Kokie “Mossad” interesai Sudane?


Kad Izraelio ir žydų nekenčia musulmonų pasaulis, žinome visi. Liūdniausia, kad abipusė neapykanta ir toliau auga, stiprėja.

Tačiau tikriausiai ne visi žinome, jog ši aplinkybė Izraelio slaptosioms tarnyboms netrukdo bendradarbiauti su tarptautinį terorizmą remiančiu Sudano režimu. Omenyje turiu Izraelio slaptąją tarnybą “Mossad”. “Mossad” ryšius su Sudano specialiosiomis tarnybomis patvirtina kad ir toks faktas. 2002-ųjų metų viduryje Izraelį aplankė oficiali Sudano žemės ūkio ministerijos delegacija. Šio vizito metu Sudano žemės ūkio ministerijos vienas iš vadovų Magzubas al – Halidas svečiavosi fermoje, kurią galima rasti vienoje iš Azijos valstybių ir kuri buvo sukurta Izraelio užsienio reikalų ministerijos paliepimu. Tačiau toje fermoje buvo kalbama ne tik apie žemės ūkį…

Kaip bežiūrėsi į pasaulio žemėlapį, o Sudano valstybė strateginiu požiūriu (ne tik savo dydžiu) labai svarbi Izraeliui. Negalima neatkreipti dėmesio ir į tai, kad Izraelis dažnai susidraugaudavo su šia valstybe, kai norėdavo “paspausti” Egiptą. Sudanas svarbus dar ir todėl, kad čia dėl įtakos grumiasi dvi priešiškos civilizacijos – arabų islamiškasis ir afrikietiškasis pasauliai. Sudane esama ir genčių, kurios priklauso pagonims bei krikščionims ir kurias remia JAV, Vatikanas, Didžioji Britanija. Šiais nesutarimais Izraelis naudojasi ne vienerius metus. Sumaniai išnaudodamas Sudano gyventojų tarpusavio rietenas, Izraelis iki šiol sugebėdavo neutralizuoti arba bent jau labai susilpninti savo priešus šioje Afrikos valstybėje.

Prieš dešimtmetį Sudane ėmė itin stiprėti Irano įtaka. Sudane jau beveik dešimtmetį oficialiai, be jokių apribojimų veikia apie 200 Irano žvalgybos darbuotojų. Būtent Irano žvalgyba padeda ir Sudano karinėse stovyklose besitreniruojantiems palestiniečių kariams, kurie vėliau kariauja prieš Izraelio pajėgas, rengia savižudžių išpuolius Izraelio kontroliuojamose žemėse. Ši aplinkybė negali neraminti oficialaus Tel Avivo.

Todėl visiškai nenuostabu, kad “Mossad”, svarstydamas, kaip pralaužti priešiškų valstybių apsuptį, ieško būdų, kaip įsitvirtinti Sudano teritorijoje. Tai reiškia, kad “Mossad” greičiausiai užmezgė ryšius su visomis etninėmis grupėmis, nesutariančiomis su arabų – sunitų dauguma. O vėliau sugebėjo užmegsti ryšius ir su oficialiuoju Chartumu.

1956-aisiais Sudanas atgavo nepriklausomybę.

1957-aisiais Sudanas užmezgė ryšius su Izraeliu medicinos, žemės ūkio ir prekybos srityse. Izraelis taip pat įsipareigojo Sudanui padėt sukurti savo specialiąsias tarnybas.

1958-aisiais Sudane įvykdytas karinis perversmas. Naujoji Sudano valdžia nutraukė bet kokius ryšius su Tel Avivu. Bet “Mossad” sugebėjo išsaugoti kai kuriuos ryšius su Sudano grupuotėmis, turinčiomis atstovų oficialiuose valdžios sluoksniuose.

1971-aisiais metais “Mossad”, kuriam padėjo Kinijos specialiosios tarnybos, sugebėjo iš Sudano išstumti visas tuometinės SSRS slaptąsias tarnybas. Šios pergalės “Mossad” pasiekė pateikęs suklastotus duomenis apie KGB pačiai aukščiausiai Sudano valdžiai. Tuometinė Sudano valdžia pasibaisėjo, kaip jos žemėse elgiasi sovietų saugumiečiai, ir įsakė šios tarnybos atstovus neutralizuoti – sukompromituoti bei išvyti.

1981-aisiais įvyko slaptas Sudano valdžios atstovų susitikimas su Efraimu Halevi (būsimu “Mossad” vadovu). Būtent šis susitikimas padėjo Etiopijos žydams per Sudano teritoriją saugiai persikelti į Izraelį. Operacija buvo pavadinta “Solomono operacija”. Jos metu Etiopiją paliko maždaug 15 tūkst. žydų.

Niekas neabejoja, jog Izraelio slaptosios tarnybos ir šiandien labai artimai bendrauja su Sudanu. Tik šie ryšiai kruopščiai slepiami. Tiesa, 1996-aisiais Saudo Arabijai pavyko demaskuoti žydų ir sudaniečių slaptą bendradarbiavimą. Šią informaciją patvirtino ir JAV. Padėdamas Izraeliui Sudanas tikėjosi pagerinti santykius su amerikiečiais. Bet tuometinis Izraelio premjeras Šimonas Peresas nedrįso užmegsti itin draugiškų santykių su Chartumu, kurį už paramą tarptautiniui terorizmui smerkia oficialusis Vašingtonas.

Nuotraukoje: Sudano moterys.

2011.06.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *