Oldridžas Eimsas suimtas 1994-ųjų metų vasarį


Ankstų 1994-ųjų vasario 21-osios rytą viename iš Vašingtono priemiesčių slapta atvyko dvidešimt penki Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai, apsirengę civilių kostiumais.

Jie neturėjo jokių skiriamųjų ženklų ir išsidėstė taip, kad niekam nekristų į akis ir niekam nesukeltų nė mažiausio įtarimo.

Jie kantriai laukė į gatvę iš savo namų išeinančio aukšto JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) darbuotojo – Oldridžo Eimso. Tą rytą Vašingtono gatvės buvo tuščios, nes Amerika ruošėsi švęsti Jungtinių Valstijų prezidentų dieną. Todėl FTB agentams teko iš lovos išversti teisėją, kad šis išduotų arešto orderį, leidžiantį suimti CŽV pareigūną Oldridžą Eimsą. FTB agentai tokį teisėjo palaiminimą gavo be didesnio vargo. Teisėjui buvo pateikti neginčijami įrodymai, kad CŽV pareigūnas O.Eimsas iš tiesų tarnauja Rusijos slaptosioms tarnyboms.

10 valandą ryto nieko neįtardamas O.Eimsas išėjo iš savo namų ir patraukė prie automobilio. Čia jį ir apsupo keli FTB specialieji agentai. Vienas iš FTB darbuotojų pareiškė: “Jūs suimtas, nes esate kaltinamas šnipinėjimu svetimai valstybei”.

O.Eimsas nesipriešino, nebandė bėgti, dirbtinai nedemonstravo, jog jaučiasi šokiruotas. Greičiau buvo nustebinta ir šokiruota CŽV vadovybė, kai tos dienos rytą išgirdo sensacingąjį pranešimą: “Suimtas aukšto rango jų darbuotojas”. CŽV vadovybė niekaip negalėjo patikėti, jog O.Eimsas, vadovavęs vienam iš svarbiausių to meto departamentui, kuris domėjosi būtent SSRS, Rusijos ir Rytų Europos reikalais, iš tiesų tarnavo Rusijos slaptosioms tarnyboms – ir KGB (Komitet gosudarstvenoj bezopastnosti), ir SVR (Služba vnešnej razvedki).

Beje, Kremliui šis CŽV aukšto rango darbuotojas talkino itin uoliai ir sėkmingai. Rusai jį užverbavo dar 1985-aisiais metais. Nuo to laiko O.Eimso pagalbos dėka rusai demaskavo apie 25-erius CŽV agentus, veikusius jų struktūrose. Žodžiu, O.Eimsas greičiausiai išdavė apie keliolika aukso vertės turėjusių agentų, kuriuos Amerikai pavyko per didžiausius vargus užverbuoti. Vienuolika iš O.Eimso išduotų agentų buvo sušaudyti Lubiankoje. Likusieji nuteisti kalėti arba 25-eriems metams, arba iki gyvos galvos.

Apstulbusi tą vasario 21-osios rytą buvo ir Rusijos SVR. Jos vadovybė suprato netekusi vieno iš naudingiausių, produktyviausių savo agentų, veikusių pačiose CŽV viršūnėse. Juk O.Eimsas padėjo rusams demaskuoti ne tik keliasdešimt “kurmių”, bet ir atskleidė slapčiausių duomenų apie 50-imt CŽV planuotų operacijų (jos turėjo būti atliktos tiek Rusijoje, tiek Rytų Europos šalyse).

Vienas iš vertingiausių O.Eimso išduotų agentų buvo GRU generolas – majoras Dmitrijus Poliakovas, tarnavęs amerikiečiams maždaug ketvirtį amžiaus. Manoma, kad būtent O.Eimsas padėjo rusams iššifruoti vertingą CŽV agentą Adolfą Tolkačiovą. Olegas Gordijevskis, buvęs KGB karininkas, nuoirdžiai dirbęs Didžiosios Britanijos žvalgybai, įsitikinęs, jog jį išdavė būtent O.Eimsas. “Jei ne O.Eimso dvigubi žaidimai, aš nebūčiau iki šiol saugiai dirbęs britams”, – savo knygoje “Paskutinis sustojimas – sušaudymas” pasakoja britams tarnavęs KGB kadrinis karininkas O.Gordijevskis.

Tiesa, likimas O.Gordijevskiui buvo palankus. Jam pavyko pasprukti iš Rusijos. Tas pabėgimas – unikalus. KGB karininkas O.Gordijevkis į Vakarus paspruko paslėptas lengvojo automobilio bagažinėje sėkmingai kirtus Rusijos – Suomijos valstybinę sieną.

Taigi žala, kurią Centrinei žvalgybos valdybai padarė O.Eimsas, – milžiniška. Buvęs CŽV direktorius Džeimsas Vulsi, šiai tarnybai vadovavęs 1993 – 1995 metais, O.Eimsą viešai pavadino “serijiniu žudiku”. Vien už tai, kad jo išdavysčių dėka gyvybių neteko mažų mažiausiai 11-a CŽV užverbuotų rusų. Gal ir per skambi ši pono Dž.Vulsio frazė. Tačiau vertinant O.Eimso padarytą žalą būtina nepamiršti aplinkybių, kodėl O.Eimsas nutarė bendradarbiauti su sovietų, o paskui – ir su Rusijos slaptosiomis tarnybomis. Pagrindinė priežastis – ne ideologija, ne simpatijos Rusijai. Tiesiog O.Eimsas stipriai piktnaudžiavo alkoholiniais gėrimais, turėjo daug skolų, buvo vedęs išlaidžią, prabangą dievinančią žmoną, be to, ir pats mėgo “šauniai praleisti laisvalaikį”. Taigi jis nutarė bendradarbiauti su rusais tik dėl sunkios savo finansinės padėties. Ir neprašovė pro šalį. Rusija už šias paslaugas savo agentui atseikėjo beveik tris milijonus JAV dolerių. Jei būtume absoliučiai tikslūs, O.Eimsas savo išdavysčių dėka uždirbo 2 milijonus 700 tūkst. dolerių. Šie pinigai jam sumokėti iš KGB ir SRV biudžetų.

Amerikos teisėsauga buvusį CŽV darbuotoją O.Eimsą pasodino į kalėjimą iki gyvos galvos. Jo žmonos neteisė, nors esama įtarimų, jog išlaidžioji, prabangą ir brangenybes labai vertinusi moeris žinojo apie savo vyro antiamerikietišką veiklą.

JAV knygynuose ilgainiui pasirodė žurnalisto, publicisto Pito Erlio knyga “Šnipo išpažintis”. Toje knygoje užfiksuoti ir ilgamečio SVR generolo Boriso Solomatino žodžiai, esą “O.Eimsas padarė tiek daug gero Rusijai, kad nusipelnė ypač gražaus ir prabangaus gyvenimo Maskvoje”|.

Tačiau likimas šnipui O.Eimsui nebuvo palankus. Jam neteks mėgautis nei uždirbtais milijonais, nei rusiška prabanga. Vargu ar kada nors jam bus suteikta malonė, vargu ar JAV teisėsauga jį kada nors išleis į laisvę. Nebent tuomet, kai jis jau bus pražilęs senukas.

Beje, vasaris Rusijos žvalgyboms – ypatingas mėnuo. Praėjus septyneriems metams po O.Eimso suėmimo, taip pat vasario mėnesį, tik 2001-aisiais metais, amerikiečiai demaskavo kitą Rusijai uoliai dirbusį agentą – FTB darbuotoją Robertą Hanseną. 2004-ųjų vasario 13-ąją Katare buvo sučiupti trys Rusijos GRU agentai, apkaltinti surengę kruviną pasikėsinimą į buvusį Čečėnijos viceprezidentą Zelimchaną Jandarbijevą.

Prisimenant kiek ankstesnius metus, vasaris Rusijai – irgi ne itin džiaugsmingas. Štai 1940-ųjų vasario 1-ąją Suomija oficialiai pranešė, kad Žiemos karo metu Sovietų Sąjunga neteko daugiau kaip 200 tūkst. savo karių.  1981-ųjų vasario 3 dieną tuometinis JAV valstybės sekretorius Aleksandras Cheigas pareiškė, kad “SSRS tampriai susijusi su tarptautiniu terorizmu”. 1994-ųjų vasario 14-ąją Rusijoje sušaudytas Andrėjus Čikotilo – žmogžudys maniakas, žiauriai nukankinęs 54 žmones. 1962-aisiais metais vasario 10-ąją Vokietijos Federatyvinės Respublikos vadovybė demaskuotą rusų agentą Rudolfą Abelį iškeitė į Rusijoje sulaikytą amerikiečių lakūną Frensį Pauersą…

Nuotraukoje: buvęs CŽV aukšto rango darbuotojas Oldridžas Eimsas, uoliai talkinęs SSRS, paskui – Rusijos slaptosioms tarnyboms.

2011.03.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *