Juos paprasčiausiai užkasė


Žurnalas “Der Spiegel” spausdina straipsnį, pasakojantį apie sąlygas, kuriomis buvo laikomi mažamečiai nusikaltėliai pačioje didžiausioje Amerikos pataisos įstaigoje, įsikūrusioje Marianos mieste Floridos valstijoje. Tai Artūro Dozje mokykla, veikusi 1900 – 2011 metais.

„Iš pradžių į mokyklą, jau pirmaisiais gyvavimo metais pelniusią ne pačią geriausią reputaciją, perauklėjimui buvo siunčiame mažamečiai žudikai ir vagys, vėliau įstaigoje atsidurdavo ir našlaičiai bei nuo tėvų pabėgę vaikai, – pasakoja Anna Lena Rot ir Birger Menke. – Auklėtojai dešimtmečiais žemino, mušė ir prievartavo vaikus. Grotuotose kamerose mažuosius „kalinius“ prirakindavo prie sienų grandinėmis”.

Įstaigoje buvo sutvarkyta gamyba – paaugliai ne tik dirbo mokyklos spaustuvėje Floridos valstijos vadovybės reikmėms, bet ir pagamindavo iki 20 tūkst. plytų per dieną. Mokykloje taip pat buvo savas karceris, o bandymai pabėgti neretai baigdavosi vos ne mirtinais prasikaltėlio sumušimais ir net mirtimi.

„Tokiu atveju „žuvusiojo“ artimiesiems kartais nieko nebūdavo pranešama, daugeliu atvejų vaikus paprasčiausiai palaidodavo mokyklos kapinaitėse, esančiose greta sąvartyno“, – pasakoja autorės.

Antai, per gaisrą 1914 metais 12 žmonių žuvo todėl, kad administracija negalėjo surasti kamerų raktų, maždaug tuo metu 7 žmonės žuvo per pabėgimą, dar 20 – neišaiškintomis aplinkybėmis. Ir tą sąrašą galima tęsti, sakoma straipsnyje. Registruoti žuvusiųjų ir mirusiųjų apskaitą pradėta tik 1961 metais. Manoma, kad nuo 1911 iki 1976 metų mokykloje mirė 96 mokiniai.

Beje, visai neseniai speciali grupė, tyrinėjusi šiuos reikalus, aptiko dar 19-os žmonių palaikus, palaidotus pietiniame šlaite. Čia dar bus dirbama kurį laiką, paskui tyrėjai pereis į šiaurinį šlaitą, kur būdavo laidojami išimtinai juodaodžiai, sakoma straipsnyje.

Šaltinis: Der Spiegel

2012.12.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *