JAV gynybos sekretorius: Amerika tvirtai stovi išvien su savo sąjungininkais


JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas – centre. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Lietuvoje su oficialiu vizitu viešintis JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas šeštadienį su Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vadovybe aptarė dėl Rusijos pajėgų telkimo Baltarusijoje ir prie Ukrainos blogėjančią saugumo situaciją ir atgrasymo stiprinimą Baltijos šalyse.
 
„Nepaprastai džiugi diena, kai galime pasveikinti JAV gynybos sekretorių Lietuvoje. Šis vizitas šiuo metu buvo labai reikalingas. Mūsų vertinimu, Rusija kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visam regionui. Rusija aiškiai parodo, kad ji renkasi kelią, kuris yra grįstas jėga. Šis kelias Baltijos valstybėms yra itin pavojingas, nes mūsų saugumas priklauso nuo susitarimų laikymosi“, – sakė krašto apsaugos ministrą pavaduojantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
 
L. Austinas vizito metu patvirtino, kad JAV ir toliau kartu su Lietuva aktyviai dirbs stiprinant Baltijos šalių regiono saugumą ir imsis vieningų veiksmų siekiant atremti saugumo grėsmes, ginant bendrus interesus ir vertybes.
 
Po susitikimo Krašto apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje G. Landsbergis teigė, kad „Rusijos bandymas perrašyti Europos saugumo architektūrą sulauks labai aiškaus ir labai tvirto atsako: Rusija sulauks atsako sankcijomis, Ukraina sulauks atsako mūsų pagalba, o atsako tikisi ir Baltijos valstybės – tvirtesnės paramos ir papildomų pajėgumų gynybai.“
 
Ministras G. Landsbergis pridūrė, kad Vakarai turi palikti vietos prie diplomatijos stalo toms valstybėms, kurios nori prie jo sėsti – jeigu kėdė prie šio stalo liks tuščia, turime labai aiškiai pasakyti, kad esame pasiruošę gintis ir būti apginti.
 
„Šiandien esu Lietuvoje tam, kad pasiųsčiau aiškią žinią. Noriu, kad visi Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje žinotų – JAV tvirtai stovi išvien su savo sąjungininkais. Noriu, kad tai žinotų ir Rusija. Mes į NATO gynybą žiūrime labai atsakingai – mūsų įsipareigojimas Lietuvos ir kitų sąjungininkų saugumo užtikrinimui yra tvirtesnis už geležį. Rusijai telkiant pajėgas Baltarusijoje ir aplink Ukrainą mes atsiuntėme į regioną papildomas savo pajėgas stiprindami atgrasymą – jeigu reikės, pastiprinimą siųsime ir toliau“, – sakė JAV gynybos sekretorius L. Austinas.
 
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Po dvišalio Lietuvos ir JAV susitikimo įvyko ir keturšalis L. Austino susitikimas su Baltijos šalių gynybos ministrais, praneša Krašto apsaugos ministerija. JAV gynybos sekretorius su G. Landsbergiu, Latvijos gynybos ministru Arčiu Pabriku ir Estijos gynybos ministru Kalle Laanetu aptarė pagrindinius karinės paramos Ukrainai klausimus. Anksčiau L. Austinas susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda ir ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.
 
JAV yra strateginės Lietuvos partnerės ir vienos pagrindinių Baltijos regiono saugumą užtikrinančių sąjungininkių, todėl Lietuva siekia nuolatinio ir nepertraukiamo JAV karių buvimo regione įvairiomis formomis. Šiuo metu Pabradės poligone, pernai atidarytoje naujoje stovykloje „Herkus“, yra dislokuotas sunkusis JAV batalionas su tankais „Abrams“ ir kovos mašinomis „Bradley“. JAV kariai Lietuvoje nuolat dalyvauja pratybose ir taip didina sąjungininkų kariuomenių sąveiką. Dar nuo 2005 metų itin glaudžiai bendradarbiauja JAV ir Lietuvos kariuomenių Specialiųjų operacijų pajėgos, Lietuvos ir JAV kariai kartu vykdė NATO vadovaujamas tarptautines operacijas Afganistane.
 
Aktyviai saugumo užtikrinimo priemonėse Baltijos šalyse dalyvaujantys amerikiečiai, stiprindami regiono saugumą ir stabilumą, prie Lietuvos gynybos prisideda ne tik kariais ir technika, bet ir finansinėmis lėšomis Lietuvos gynybiniams pajėgumams stiprinti ir karinei infrastruktūrai gerinti, pažymima KAM pranešime. JAV yra viena pagrindinių Lietuvos partnerių gynybos įrangos įsigijimų srityje: Lietuva jau daugelį metų iš JAV perka prieštankines raketų sistemas „Javelin“, su JAV Vyriausybe pasirašytos sutartys ir dėl 200 šarvuotųjų visureigių JLTV bei 4 sraigtasparnių „Black Hawk“ įsigijimo. Pastaruoju metu yra stiprinimas šalių bendradarbiavimas ir kibernetinio saugumo srityje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.02.20; 00:05
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *