Generolas, nužudytas lėktuve, ir šnipas, „nuskendęs“ jūroje


Įvesti kontrolę Sirijos cheminiams ginklams ir juos sunaikinti – titaniškas uždavinys, rašo Gvidas Olimpijus laikraštyje Corriere della Sera. „Jos vykdymą labai sudėtinga patikrinti dar ir todėl, kad rusai Sirijoje neturi teigiamų precedentų“, – sakoma straipsnyje.

1992 metais Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas pavedė generolui Anatolijui Kuncevičiui užduotį sunaikinti cheminius ir bakteriologinius ginklus, – pasakoja korespondentas. – Aukštas karininkas buvo autoritetas toje srityje, bet išdirbo tik dvejus metus, o paskui buvo nušalintas nuo pavedimo vykdymo dėl „rimtų pažeidimų“.

Tik vėliau išaiškėjo, kad A.Kuncevičius 1993 metais įsteigė firmą, per kurią pardavė Sirijai 800 kg komponento, kuris turint tam tikrą technologiją gali būti panaudotas nuodingosioms medžiagoms gaminti.

Kai Maskva apie tai sužinojo, specialiosios tarnybos pradėjo tyrimą, bet prokuratūra nepateikė generolui kaltinimų. Jis toliau dirbo su Sirijos režimu, ir šaltiniai iš žvalgybos mano, kad jis suvaidino pagrindinį vaidmenį formuojant Damasko arsenalą.

A.Kuncevičius pirkdavo technologijas Europoje ir perduodavo jas „klientui“, skraidydamas iš Maskvos į Damaską. Tai truko iki 2002 metų balandžio 3-osios, kai generolas mirė lėktuve, skridusiame iš Damasko į Maskvą. Jokių paaiškinimų apie mirties priežastis nebuvo. Tuo tarpu žurnalistas Ronenas Bergmanas nustatė keistą faktą: ant generolo kapo nurodoma mirties data 2009 metų kovo mėn. 29 diena, o ne balandžio 3-ioji. Kas tai? Klaida?“

„A.Kuncevičiaus mirtis – tik paslaptingų epizodų, siejančių Siriją su daugybe jos tiekėjų iš cheminio ginklo gamybos sferos, sąrašo pradžia. Vienas iš paskutiniųjų buvo užfiksuotas 2010 metų vasarą, – sakoma toliau straipsnyje. – Liepos mėnesį turkas žvejys ištraukė iš jūros lavoną. Tik po mėnesio išaiškėjo, kad tai generolo Jurijaus Ivanovo palaikai.

J.Ivanovas buvo GRU viršininko pavaduotojas, 52 metų amžiaus. Pasak oficialios versijos, J.Ivanovas nuskendo plaukiodamas Latakijos rajone (Sirija), ir jo kūną srovė nuplukdė prie Turkijos krantų. Ar įmanoma, kad jo apsauga nieko nepastebėjo? Pamesti iš akiračio tokį žmogų, kaip JIvanovas? Esama įtarimų, kad generolas buvo pašalintas tikriausiai Izraelio Mossado, rašo autorius.

„Intrigų grandinė gali pailgėti ir artimiausiais mėnesiais. Jeigu Maskvos pasiūlytas planas kils aukštyn, bus dvikova. Vašingtonas baiminasi spąstų ir vilkinimo taktikos iš sirų pusės. O rusai teiks pagalbą sąjungininkui Bašarui Asadui. Ir ką gali žinoti, ar neatsiras dar vienas Kuncevičius“, – baigia italų korespondentas.

Šaltinis: Corriere della Sera

2013.09.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *