Sausio 4 dieną YouTube buvo paskelbtas numanomo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojos Viktorijos Nuland ir JAV ambasadoriaus Ukrainoje Džefrio Piato (Geoffrey Pyatt) konfidencialaus telefoninio pokalbio garso įrašas. Kokios mintys klostosi jį išklausius? Amerika nusivylusi Ukrainai padėti nesugebančia Europos Sąjunga? Amerika mananti, jog tik ji gali padėti Ukrainai? O gal vogčiomis perimtas JAV pareigūnės konfidencialus pokalbis perša nuomonę, jog Rusija vis dar šeimininkauja Ukrainos teritorijoje, ženkliai pralenkdama amerikietišką įtaką?
Slaptai.lt pateikia „The Christian Science Monitor“ apžvalgininko Deno Merfiio (Dan Murphly) pastabas.
Apžvalgininkas Denis Merfis teigia, kad konfidencialus pokalbis buvo paskelbtas būtent tuo metu, kai paaštrėjo Rusijos ir Amerikos trintis dėl Ukrainos. Tai nutiko pačiame „propagandinio karo“ įkarštyje. Korespondentas mano, kad „nutekinti“ V.Nuland skambutį buvo labai naudinga Rusijai.
D.Merfis pastebi, kad internete pokalbis įdėtas ne visas: „jį paprasčiausiai buvo galima suredaguoti, kad pašnekovai tarsi kalbėtų taip, ko iš tikrųjų nesakė“. Ir vis dėlto įrašas kelia įdomių klausimų.
1) „Žodis iš F raidės“: balsas, panašus į V.Nuland, taria frazę, kurią sušvelninus galima išversti kaip „velniop ES“. Dž.Piatas atsako: „Būtent“. D.Merfis įsitikinęs: tai dar nereiškia, kad V.Nuland apskritai niekina ES. „Aukšti diplomatai dažnai būna griežti ir temperamentingi“, – aiškina jis.
2) Kaip ir kas pasiklausė pokalbio? Motyvų ir galimybių, matyt, turėjo Rusijos arba Ukrainos valdžia. Greičiausiai diplomatai bendravo per neapsaugotą telefono liniją. Juk specialiosios tarnybos neafišuotų savo prisijungimo prie ambasados telefonų.
Paviešinimo tikslas – įstumti į nemalonią padėtį JAV ir Ukrainos opozicijos lyderius, o taip pat įkalti pleištą tarp JAV ir ES. „Visiškai mažai tikėtina, kad įrašas nebuvo suredaguotas šiais politiniais tikslais“, – priduria autorius.
3) D.Merfį nepaprastai sudomino tai, kaip V.Nuland kalba apie situaciją. Ypač jos frazė: „Nemanau, kad Kličiui (Kličko) dera įeiti į vyriausybę“. Jos kategoriškumas ir įsitikinimas, kad JAV gali stipriai paveikti Ukrainos vyriausybės sudėtį, – tai „priminimas, koks neatitikimas tarp įtikinėjimų, kad JAV nesikiša į kitų šalių vidaus politiką, ir realių JAV veiksmų“.
Autorius aiškina: pokalbyje pašnekovai neanalizavo padėties, o svarstė, kaip pakreipti situaciją link JAV interesų.
Nuotraukoje: JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Viktorija Nuland.
Šaltinis: The Christian Science Monitor
2014.02.10; 04:30