Kaip pavogti prancūzų naikintuvo “Mirage” brėžinius


Alfredas Frauenknechtas (Alfred Frauenknecht) – Šveicarijos inžinierius, septintojo dešimtmečio pabaigoje pardavęs Izraelio žvalgybai prancūzų naikintuvo „Mirage“ brėžinius.

Alfredas Frauenknechtas buvo šveicarų firmos „Broliai Sulzer“, kurioje šie lėktuvai būdavo sumontuojami Šveicarijos KOP-oms, vyriausiasis inžinierius. Izraelio žvalgyba kažkaip sužinojo, kad A.Frauenknechtą slegia materialiniai sunkumai (iš dalies dėl to, kad jam teko išlaikyti meilužę) ir yra nepatenkintas darbu firmoje.

Be to, pats nebūdamas žydas, jautė gilią simpatiją žydų valstybei ir buvo pasipiktinęs, kad prancūzai sulaikė pristatymą 50 naikintuvų „Mirage“, už kuriuos Izraelis jau yra sumokėjęs.

A.Frauenknechto „apdorojimu“ užsiėmė kartu itin slapta Izraelio agentūra Lakam ir Aman (Izraelio karinė žvalgyba), dalyvaujant Izraelio KOP techninei valdybai. Su šveicaru susipažino ir susidraugavo Izraelio kariškis, kuris ir įkalbėjo jį pavogti ypač slapto naikintuvo brėžinius.

1968–1969 metais A.Frauenknechtas, padedant sūnėnui, perfotografavo „Mirage“, o taip pat lėktuvo pramoninei gamybai skirto specialaus įrenginio brėžinius ir perdavė visa tai izraeliečiams.

Iš viso pavogtų dokumentų buvo šimtai tūkstančių. Už savo darbą A.Frauenknechtas gavo 200 000 dolerių (jis pats prašė būtent tokios sumos) – menkniekis, atsižvelgus į tai, kokie svarbūs buvo tie brėžiniai.

A.Frauenknechtas buvo demaskuotas dėl vieno slapto brėžinio, kurį jis padėjo atgal ne į tą vietą. Po arešto jis pasakė: „Aš padėjau Izraeliui, vadovaudamasis moraliniais sumetimais ir sąžine. Jiems tie brėžiniai – išlikimo klausimas. Ir dar: aš, kaip tikras krikščionis, iki šiol negaliu užmiršti Dachau ir Aušvico“.

1971 metais A.Frauenknechtas stojo prieš teismą. Jis buvo apkaltintas šnipinėjimu, dėl kurio jis neprieštaravo, ir nuteistas ketveriems su puse metų pataisos darbų.

Įsigytų „Mirage“ brėžinių pagrindu Izraelis sukūrė savo naujos kartos naikintuvą. Izraelis bevelijo ignoruoti A.Frauenknechtą, kai šis išėjo į laisvę, bet jis vis tiek išsaugojo simpatijas tai šaliai.

2012.10.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *