Juodojo paveldo rūmai – nederama vieta teismams


1999 m. vasario 11 d. Seimas priėmė nutarimą „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“ (Nr. VIIII-1070).

Jis numatė Lukiškių aikštės sutvarkymą, memorialinės skulptūrinės kompozicijos – kovojusiems ir žuvusiems už Tėvynės laisvę sukūrimą, buvusiuose KGB rūmuose įsteigti kovos už Lietuvos laisvę muziejų su informaciniu centru. Šiuo metu dalyje pastato yra įsikūręs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, didžiojoje dalyje – teismai.

Jei dėl pačios Lukiškių aikštės Vyriausybės sudaryta komisija pagaliau imasi konkrečių veiksmų, tai muziejaus, informacinio centro steigimas paliktas be deramo dėmesio. Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga pieš keletą metų kreipėsi į Teisingumo ministeriją, tačiau buvo atsakyta, kad caro laikais šiame pastate buvo kalėjimas, todėl esą jame ir turi išlikti teismai.

Tokiu iškreiptu, pretenduojančiu į paveldą, samprotavimu naudojasi ir rūmuose įsikūrę teismai, kurie net gviešiasi į papildomas patalpas šiuose rūmuose, kurios priklauso Genocido centrui (net savavališkai uždarė išėjimą į rūmų kiemą). Š. m. rugpjūčio 23d., rūmuose įsikūrusių teismų vadovų iniciatyva, Aplinkos ministerijos komisija „inspektavo“ Genocido centro padalinių ir Ypatingojo archyvo užimamas patalpas su tikslu dar dalį jų perduoti teismams.

Iš tikrųjų teisingumo institucijų patalpos Vilniuje plečiasi nepamatuotai: nauji, itin erdvūs Teisingumo rūmai (statydinti visiems teismams – Laisvės prospekte 79A), nauji Generalinės prokuratūros rūmai (Rinktinės g. 5A), naujai užimti poliklinikos rūmai Vilniaus apygardos administraciniam teismui (Žygimantų g. 2). Jei jau tikrai pritrūktų vietos, žinotina, kad netrukus atsilaisvins VSD patalpos (Vytenio g. 1), Vilniuje yra ir kitų nenaudojamų patalpų (buvusios Sveikatos apsaugos ministerijos patalpos, kuriose laisvai galėtų sutilpti visi teismai įsikūrę buvusiuose KGB rūmuose).

Okupacinių režimų ir genocido antspaudais ženklinti rūmai nesuderinami su Nepriklausomos Lietuvos teisėsaugos institucijų būstine, toms institucijoms suteikia juodojo paveldo žymę.

Suvokdama, kad teismams buvusiuose KGB rūmuose ne vieta, kad atėjo pagaliau metas kurti genocido muziejų su informaciniu centru, Lietuvos Laisvės kovotojų sąjunga (LLKS) š. m. rugsėjo 10 d. kreipėsi į Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, Teisingumo ministrą Remigijų Šimašių ir Aplinkos ministrą Gediminą Kazlauską, ragindama vykdyti Seimo 1990 m. vasario 11 d. nutarimą, artimiausiu metu iškeldinti iš buvusių KGB rūmų (Gedimino pr. 40) teismus ir pavesti atitinkamoms institucijoms steigti kovų už laisvę muziejų su informaciniu centru.

Savo kreipimesi LLKS pareiškė, kad laisvės kovotojai nenorėtų kartoti, panašios prieš kelis dešimtmečius vykusios, akcijos „Šalin rankas nuo KGB archyvų.“

Nuotraukoje: komentaro autorius apžvalgininkas Algimantas Zolubas.

2010.09.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *