Iš žvalgybos enciklopedijos: seksualinė karo ministro Dž.D. Profiumo byla


Kuo ypatinga Didžiosios Britanijos karo ministro Džono D.Profiumo išdavystės byla? Karo ministrą suviliojo žavi prostitutė, palaikiusi ryšius su žvalgybininku iš Sovietų sąjungos. Taigi Profiumo byla – tai šnipų skandalas seksualiniu pagrindu, kurio svarbiausias rezultatas – pirmalaikis Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Haroldo Makmilano atsistatydinimas.

Vienas iš pagrindinių šios gana painios istorijos dalyvių tapo profesionalus sovietų priėmimų lankytojas osteopatas Stivenas Vordas (Steven Ward) ir dvi jo protežė – jaunutės prostitutės Kristin Kiler ir Mandi Rais-Devis. Beje, centrinė vieta „Profiumo byloje“ skirta būtent K.Kiler, kuri turėjo intymių santykių su Didžiosios Britanijos karo ministru Džonu D. Profiumu (John Profumo) ir sovietų ambasados Londone karinio atašė padėjėju, 3-ojo rango kapitonu Jevgenijumi Ivanovu.

Netrukus po atvykimo į Didžiosios Britanijos sostinę 1960 metų kovą J.Ivanovas susipažino su S.Vordu, ir tarp jų užsimezgė glaudūs draugiški santykiai. Tuo metu K.Kiler ir M.Rais Devis, egzotiškų šokių šokėjos (paprasčiausiai striptizo šokėjos), gyveno pas S.Vordą. Pastarasis, matyt, miegodavo su M.Rais-Devis, bet ne su K.Kiler. 1961 metų pavasarį J.Ivanovas susipažino su K.Kiler. Savo autobiografinėje knygoje „Šnipas be kaukės“ („The Naked Spy“, 1992) jis gana išraiškingai aprašinėja Kristin Kiler:

„Joje buvo kažkas stebuklingo, atrodė, kad mergaitė iš provincijos, primityvi ir naivi… bet tuo pačiu pavojingas sutvėrimas, gudri ir neištikima. Man apie tai bylojo jos akys: jose liepsnojo aistra, jausmingumas ir klasta. Ji buvo panaši į mažą žvėrelį, gracingą ir žavų, bet vis tiek išliekanti grobuonim“.

S.Vordas greitai pristatė J.Ivanovą savo pažįstamiems iš pasaulietiškos aplinkos, kur šis susipažino su lordu Astoru, Vinstonu Čerčiliu, princu Filipu, tarptautiniu naftos magnatu Polu Getti (Paul Getty) ir Dž.D.Profiumu. Būdamas prityręs žvalgas, dirbęs sovietų karinei žvalgybai – GRU, J.Ivanovas tuščiai laiko neleido: jis įsigudrino vogti dokumentus, kartu ir slaptus, o taip pat sumeškerioti reikalingą informaciją iš pašnekovų per išoriškai nereikšmingus pokalbius.

Labiau už viską J.Ivanovą domino Dž.D.Profiumas. Būdamas 24 metų jis pirmą kartą tapo Britanijos parlamento nariu. Per antrąjį pasaulinį karą tarnavo armijoje, kur 1945 metais išsitarnavo iki brigadininko laipsnio. Paskui tapo sėkmingu verslininku, 1950 metais grįžo į parlamentą ir vedė aktorę Valeri Gobson. Kai 1957 metais Haroldas Makmilanas tapo premjeru, jis nuosekliai užėmė keletą pareigų torių (konservatorių) vyriausybėje, o 1960-aisiais buvo paskirtas karo ministru.

Dž.D. Profiumas susipažino su K.Kiler 1961 metų liepos 9-ąją. Ji nuoga plaukiojo Vordo užmiesčio kotedžo baseine, šalia lordo Astoro Klivdeno dvaro Berkšyre, kur svečiavosi Dž.D. Profiumas. Kitą dieną, nors kartu buvo jo žmona, Dž.D. Profiumas jau mergino K.Kristin. O vakare J.Ivanovas nuvežė K.Kiler į S.Vordo butą Londone, kur jie užmezgė lytinius santykius.

Po trijų dienų S.Vordas papasakojo pažįstamam iš Britanijos saugumo tarnybos (MI 5), kad J. Ivanovas klausinėjo jo apie amerikiečių planus išdėstyti branduolines raketas Vakarų Vokietijos teritorijoje. MI 5 generalinis direktorius seras Rodžeris Holisas privalėjo apie tai informuoti Išorės biurą (Užsienio reikalų ministeriją), turėjusį teisę išsiųsti bet kurį diplomatą iš šalies už bandymą išgauti informaciją, kurią nuo paviešinimo saugo Valstybės paslapties įstatymas. Tačiau R.Holisas to nepadarė ir vėliau tai tapo papildomu koziriu tiems, kas tvirtino, kad jis pats buvo sovietų agentas.

J.Ivanovas savo knygoje rašė, kad domėjosi K.Kiler ne šiaip sau, nes jautė, kad tarp jos ir Dž.D. Profiumo „kažkas yra“. „Bet – tęsė čia pat, – tai buvo pusiau raštinga mergužėlė, kuri ir tegalėjo pasigirti tik savo kojomis. Kaip aš galėjau tikėtis, kad jai pavyks išpešti (iš Profiumo) atomines paslaptis?“ Vis dėlto J.Ivanovas ir toliau miegojo su ja (jis irgi buvo vedęs, ir jo žmona dirbo šifruotoja sovietų ambasadoje Londone).

Kiek vėliau K.Kiler užmezgė santykius su Dž.D.Profiumu.

Tuo metu Saugumo tarnyba perspėjo Dž.D. Profiumą dėl J.Ivanovo ir jo artimos draugystės su S.Vordu. Ir nors tada karo ministras dar nežinojo, kad J.Ivanovas miegojo su K.Kiler, 1961 metų pabaigoje jis nusprendė nutraukti su ja ryšius.

Beveik po metų K.Kiler susidėjo su dviem vyrukais, kilusiais iš Vidurio Amerikos. Vienas iš jų buvo suimtas po to, kai jie dėl jos susipešė. Įvykis patraukė laikraštininkų dėmesį, jie suuodė apie K.Kiler ryšį su S.Vordu. O pati Kristin papasakojo apie savo ankstesnius santykius su Dž.D. Profiumu ir J.Ivanovu. Ji pardavė tą informaciją 1962 metų pabaigoje laikraščiui „Sunday Pictorial“. Ją išspausdinus J.Ivanovas skubiai išskrido į Maskvą.

Dž.D.Profiumas gi viską kategoriškai neigė ir net bandė užgniaužti spaudoje kilusį triukšmą. Kai kovo 22 dieną prieita iki svarstymo parlamente, Dž.D. Profiumas oficialiai pareiškė, kad neturėjo jokių santykių su K.Kiler. Tuo metu S.Vordas buvo apkaltintas kaip suteneris. Stengdamasis kaip nors išsigelbėti, jis nusiuntė H.Makmilanui laišką, kuriame tvirtino, kad Dž.D. Profiumas pamelavo kalbėdamas Bendruomenių rūmuose. Ir tada, jau žinodama apie K.Kiler santykius su J.Ivanovu, spauda prabilo apie galimą slaptos informacijos nutekėjimą Profiumo – Kiler – Ivanovo linija.

1963 metų birželio 4 dieną Dž.D. Profiumas perdavė H.Makmilanui prašymą atsistatydinti, tuo pačiu prisipažindamas, kad pamelavo parlamento nariams.

Bet spauda vis nenurimo, toliau pūtė skandalą, ir 1963 metų spalį ministras pirmininkas H.Makmilanas paliko savo postą. Tuomet paskelbtoje vyriausybės ataskaitoje sakoma, kad valstybės saugumo interesai nuo Dž.D. Profiumo ryšio su S.Vordu, K.Kiler ir J.Ivanovu nenukentėjo (J.Ivanovas tvirtino priešingai).

Tuo tarpu liepos 22-ąją S.Vordas stojo prieš teismą Londono „Old Beili“. Liepos 30-ąją jis prisirijo migdomųjų ir jį ištiko koma. Nepaisant to, teismas pripažino jį kaltu dėl suteneriavimo. S.Vordas mirė neatgavęs sąmonės.

K.Kiler taip pat buvo teisiama, apkaltinus melagingu liudijimu, ir pasiųsta į kalėjimą (Mandi Rais-Devis tapo dainininke kabarete ir atidarė tinklą pelningų naktinių klubų).

Dž.D. Profiumas pasitraukė iš politikos ir pasišventė labdarai. 1975 metais karalienė Elžbieta II suteikė jam vieną iš aukščiausių nacionalinių apdovanojimų – „Britų imperijos ordino 2 laipsnio kavalieriaus“ vardą.

Parengta remiantis Davido Leviso knyga „Seksšpionažas” ir Normano Polmaro ir Tomo B.Aleno veikalu “Enciklopedija špionaža”.

2012.09.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *