Izraelyje augusi Holivudo aktorė Natali Portman: „Holokaustas nėra baisesnis už kitus genocidus“


Kodėl derėtų į lietuvių kalbą išsiversti žinomos Holivudo aktorės Natali Portman interviu, paskelbtą šių metų rugpjūčio 21 dieną leidinyje www.independent.co.uk?

Omenyje turimas straipsnis anglų kalba skamba šitaip: Natalie Portman interview: Black Swan actress talks anti-semitism, learning Hebrew and directorial debut A Tale of Love and Darkness.

Izraelyje gimusi aktorė sako, jog Holokaustas nėra baisesnis už kitus genocidus, ir ragina Izraelį šiai tragedijai nebeskirti tiek daug dėmesio, kaip buvo skiriama iki šiol.

„Man atrodo, kad tai – labai rimtas klausimas. Jį turi svarstyti visa žydų visuomenė: kokią vietą švietimo sistemoje privalu užimti Holokausto istorijai? Tai, žinoma, neabejotinai svarbi tema, ją privalu studijuoti, išmanyti, įsiminti, bet ar Holokaustas tikrai turi būti ryškesnė tema nei kitos panašaus pobūdžio tragedijos?“ Tai – aktorės Natali Portman žodžiai.

Aktorė prisipažino, jog būtent nuvykusi į Afriką pasižiūrėti gorilų ir svečiuodamasi viename iš afrikietiškų muziejų ji sužinojo apie milžiniškas tutsių tautos nelaimes Ruandoje.

Tutsių tragedija aktorę labai sukrėtė. Leidinys cituoja tokius aktorės prisipažinimus:

„Tuo metu, kai žydų tautos Katastrofa užima centrinę vietą Vakarų šalių ir Izraelio švietimo sistemose, apie kitus panašaus pobūdžio įvykius – ir dar nutikusius taip neseniai, vos prieš kelis ar keliolika metų – mes nežinome praktiškai nieko“.

Garsi aktorė N.Portman taip pat sakė leidinio žurnalistams:

„Mane labiausiai sukrėtė aplinkybė, kad tutsiai masiškai buvo žudomi tuomet, kai aš mokiausi mokykloje. Bet mes mokėmės tik apie Holokaustą ir niekas mums nieko nepasakojo apie analogiškus žiaurius atvejus, nutinkančius šiandien, šiuo metu. Žydams privalu atminti, jog neapykanta ir antihumaniškos ideologijos egzistavo visais laikais. Mes turėtume būti jautresni kitoms tautoms, kurios, kaip ir mes, taip pat patyrė milžiniškų skriaudų“.

Garsioji aktorė taip pat pabrėžė: “Mums, žydams, būtina atsisakyti mus užvaldžiusios idėjos, girdi, visuomet ir visur esame aukos. Tokia laikysena kartais kuria įtampą, esą naujas Holokaustas – jau čia pat“.

Įdomu, kaip šios aktorės poziciją komentuos lietuvių nemėgstantis, lietuvius būtomis – nebūtomis nuodėmėmis kaltinantis Efraimas Zurofas ir jo bendraminčiai? O gal – ignoruos, apsimes, jog tokio interviu nėra, bandys jį nutylėti? Taip pat svarbu, ar šį interviu išsivertę į lietuvių kalbą persispausdins didieji Lietuvos leidiniai? Gal čia praverstų filosofo, intelektualo Leonido Donskio komentaras? Gal savo žodį tarti galėtų Lietuvos politikas Emanuelis Zingeris?

Nuotraukoje: Izraelyje gimusi pasaulinio garso aktorė Natali Portman, tvirtinanti, jog iš Holokausto žydams nevalia daryti amžinojo kulto.

2015.08.26; 05:31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *