Gruzijoje bandyta surengti kruviną maištą


Gegužės 21-27 dienomis Gruziją sukrėtė neramumų banga. Gegužės 21-ąją gausūs mitingai vyko Tbilisyje ir Batumyje. Buvo reikalaujama prezidento Michailo Saakašvilio ir vyriausybės pasitraukimo. Taip pat reikalauta suteikti televizijos eterį opozicijos atstovams.

Po šių mitingų prasidėjo masinės riaušės prie Gruzijos visuomeninės televizijos pastato Tbilisyje ir Batumio mieste prie vietinės televizijos pastato. Agresyvios minios veržėsi į televizijų pastatus, puolė policijos pareigūnus, mėtė akmenis į langus, net išlaužė prie Batumio televizijos esančios tvoros vartus. Mitingai ir susirėmimai su policija tęsėsi dar kelias dienas. Gegužės 22-ąją opozicijos lyderė N.Burdžanadzė pareiškė: “Gruzijoje faktiškai prasideda revoliucija“.

Tačiau palaipsniui protestuotojų gretos mažėjo, ir laukta revoliucija net neprasidėjo. Iš viso per šią protestų savaitę žuvo 3 žmonės, sužeista virš 200 žmonių. 11 policijos pareigūnų ir 32 protestuotojai sužeisti sunkiai ir išgabenti į  ligonines. Nuniokota daug automobilių, padegta viena Batumio policijos nuovada, apiplėštos ir parduotuvės. Teisėsaugos pareigūnai atliko kratas opozicinių partijų būstinėse, jose rado ginklų ir dokumentų, leidžiančių įtarti opozicijos veikėjų ryšius su Rusijos žvalgyba.

Naktį iš gegužės 25-osios į 26-ają, kai opozicijos šalininkai atsisakė pasitraukti iš Tbilisio centro, prieš juos buvo pradėta speciali operacija. Gegužės 26-ąją minima Gruzijos Nepriklausomybės diena, ir tądien turėjo pražygiuoti centrinėmis miesto gatvėmis šventinio parado dalyviai. Vidurnaktį specialiosios paskirties būriai pradėjo varyti protestuotojus iš miesto centro. Kai kurie iš jų priešinosi, per specialiąją operaciją žuvo du policijos pareigūnai, mirtinai sužaloti opozicijos lyderių. Rastas negyvas opozicijos šalininkas tikriausiai žuvo susirėmimo metu, gavęs stiprius smūgius nuo specialiojo būrio pareigūnų.

Dėl žuvusio opozicijos šalininko žūties priežasčių galutinės ekspertizės išvados dar nepaskelbtos. Opozicijos veikėjai gegužės 26 dienos popietę pradėjo piktintis, kad be žinios dingo vienas opozicijos lyderių Iraklijus Batiašvilis. Tačiau 28 dienos vakare jis atsirado. I.Batiašvilis teigė, kad vykdant specialiąją operaciją Tbilisio centre į jį buvo šaudoma, bet jis sugebėjo užlipti ant vieno namo stogo, ten ilgai buvo pasislėpęs ir net stebėjo šventinį paradą. Gegužės 26 dienos vakare jis nulipo nuo stogo ir slapstėsi rūsyje, o vėliau jį buvo priglaudusi Tbilisio pakraštyje gyvenanti pažįstamų žmonių šeima.

Atliekamas tyrimas ir dėl ginkluoto maišto organizavimo. Tuo metu, kai specialieji būriai vaikė opozicijos šalininkus iš Tbilisio centro, vieno vienuolyno teritorijoje specialaus būrio pareigūnai ir Gruzijos saugumiečių operatyvinė grupė sulaikė per 30 asmenų, kai kurie iš jų buvo ginkluoti. Netoliese rasta ir daugiau ginklų, sprogmenų ir vadinamųjų ”Molotovo kokteilių“ (butelių su padegamuoju skysčiu). Dar kelios ginkluotų opozicijos šalininkų grupės panašiu metu suimtos kitose Tbilisio vietose. Gegužės 24 dieną tokios ginkluotos grupės suimtos ir Batumio bei Kutaisio miestuose, gegužės 27 dieną Zugdidžio rajone esančioje nuošalioje sodyboje aptiktas ištisas ginklų sandėlis ir jį saugoję keli opozicijos šalininkai. O suimtas vienas iš opozicijos lyderių, atsargos generolas Gija Učava, įvardijamas kaip pagrindinis šio ginkluoto maišto organizatorius. Paskelbta dar kai kurių maišto organizatorių ir aktyvių ginkluotų grupių dalyvių paieška, manoma, kad kai kurie jų pabėgo iš Gruzijos, o kai kurie slapstosi.

Viena iš tikrųjų masinių riaušių priežasčių – gegužes 19 dieną priimtas įstatymas dėl liustracijos. Pagal šį įstatymą buvę kompartijos ir komjaunimo funkcionieriai ir buvę KGB kadriniai darbuotojai bei rezervistai bus šalinami iš valstybes tarnybos. Aukščiausio rango postuose tokių veikėjų nėra, bet Gruzijoje teisėjais, prokurorais ir įvairių valstybinių žinybų atsakingais darbuotojais dar dirba nemažai buvusių kompartijos veikėjų ir kagėbistų. Gruzijos parlamento deputatas Givis Targamadzė pareiškė, kad šis įstatymas padės kovai su korupcija ir leis greičiau atlikti valstybės valdymo pertvarką. Per pastaruosius 8-erius metus korupcija Gruzijoje gerokai sumažėjo, bet pastebėta įdomi tendencija – vis dar egzistuojantys korupcijos židiniai ypač susiję su valstybės tarnyboje esančių komunistinės-kagėbistinės nomenklatūros veikėjų įtaka.

Gegužės 24 dieną pavyko susisiekti su Tbilisyje gyvenančia Tamara Georgadze, su ja teko bendrauti ir gegužės 25 dieną. Ši valstybės tarnyboje dirbanti moteris pasakojo, kad Tbilisyje kelias dienas vykusių mitingų metu buvo daug viešosios tvarkos pažeidimų, agresyvūs mitinguotojai daužė automobilius, įsiveržė į kelias netoli Gruzijos visuomeninės televizijos pastato esančias parduotuves ir jas apiplėšė. “Žinau keletą aktyvių opozicijos veikėjų – visi jie buvę E.Ševardnadzės laikų valdžios veikėjai arba su KGB susiję verslo magnatai“, -teigia moteris. Beje, T.Georgadzė pastoviai lankosi ir Lietuvoje, čia gyvena jos giminaičiai. Ji teigia, kad per aštuonerius metus Gruzija labai pasikeitė, skurdas ir korupcija ryškiai sumažėjo.

Pastaruoju metu Gruzijoje mažėja skurdas, mažėja ir bedarbystės lygis. Štai 2005 metais žemiau skurdo ribos buvo atsidūrę net 36 procentai šalies gyventojų, o šiuo metu tokių yra 24 procentai. Bedarbystės lygis 2005 metais siekė 31 procentą, o šiuo metu Gruzijoje yra 16,2  procento bedarbių. PVM tarifas nuo 2007 metų sumažintas nuo 16 iki 12 procentų, lengvatinis 5 procentų PVM tarifas galioja spaudai, knygų leidybai, viešbučiams. Nuo 2003 metų “rožių revoliucijos“ Gruzija vis labiau keičiasi į gerąją pusę. Prieš kelias dienas žinomas gruzinų dainininkas V.Kikabidzė davė interviu prancūzų žurnalistams, ir į klausimą apie įvykius Gruzijoje atsakė: “Aš sakau atvirai – palaikau Michailo Saakašvilio politiką, pats už jį balsavau ir tikrai nenusivyliau. Tai žmogus, kuris veda Gruzija tikru keliu, veda į ateitį, o tie, kurie nori nuversti Saakašvilį – tai praeities žmonės”.

Daugumas Saakašvilio priešininkų – tai oligarchai, sovietinės nomenklatūros veikėjai, buvę komunistiniai prokurorai, visokio plauko kagėbistai, tai tie, kurie klestėjo Ševardnadzės valdymo laikais. Tokie norėjo silpno prezidento, o Saakašvilis kitoks – jis valdo tvirtai, ir asmeniškai domisi korupcijos problemomis, jis už griežtą kovą su korupciją, už narkomanijos pažabojimą. 2010 metų rudenį buvo suimta didelė narkomafijos gauja, pas juos rasta daug pinigų. Ir jau kitą dieną po gaujos sulaikymo mūsų prezidentas išleido įsaką: už konfiskuotus pinigus kelių mokyklų mokiniams, iš viso apie trims 3 tūkstančiams vaikų, nupirkti personaliniai kompiuteriai. Šis įsakas buvo įvykdytas. Per pastaruosius aštuonerius metus Gruzija labai pasikeitė, ji tapo civilizuota, europietiška valstybe, o Ševardnadzės valdymo laikais Gruzija buvo tiesiog griaunama. Bedarbystė iki “rožių revoliucijos“ jau artėjo prie 50-ies procentų, pensijos buvo visiškai mažos, klestėjo banditizmas.

“Mes jau galvojome, kad praradome Gruziją, nes ją jau buvo faktiškai pasidalijusios įvairios gaujos, įtakingų nuvorišų klanai. Bet M.Saakašvilis ir jo komanda sustabdė šį nuosmukį, šalis atsigauna, korupcija sumažėjo net kelis kartus, žmonės vėl turi viltį. Pensijos nuo 2003 metų pakilo net kelis kartus. Iš mafijos vadeivų konfiskuojami pinigai patenka tiesiai į biudžetą ir skiriami pensijų bei atlyginimų kėlimui, darželiams, švietimo įstaigoms. Dauguma gaujų vadeivų atsidūrė kalėjimuose arba pabėgo į užsienį – Rusiją, Kazachstaną. Iš ten jie bei juos globojantys Rusijos mafijos vadeivos ir kursto neramumus, jiems nepatinka stipri Gruzija. Aš tikiu mūsų prezidentu, žinau, kad jis neleis tiems išdavikams vėl sugriauti šalies“, – kalbėjo dainininkas V.Kikabidzė.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis, kurio asmeniškai nekenčia Rusijos premjeras Vladimiras Putinas.

2011.06.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *