„Įtakos sferų“ sąvokoms XXI amžiuje nėra vietos?


Ambasadorius R. Paulauskas JT Saugumo Tarybos posėdyje. URM nuotr.

Lietuvos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose (JT) ambasadorius Rytis Paulauskas pirmadienį dalyvavo JT Saugumo Tarybos posėdyje dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, kuriame perskaitė pareiškimą trijų Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – vardu.
 
„Riboto Europos suvereniteto laikai jau seniai praėjo. „Įtakos sferų“ sąvokoms XXI amžiuje nėra vietos. Valstybės turi laisvę pasirinkti arba keisti savo saugumo priemones. Jokia trečioji šalis neturi veto teisės nepriklausomų ir demokratinių valstybių suverenių pasirinkimų atžvilgiu“, − pabrėžė Lietuvos ambasadorius.
 
Pasak Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimo, bendrame pasisakyme ambasadorius R. Paulauskas pakartojo Baltijos valstybių paramą Ukrainos suverenitetui, nepriklausomybei ir teritoriniam vientisumui, pasmerkė nuo 2014 metų besitęsiančią Rusijos agresiją prieš Ukrainą, neteisėtą Krymo ir Sevastopolio aneksiją bei tolesnį situacijos eskalavimą dislokuojant karines pajėgas Ukrainos pasienyje ir Baltarusijoje. Pabrėžta, kad Kremlius toliau skleidžia klaidingą naratyvą, teigdamas, kad Rusija yra priversta gintis nuo grėsmės, tuo metu būtent Rusija yra agresorė, stiprinanti savo saugumą kitų sąskaita ir grasindama Ukrainai bei kaimyninėms šalims.
 
Lietuvos nuolatinis atstovas JT dar kartą patvirto Baltijos valstybių įsipareigojimą laikytis pagrindinių tarptautinio saugumo principų, kurie įtvirtina valstybių suverenią lygybę ir teritorinį vientisumą, sienų neliečiamumą, susilaikymą nuo jėgos naudojimo, ir paragino Rusiją gerbti JT Chartijos principus, deeskaluoti situaciją ir pradėti tikrą dialogą. Pakartota Estijos, Latvijos ir Lietuvos parama pastangoms siekti taikaus ir tvaraus konflikto sprendimo, įskaitant Normandijos formatą, Trišalę kontaktinę grupę ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO).
 
JT Saugumo Tarybos posėdis surengtas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) iniciatyva, nepaisant Rusijos inicijuoto procedūrinio balsavimo, kuriuo buvo siekiama užblokuoti klausimo įtraukimą į Saugumo Tarybos dienos darbotvarkę. Dešimčiai Saugumo Tarybos narių balsavus už, Rusijai ir Kinijai balsavus prieš, o Indijai, Kenijai ir Gabonui susilaikius, agresyvūs Rusijos veiksmai ir kariuomenės telkimas prie Ukrainos sienos ir Baltarusijoje Saugumo Tarybos buvo aptarti remiantis darbotvarkės punktu „Grėsmės tarptautinei taikai ir saugumui“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.02.01; 10:06
print

Vienas komentaras

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *