Geleno organizacija – žvalgybos tarnyba, Jungtinių Amerikos Valstijų įsteigta po Antrojo pasaulinio karo Vakarų Vokietijos teritorijoje informacijai apie sovietų ginkluotąsias pajėgas rinkti. 1946 metų liepą, po metų konsultacijų su Amerikos armijos žvalgybos atstovais Jungtinėse Amerikos Valstijose, Reinhardas Gelenas (Reinhard Gehlen) grįžo į Vakarų Vokietiją tikėdamasis ten atkasti žvalgybos archyvus, kuriuos jis paslėpė dar per karą, ir vėl surinkti buvusio Vokietijos Generalinio štabo 12-ojo skyriaus bendradarbius – Rytų užsienio armijas.
R.Geleno organizacija gyvavo kontroliuojama ir vadovaujama JAV armijos, kuri finansavo jos veiklą, tiekė materialinę bei techninę, o prireikus ir kitokią pagalbą. Organizacijos štabo būstinė nuo 1947 metų pabaigos įsikūrė Pulache, už penkių mylių į pietus nuo Miuncheno.
R.Gelenui pavyko „iškoncentruoti“ keletą savo agentų Rytų Vokietijoje ir Sovietų Sąjungos vakarinėse srityse, kurios liko rusų užnugaryje per veržlų Raudonosios Armijos puolimą 1944–1945 metais. Vis dėlto pagrindinis šaltinis buvo perbėgėlių iš Rytų Vokietijos tardymai ir nauji agentai.
Reikia pasakyti, kad praktiškai visi sąjunginių pajėgų atstovai paprasčiausiai negalėjo pakęsti R.Geleno organizacijos. Generolas Artūras Triudo, pavyzdžiui, vadino ją „nacistine šnipų kontora“. Bet Amerikos armijos viršininkai buvo patenkinti jos darbu.
1947 metais JAV buvo įkurta CŽV. Po ilgų trišalių – naujosios specialiosios tarnybos, armijos ir R.Geleno organizacijos – konsultacijų dėl tolesnių perspektyvų buvo pakeistas pastarosios pavaldumas – ji buvo perduota Centrinės žvalgybos valdybos žinion. Oficialiai tai įvyko 1949 metų liepos 1 dieną.
Nepaisant to, kad R.Geleno organizacijos pagrindiniai tikslai buvo grynai karinės struktūros bei objektai Rytų Vokietijoje ir Sovietų Sąjungoje, žinomas bent jau vienas atvejis, kai organizacijai pavyko užverbuoti KGB bendradarbį.
1949 metų rugsėjo 12 Vakarų Vokietijos teritorijoje buvo paskelbta nauja valstybė – VFR. R.Gelenas surengė preliminarias derybas su vokiečių vyriausybe, bet jam buvo uždrausta rodytis akyse. Beje, jau po metų R.Gelenas susitiko su federacijos kancleriu Konradu Adenaueriu, ir tarp jų užsimezgė visapusiškas savitarpio supratimas.
1956 metų gegužės 5 dieną Vakarų Vokietija įstojo į Šiaurės Atlanto Sąjungą (NATO) kaip visateisė narė ir tuo pačiu galutinai įtvirtino savo suverenitetą. K.Adenaueris nusprendė, kad R.Geleno organizacija bus VFR federacine žvalgybos tarnyba (Bundesnachrichtendienst, arba BND).
Pertvarka prasidėjo 1956 metų balandžio 1 dieną. BND buvo priduota, bet nepavaldi kanclerio administracijai.
Parengta remiantis ir Normano Polmaro ir Tomo B.Aleno knyga “Enciklopedija špionaža”.
Nuotraukoje: Reinhardas Gelenas (Reinhard Gehlen).
2012.09.25