Kaip pasikeitė Gruzija?


Istorijoje yra vienas įdomus faktas. Kartą Rusijos caras Nikolajus II paprašė savo ministro – pirmininko Piotro Stolypino apibūdinti padėtį Rusijoje. Stolypinas atsakė vienu žodžiu – “vagia“. Revoliucionieriai Stolypiną nušovė 1911 metais. Carą Nikolajų II – nušovė 1918-aisiais.

Prabėgus beveik visam šimtui metų, buvusios Rusijos Imperijos teritorijoje ši problema lygiai tokia pat aštri. Ar neatsitikinai valstybėse, kurios išėjo iš šios imperijos (ir psichologiškai išėjo), pagarba įstatymui ir  teisingumui pamažu užaugo arba pamažu bręsta ?

Kalbėsime apie Gruziją. Akivaizdu, kad vidutinieji ir net stambieji Armėnijos verslininkai (visų pirma – pramonininkai) tyliai ir pamažu savo verslą perkelia į Gruziją.

Duodamas mūsų laikraščiui interviu armėnų verslininkas Mušegas Minasianas, kuris į Gruziją persikėlė su visa šeima, argumentavo, kad Gruzijoje palankios sąlygos verslui, palanki mokesčių ir muitinės sistema, nulinė korupcija, puiki valstybės kreditų (itin mažais procentais) verslui politika bei vietinės rinkos nuo importo gynimo bei kovos su monopolijomis strategija. Tačiau  svarbiausias šio į Gruziją išvažiavusio armėnų verslininko argumentas – “Gruzija yra teisinė valstybė“.

Žmonės, kurie gali bent kažką kurti, gaminti Armėnijoje, kurie sugeba sukurti joje bent 10-imt naujų darbo vietų, išvažiuoja iš šalies ne todėl, kad jie badauja ar skursta, o todėl, kad jiems atsibodo armėniška korupcija, protekcionizmas ir įstatymų impotencija. Žmonės nori, kad viskas būtų skaidru ir vienareikšmiška, pagal įstatymus, o ne “pagal aplinkybes” ar “išimtis” – kaip visą laiką buvo Rusijos imperijos teritorijoje.

Dažnai sakoma, kad aukštas pareigas užimantys Gruzijos valdininkai nevagia, o žemesnes pareigas užimantys valdininkai negali vogti. Tai – vienas iš pagrindinių, nors ir ne esminis kovos su korupcija faktorius. Manau, kad ir mes (turiu omenyje Armėnijos valstybę)  kada nors galėsime ir išmoksime be jokių amerikiečių pagalbos skirti mūsų valdininkams tokias algas, kurios atmuštų bet kokį norą vogti. Tačiau vien noro tapti TEISINE VALSTYBE, tikrai maža.

Nuotraukoje: Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis, sugebėjęs šalyje sukurti normalias sąlygas verslui vystyti.

Armėnijos naujienų portalas http://www.armtown.com.

Iš rusų kalbos vertė Vadimas Juška.

2010.11.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *