities vadovas, pagal Tyrimo komiteto versiją, 2012 metų balandžio 1 d. atsidarė svetainę „Rusijos Šiaurės aidas“ ir po straipsniu „Pomorai Eurazijos pasaulyje“ paliko komentarą, pasirašydamas „Pomorai“, kuriame paniekinančiai apibūdina ir neigiamai emocingai vertina etninę grupę „rusai“.

Įžeidžiantis komentaras ir davė pagrindą kaltinimui. Liepos 4 dieną buvo iškelta baudžiamoji byla, liepos 25 pas Mosejevą buvo padaryta krata, o spalio 10 jau pateiktas kaltinimas.

Pats Mosejevas duoti parodymus byloje atsisakė, pasinaudojęs Konstitucijos 51 straipsniu, bet PublicPost žurnalistams paaiškino, kad priskiriamo komentaro nepaliko ir įvykį laiko dar viena specialiųjų tarnybų provokacija. Pastarosios pradėjo jį akylai sekti nuo IV tarpregioninio pomorų suvažiavimo, surengto prieš metus Archangelske.

Ištrauka iš komentaro po straipsniu svetainėje „Rusijos Šiaurės aidas“.

Pomorams – 2012-04-01 00:19

Pamorai! Nusiraminkite. Mūsų, …, Archangelsko srityje – 1 mln. 200 tūkst. Jūsų, pomorų, iš viso 2 tūkst. Ir jūs, pomorai – ugrofinai, laikote save „dvasine ir kultūrine šerdim“ Archangelsko srityje? Straipsnio autorius ir jo draugai serga didybės manija. Greitai žodis „pomorai“ bus bendrinis vardas. Mes neleisime, kad pomorų lyderiai atsiplėštų sritį nuo Rusijos civilizacijos.

Ivanas Mosejevas, Šiaurės neskaitlingų čiabuvių tautų Pomorų instituto direktorius:

– Po straipsniu iš tiesų yra mano komentaras, bet visai ne tas, kurį man priskiria. Savo komentare aš kaltinu straipsnio autorių Anatolijų Bednovą provokacija. Aš net skambinau jam, kad sužinočiau, kodėl jis parašė tą straipsnį, kuris įkala pleištą tarp pomorų ir rusų. O štai komentaro “Ką tu mums padarysi? Jūsų milijonai galvijų, o mūsų du tūkstančiai žmonių“ aš nepalikau. Aš lankiausi pas aprūpintoją, kad išsiaiškinčiau, kaip prie šio komentaro FST rado mano personalinio kompiuterio adresą, juk šio komentaro įrašymo metu aš miegojau, ir mano kompiuteris buvo išjungtas. Jie man apskritai nieko negalėjo pasakyti.

Byla buvo iškelta pagal informacinės agentūros „Rusijos Šiaurės aidas“ steigėjo Iljos Azovskio pareiškimą. Jis pasiskundė FST dėl komentaro ir pateikė specialiosioms tarnyboms personalinio kompiuterio adresą. Teisme prieš mane stos FST atstovai, pats Azovskis ir dvi senutės valytojos iš FST – Kotlova ir Bulyčiova, kurias pakvietė kaip liudytojas dokumentuojant nusikaltimą – komentarą.

Nė vienas advokatas nesiėmė manęs ginti, vos susiradau gynėją – buvusį prokurorą Venjaminą Belovą. Mes teisme pateiksime nepriklausomą tos frazės ekspertizę. Ekspertas tvirtina, kad jokio kurstymo „Pomorų“ vardu pasirašytame komentare nėra. Tas komentaras – tai šiurkštus atsakymas į įžeidžiantį komentarą.

Ši kriminalinė byla – pirmas žingsnis, kad pasodintų mane į kalėjimą. Sprendžiant iš tų frazių, kurios yra baudžiamojoje byloje, man ir advokatui aišku, kad iš tikrųjų buvo ruošiama valstybės išdavystės byla, o gal tokia ir bus iškelta po to, kai baigsis „ekstremistinė“ byla.

Bet spręskite patys štai kokios ten formuluotės: „Norvegų specialiosios tarnybos veikia per Mosejevą, destabilizuodamos socialinę–politinę padėtį Archangelsko srityje“. „Mosejevas, remiamas užsienio struktūrų, vykdo veiklą, siekiant, kad RF federacinės valdžios organai pripažintų pomorus kaip Šiaurės čiabuvių neskaitlingą tautą ir įtrauktų jų gyvenamą teritoriją į tarptautinės teisės jurisdikciją, dėl ko gali būti suardytas Rusijos teritorinis vientisumas“. Tai kaip 37-aisiais metais!

Mes iš tikrųjų siekiame pomorams oficialaus neskaitlingos čiabuvių tautos statuso, juk tokį gavo kamčiadalai. Ir ne tik mes – Archangelsko srities administracija du kartus kreipėsi į Maskvą, prašydama pripažinti pomorus čiabuvių tauta. Pomorų teisių gynimo organizacija, kuriai aš atstovauju, nepavojinga ir neskaitlinga. Mes užsiimame pomorų tradicijų, kultūros apsauga, jų teisių gynimu. Stengiamės grąžinti jiems teisę į žvejybą ir medžioklę, kuriomis jie vertėsi amžių amžiais. Įtarti mus bandymu atsiskirti nuo Rusijos ar suokalbiu su Norvegija – paprasčiausiai absurdas.

Manyti, kad FST uždaru režimu veda prieš mane bylą pagal valstybės išdavystės straipsnį, verčia tai, kad dokumente, leidžiančiame FST-ai klausytis mano telefono, kurį pasirašė teisėja Vera Kokunova, minimas būtent 275 straipsnis.

Stebina svetainės autoriaus Azovskio pozicija, – jis po straipsniu pašalina reklaminį komentarą, apie kurį rašo savo komentarą, bet palieka „ekstremistinį“, po to eina į FST ir rašo pareiškimą. Jeigu komentaras, kuris priskiriamas man, yra ekstremistinis, tai kodėl jis iki šiol prieinamas?

Tikriausiai mane pripažins kaltu ir nuteis liktinai, aš suprantu, kad liktinai labai lengva paversti realiu terminu“.

PublicPost nepavyko pasikalbėti su Ilja Azovskiu, todėl pateikiame jo poziciją pagal baudžiamosios bylos medžiagą.

Ilja Azovskis, svetainės „Rusijos Šiaurės aidas“ vyriausiasis redaktorius ir moderatorius:

„…aš nustačiau personalinio kompiuterio vartotoją, pasirašiusį „Pomorai“ po aukščiau minėtu ekstremistinės pakraipos prieš rusų tautą komentaru. Aš manau, kad nurodytas komentaras, pasirašytas „Pomorai“, nukreiptas prieš rusų tautą, žeminančiai charakterizuoja ir neigiamai emocingai vertina etninę grupę „rusai“ ir buvo nukreiptas sužadinti visuomenės neapykantą pagal nacionalinius požymius.

Aš manau, kad etninė grupė „rusai“ turi tas pačias teises, kaip ir kitos etninės grupės, ir jų atstovai neturi būti įžeidinėjami pagal nacionalinį principą.

Apie tai, kad svetainėje www.echosevera.ru žmogus, pasirašęs „Pomorai“, paliko minėtą komentarą, aš pranešiau FST organams.

Šaltinis – “Echo Moskvy”

2012.11.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *