JAV sveikina Lietuvos Vyriausybės siūlymą spręsti Lietuvos žydų bendruomenės restitucijos klausimus


Holokausto industrija. Norman G.Finkelstein knyga apie tai, „kaip išnaudojama žydų kančia”. 2004 metai; Dialogo kultūros institutas

JAV Vyriausybė labai sveikina ir pritaria Lietuvos vyriausybės siūlymui spręsti įsisenėjusius Holokausto metu nuniokotos Lietuvos žydų bendruomenės restitucijos klausimus, rašoma pranešime žiniasklaidai. Ši nauja iniciatyva pratęsia 2011 m. pradėtus restitucijos darbus, simboliškai sprendžiant nusavinto žydų turto ir likusių individualių atvejų klausimus bei suteikiant išteklių žydų bendruomeniniam gyvenimui Lietuvoje palaikyti.
 
„Per Holokaustą Lietuvoje tiek nacių, tiek vietinių kolaborantų pastangomis buvo žiauriai nužudyti beveik 200 000 žydų, beveik visiškai sunaikinta Lietuvos žydų bendruomenė, kurios istorija šioje šalyje skaičiuojama šimtmečiais”, – sakė JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas. „Šiuo įstatymo projektu ne tik pagrįstai atsižvelgiama į praeities klausimus, bet ir padedama išsaugoti Holokausto atminimą ateities kartoms. Jo priėmimas būtų ypatingas žingsnis užbaigiant ypač svarbų Lietuvos vyriausybės pastangų etapą, siekiant kompensuoti šio tamsaus laikotarpio baisumus”.
Holokausto aukas pagerbiant. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Kaip teigiama pranešime, JAV specialioji pasiuntinė holokausto klausimams Ellen Germain pažymėjo, kad teisingumo užtikrinimas holokaustą išgyvenusiems ir jų įpėdiniams yra žmogaus teisių ir teisinės valstybės klausimas. „Sveikiname šį Vyriausybės pasiūlymą. Šiuo įstatymo projektu būtų sprendžiamas poreikis grąžinti turtą įpėdiniams bei tiems, kurie negali to reikalauti pagal galiojančius Lietuvos įstatymus dėl privačios nuosavybės grąžinimo. Šis klausimas buvo pabrėžtas Valstybės departamento 2020 m. ataskaitoje Kongresui pagal JUST aktą, pagal kurį Valstybės departamentas informuoja apie šalių pažangą sprendžiant Holokausto restituciją”, – atsiųstame komentare teigė Ellen Germain.
 
Jungtinių Valstijų politika yra siekti, kad Holokausto laikų turtas būtų grąžintas teisėtiems savininkams, suteikiamos kompensacijos už nacių laikų skriaudas ir užtikrinti, kad Holokaustas būtų nepamirštas ir tinkamai minimas. JAV ambasada Vilniuje aktyviai remia pastangas stiprinti istorinę atmintį Lietuvoje, įskaitant Holokausto švietimo programas vietos mokyklose. Ir JAV, ir Lietuva yra Tarptautinio Holokausto atminimo aljanso narės, vienijančios mus remiant Holokausto švietimą ir atminimą bei kovojant su visomis antisemitizmo formomis, rašoma pranešime.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.11.24; 07:03
print

2 komentarai

  • O tai ne Vokietija ir buvusi SSSR yra atsakingos už žydų nusavintą turtą?? O kitų tautybių žmonėms jau nereikia kompensuoti už nusavintą turtą? Tokį žingsnį galima vertinti tik kaip kiršinimą. Nors, jeigu tikrasis tikslas – užslėptas lietuvių tautos naikinimas, tai – logiška. Kiek yra išlikę lietuvių, ir kiek – žydų pasaulyje, kuri valstybė turtingesnė? Ar tikrai, užėjus sunkmečiui, dabar yra tinkamas laikas, nekalbant apie teisingumą ir teisėtumą?

  • sprendimas yra tikru tikriausias padlaiziavimas.Ne Lietuva turiu moketi kompensacijas uz nusavinta turta.Bet, argi dabartinei vyriausybei ir vadovybei tai savrbu.Juk ne ju pinigeliais bus patepta.

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *