„Benjamino Netanjahu vyriausybei ir Izraelio valdžiai nelengvai pavyksta tramdyti smurto bangą, neslūgstančią jau trečią savaitę“, – rašo Financial Times. Ekspertų nuomone, ta nauja įtampos vija, kurią kai kurie palestiniečiai pavadino „Jeruzalės intifada“, buvo netikėta tiek Izraelio, tiek ir Palestinos valdžiai.
Vien tik antradienį žuvo trys izraeliečiai, keliolika sužeista, praneša straipsnio autoriai.
„Puolimai panaudojant šaltuosius ginklus, bei kitokie agresijos aktai kol kas sugriovė mažiau nei sprogimai, griaudėję per antrąją intifadą. Tačiau jie dažnesni ir plinta iš Jeruzalės ir Vakarų kranto į kitus Izraelio miestus, o taip pat į sritį, besiribojančią su Gazos sektoriumi, kur pastarąją savaitę vyko Palestinos demonstrantų susidūrimai su Izraelio kariškiais“, – rašo Financial Times.
Stebėtojai pažymi, kad dabartinis smurto proveržis skiriasi nuo ankstesnių palestiniečių sukilimų: dabar kalbama apie „pavienius vilkus“, kurie „užklupo Izraelio policiją ir specialiąją tarnybą Šin-Bet netikėtai“. Daugelis iš tų, kurie griebiasi smurto, anksčiau buvo nežinomi teisėsaugos institucijoms. Tarp jų yra viduriniosios klasės atstovų ir jaunuolių, kurie dėl savo amžiaus negalėtų dalyvauti antrojoje intifadoje. „Silpnai ir nedarniai“ Palestinos vadovybei tai, kas atsitiko, atrodo, irgi buvo netikėta, pabrėžia Financial Times.
Iš priežasčių, dėl kurių padaugėjo užpuolimų, minimi religiniai motyvai, nusivylimas politiniais sureguliavimo metodais, nepasitenkinimas agresyviais Izraelio naujakurių Jordano upės Vakarų krante veiksmais, o taip pat baimė, kad Izraelio vadovybė vėl leis žydams melstis Šventyklų kalne (Charam-aš-Šarif), nors Netanjahu patvirtino savo ištikimybę status-quo šiuo klausimu.
Palestinos politinių tyrimų ir visuomenės nuomonės apklausos centro direktorius Chalilas Šikakis aiškino įvykius palestiniečiams „atsiradusiu pojūčiu, kad pasaulis užimtas kitais dalykais. Palestiniečiai palikti patys sau, ir todėl jie viską ima į savo rankas“.
„Ši intifada, be abejo, yra žemiausias reiškinys, – cituoja Financial Times Idą Zelkovicą, Palestinos istorijos ir politikos ekspertą, bendradarbiaujantį su Haifos universitetu ir Mitvimo institutu. – Ji prieštarauja nacionaliniams Palestinos autonomijos valdžios interesams ir paties Abu Mazeno (PA lyderio Machmudo Abaso, – red. past.) interesams“.
Informacijos šaltinis: Financial Times.
2015.10.16; 06:17