Julija Timošenko kaltina Ukrainos prezidentą


Buvusi Ukrainos premjerė Julija Timošenko davė išskirtinį interviu Prancūzijos laikraščiui “Le Figaro”. Interviu autorius žurnalistas Pjeras Avrilis.

Jis priminė skaitytojams, kad Julija Timošenko – ne tik buvusi ministrė pirmininkė, bet ir buvusi “Oranžinės revoliucijos” lyderė. Tiesa, “Oranžinės revoliucijos” lyderės simbolis jau gerokai susilpnėjęs. Ukrainiečių galvose ir mintyse – didelis nusivylimas.

Nusivilta visais: ir prorusiškais, ir provakarietiškais politikais, ir stagnatoriais, ir “Oranžinės revoliucijos” vadovais. Kas tiesus, o kas meluoja, – sunku susigaudyti.

Buvusi premjerė Julija Timošenko šiandien kaltina prezidentą Viktorą Janukovičių, kad šis savo politinius oponentus persekioja lygiai tokiais pat drastiškais metodais, kuriuos naudojo Kremlius sovietiniais laikais.

Pasak buvusios premjerės, Ukrainos teisėsauga jai kurpia baudžiamąsias bylas pagal prezidento užsakymą. Baudžiamosios bylos – išgalvotos, laužtos iš piršto, be įrodymų. Prezidentas V.Janukovičius tiesiog nori su ja susidoroti kaip su politike, nes jo reitingai nūnai beviltiškai krenta žemyn, o jos pačios reitingai turi tendenciją kilti. J.Timošenko teigimu, visi jai mesti kaltinimai tėra apgailėtinos falsifikacijos. Esą prezidentas V.Janukovičius ir jo prižiūrima teisėsauga vis kažko ieško, bet konkretaus nieko neranda. Žodžiu, visi kaltinimai J.Timošenko dėl korupcijos ar parsidavimo svetimoms valstybėms – tik sumaniai konstruojami propagandiniai išpuoliai.

Buvusi premjerė J.Timošenko pastebėjo, kad Ukrainos generalinis prokuroras yra Ukrainos prezidento V.Janukovičiaus giminaitis, o to prokuroro brolis – Ukrainos Aukščiausiojo Teismo Civilinių ir Kriminalinių bylų skyriaus pirmininko pavaduotojas. Taigi Ukrainos teisėsaugoje veikia pagal “semeinyj podriad”. J.Timošenko įsitikinusi, jog prezidentas V.Janukovičius paniškai bijo pralaimėti būsimuosiuose rinkimuose, todėl prieš ją, realią konkurentę, nukreipė visą valdžios neapykantą. Buvusi premjerė jaučiasi atsidūrusi politinėje izoliacijoje. Taip pat ją ignoruoja ir Ukrainos žiniasklaida. Apie ją ir jos suburtą partiją spauda nerašo nieko gero – tik kritikuoja. Ir nenuostabu, nes didžioji Ukrainos žiniasklaidos dalis – priklausoma nuo valdžios malonių.

Pati J.Timošenko neslepia, kad yra padariusi keletą lemtingų klaidų. Jai reikėjo rimtai pasvarstyti, ar verta tapti ministre pirmininke akivaizdžios finansinės krizės metu puikiai suvokiant, jog tokiomis sąlygomis bus neįmanoma pasiekti bent kiek geresnių rezultatų. Todėl vėliau visuomenė ant jos būtinai “kars visus šunis”. Didelė jos kaltė ir ta, kad ji nesuprato, jog ankstesnysis Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenko nebuvo pasiruošęs tikroms permainoms, tik vaizdavo, kad norįs giluminių reormų. Taigi jai iš Vyriausybės posto derėjo pasitraukti dar 2007-aisiais metais. Tačiau  J.Timošenka turi vilties, jog ukrainiečiai netrukus pasiilgs “Oranžinės revoliucijos” reformų, ir puls reikalauti laisvių bei demokratijos grąžinimo.

J.Timošenko prancūzų žurnalistams yra ir taip pasakiusi: “Negalima painioti demokratijos kapinių su stabilumu”. “Argi tai stabilumas, kai visuomenė bijo reikalauti demokratijos ir savo teisių bei pasyviai, nuolankiai laukia, ką pasakys valdžia?” – retoriškai klausė J.Timošenko. Jos įsitikinimu, prezidentas V.Janukovičius išdavė nacionalinius Ukrainos interesus, kai sutiko palikti karinį rusų jūrų laivyną Krymo pusiasalyje. Ji, priešingai nei V.Janukovičius, niekad nebūtų sutikusi kurti ir bendro Rusijos – Ukrainos dujų konsorciumo. Nebūtų sutikusi stoti ir į bendrą muitų sąjunga su Rusija. Šie Ukrainos prezidento V.Janukovičiaus veiksmai trukdo tikrai Ukrainos integracijai į Europos Sąjungos struktūras.

J.Timošeno byla pradėta nagrinėti praėjusią savaitę Kijeve, Pečioros rajono teisme. Ukrainos Generalinė prokuratūra ją kaltina 2009-ųjų sausį pasirašius su Maskva ukrainiečiams nenaudingas sutartis dėl dujų tiekimo. Taigi Ukrainos teisėsauga ją kaltina šaliai atnešus didelių ekonominių nuostolių. Savo ruožtu J.Timošenko siekia, kad ją teistų prisiekusiųjų teismas.

Nuotraukoje: buvusi Ukrainos premjerė Julija Timošenko.

2011.07.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *