JAV teisiamas su buvusiu D. Trumpo advokatu siejamas verslininkas


Tiesa ir teisingumas – svarbiausia

Vašingtonas, spalio 23 d. (dpa-ELTA). Niujorke dėl sukčiavimo teisiamas Levas Parnasas, kuris siejamas su buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatu Rudy Giulianiu. Prisiekusieji pripažino jį kaltu dėl rinkimų kampanijos finansavimo pažeidimų, nesėkmingai siekiant pradėti kanapių verslą ir įsiteikti D. Trumpui bei kitiems aukšto rango respublikonams, praneša dpa.
 
2019 m. L. Parnaso ir R. Giulianio ryšiai dėl Ukrainos lėmė pirmąją prezidento D. Trumpo apkaltą.
 
Penktadienį teisme paskelbta, kad L. Parnasas susitarė neteisėtai JAV politikams skirti 1 mln. dolerių, nes su savo verslo partneriais manė, kad tai padės jiems gauti leidimus rekreacinių kanapių pardavimui.
 
Teisme pripažinta, kad įvykdytas nusikaltimas, nes L. Parnasas su bendrais pinigus gavo iš turtingo ruso magnato Andrejaus Muravjovo, taip pažeisdamas įstatymus, draudžiančius politikams gauti finansinę paramą iš užsieniečių. Nors A. Muravjovas nebuvo apkaltintas byloje, tačiau prisiekusieji nusprendė, kad jo tarpininkas Andrejus Kukuškinas kaltas. Pastarasis buvo prisidėjęs prie nesėkmingo kanapių verslo.
 
L. Parnasas, kuriam yra 49 metai, taip pat buvo pripažintas kaltu dėl neteisėtos politinės paramos dešiniųjų pažiūrų grupėms, įskaitant 325 tūkst. JAV dolerių auką su D. Trumpu siejamam politinių veiksmų komitetui „America First Action“.
 
Per devynias dienas trukusį teismą įrodyta, kad L. Parnasas sugebėjo įgyti aukšto rango respublikonų pasitikėjimą ir dažnai dalyvavo privačiose vakarienėse su D. Trumpu, tiesiog žadėdamas skirti daug pinigų žinomoms organizacijoms ir rinkimams, įskaitant buvusiam Nevados vyriausiajam prokurorui Adamui Laxaltui ir Teksaso kongresmenui Pete‘ui Sessions‘ui.
 
L. Parnaso entuziazmas marihuanos legalizavimui, kuriam pagrindiniai Respublikonų partijos nariai nepritaria, nesutrukdė politikams prašyti pinigų iš Tarybų Sąjungoje gimusio verslininko.
 
A. Laxaltas pripažino „užvertęs“ verslininką žinutėmis, nes jis žadėjo skirti 200 tūkst. JAV dolerių jo rinkimų kampanijai į Nevados gubernatorius, kuri baigėsi nesėkmingai.
 
Igoris Frumanas, buvęs L. Parnaso draugas ir verslo partneris, kuris veikė drauge kanapių verslo schemoje, savo kaltę pripažino rugsėjo mėnesį.
 
Nepaisant susikurto turtuolių įvaizdžio, L. Parnasas ir jo aplinkos žmonės neįgyvendino daugumos iš savo skambių pažadų.
 
Nors verslininkai A. Muravjovui žadėjo, kad jo skirti 1 mln. JAV dolerių bus panaudoti politinėms aukoms, siekiant pradėti kanapių verslą, tačiau, anot prokurorų, L. Parnasas ir I. Frumanas rinkimų kandidatams paaukojo tik 100 tūkst. JAV dolerių, o likusią sumą išleido savo prabangiam pragyvenimui ir padengė kreditinių kortelių skolas. Tuo metu jų paaukoti pinigai dažniausiai buvo grąžinti.
 
A. Laxaltas, kuris gavo tik 10 tūkst. JAV dolerių, teisme sakė, kad paaukoti pinigai buvo grąžinti, nes jo rinkimų kampanijos komandai situacija sukėlė įtarimų. A. Laxaltas teisme liudijo, kad į L. Parnasą po to žvelgė kaip į „klounišką vyruką su auksine grandine“.
 
Taip pat buvo nustatyta, kad 325 tūkst. JAV dolerių buvo paaukoti organizacijai „American First Action“ 2018 m. kovą, likus kelioms savaitėms iki pirmojo L. Parnaso ir D. Trumpo susitikimo Floridoje. Ši auka laikoma neteisėta, nes buvo suteikta L. Parnaso verslo „Global Energy Producers“ vardu, nors tikroji pinigų kilmė – asmeniškai I. Frumano paimta paskola.
 
L. Parnasas ir I. Frumanas tuo metu užsiėmė naftos sandoriais Europoje, o prokurorai teigė, kad naujoji bendrovė siekė sudaryti sėkmingo verslo įvaizdį, skirdama pinigų politinių veiksmų komitetui „America First Action“.
 
Kai abu vyrai buvo sulaikyti 2019 m. spalį, jie geriausiai buvo žinomi tuo, kad padėjo D. Trumpui ir R. Giulianiui daryti spaudimą Ukrainos valdžios atstovams, siekdami rasti kompromatą prieš Joe Bideną, tuo metu kandidatą 2020 m. JAV prezidento rinkimuose.
 
Prokurorai retai minėjo D. Trumpą ir R. Giulianį teisme, aiškindami, kad siekia „supaprastintos“ bylos eigos.
 
„The Washington Post“ rašo, kad L. Parnasui gresia 45 metų įkalinimo bausmė.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2021.10.25; 10:44
print