Iš žvalgybos enciklopedijos: svarbiausias japonų žvalgas Mandžiūrijoje


Kendzi Donhara, generolas majoras (1883 – 1948) – pagrindinis japonų žvalgas Mandžiūrijoje praėjusio šimtmečio ketvirtajame dešimtmetyje. Vakarų spauda jį net praminė „Mandžiūrijos Lourensu“. „Jo uždavinys buvo provokuoti krizes ir ateityje spręsti jas Japonijos naudai“, – pažymi amerikiečių žurnalistas Džonas Giunteris.

Veikdamas kaip agentas – provokatorius, K.Donhara suregzdavo įvairius „incidentus“, kurie turėjo demonstruoti agresyvius Kinijos ketinimus Japonijos atžvilgiu. Reikšmingiausias iš jų nutiko 1931 metų rugsėjo 18 dieną, kai Japonijos valdžia, pareiškusi, kad Kinijos diversantai sistemingai sugadina Pietų Mandžiūrijos geležinkelio ruožą, priklausantį Japonijai, įvedė savo kariuomenę į Kinijos Mukdeno (dabar Šenjanas) miestą, kurio meras buvo… K.Donhara.

K.Donhara įsteigė Tokumu-kikan‘ą („specialiąją tarnybą“), kuri ėmė kontroliuoti visą Mandžiūrijos teritoriją ir vykdė geležinį K.Donharos užsakymą „likviduoti visas organizacijas ir bendrijas, demonstruojančias nenuoširdų palankumą Japonijai“.

Kinijos lyderis Čian Kaiši įvykdė egzekucijas keliems savo generolams, apkaltinęs juos, kad jie – K.Donharos agentai.

Viena iš legendinių K.Donharos agentų buvo Josika Kavasima, kilusi iš Kinijos, kuri dažnai apsimesdavo esanti vyras. Sklandė gandai, kad būtent ji įkalbėjo nuverstą Kinijos imperatorių Pu Ji tapti marionetiniu Mančžou-go valdovu (faktiškai valdžia priklausė K.Donharai). Ir būtent ji įvykdė įžūlų planą pergabenti Pu Ji iš tremties (Tianczinio) į Mančžou-go.

1945 metų lapkritį Kinijos kontržvalgyba ją Pekine suėmė ir kaip išdavikei jai buvo įvykdyta egzekucija.

O K.Donhara tapo 7-osios karinės apygardos Japonijoje vadu ir karinių mokymo įstaigų generaliniu inspektoriumi. Pasibaigus antrajam pasauliniam karui, jis stojo prieš sąjungininkų karinio tribunolo teismą kaip karinis nusikaltėlis ir 1948 metų gruodį buvo pakartas.

Nuotraukoje: Kendzi Donhara – pagrindinis japonų žvalgas Mandžiūrijoje praėjusio šimtmečio ketvirtajame dešimtmetyje.

2013.06.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *