Šių metų lapkričio 18 d. (ketvirtadienį) 8.00 val. Lietuvos žaliųjų judėjimo ir Judėjimo „Už gamtą“ nariai prie LR Seimo surengs pilietinę akciją, kurios metu ragins Seimo narius nepritarti masinei hidroelektrinių statybai ir paskutinių natūralių Lietuvos upių sunaikinimui. Hidroelektrinės lyguminėse šalyse seniai pripažintos tiesiog žalingomis, o jų efektyvumas niekinis. Įsivazduokime Lietuvą be Žeimenos, Dubysos, Šventosios…
Taigi Seimas šiandien pradeda svarstyti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą ir Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J.Šimėnas, nežiūrint daug kartų pateiktų argumentų, vis tiek teikia Seimui įstatymo projektą, kurio 13-ame straipsnyje yra suformuluotas uždavinys iki 2020 metų hidroelektrinių suminę įrengtąją galią padidinti nuo 127 MW iki 250 MW.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad to neįmanoma pasiekti nestatant užtvankų ant didžiųjų Lietuvos upių – Nemuno ir Neries bei svarbiausių jų intakų – Minijos, Jūros, Dubysos, Merkio, Šventosios, Žeimenos. Taip būtų paskandinti dešimtys tūkstančių hektarų išskirtine biologine įvairove ir kultūrine verte pasižyminčių upių slėnių ir galutinai užblokuoti dar likę žuvų migracijos keliai. Tarybiniai melioratoriai sunaikino 85 proc. Lietuvos upių, o likusius 15 proc. – pasiryžę sunaikinti kai kurie nepriklausomos Lietuvos politikai.
Pagal energetikos specialistų skaičiavimus, kuriais remiantis buvo parengta ir patvirtinta Nacionalinė atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo strategija, norint sėkmingai įgyvendinti nacionalinius tikslus (iki 2020 m. gauti 23 proc. elektros energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių) ir ES direktyvas, užtenka hidroelektrinių galią padidinti tik iki 141 MW. Šį tikslą galima pasiekti nestatant naujų užtvankų ir nenaikinant natūralių upių, bet įrengiant hidroturbinas ant esamų užtvankų bei naudojant nepatvankines technologijas.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad didesnis nei iki 141 MW hidroelektrinių galių padidinimas neįmanomas nepažeidžiant Lietuvos Saugomų teritorijų ir Vandens įstatymų, Bendrosios ES Vandens politikos direktyvos ir mūsų tarptautinių įsipareigojimų dėl migruojančių gyvūnų apsaugos. Prašome Jūsų nepritarti hidroelektrinių galios didinimui daugiau nei tai numatyta Nacionalinėje atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo strategijoje (iki 141 MW) ir dar likusių Lietuvos upių naikinimui dėl mažiau nei vieno procento mums reikalingos energijos.
Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis
Judėjimo „Už gamtą“ vadovas dr. Algirdas Knystautas
Vytauto Visocko nuotraukose: Lietuvos upės, fotografuotos įvairiais laikotarpiais ir įvairiose vietose.
2010.11.18