Kaip Rytų Europos mafija investuoja Prancūzijoje


Padažnėję prievartos ir ginkluotų incidentų atvejai Prancūzijoje, policijos nuomone, yra ženklas, kad šioje šalyje didėja kriminalinių sluoksnių iš Rytų Europos, ypač Gruzijos, įtaka, rašo prancūziškas leidinys France-Soir.

“Tai jau ne atsirandantis reiškinys, kurio pradinė stadija siekia pirmojo šio amžiaus dešimtmečio vidurį. Nuo tada kriminalinių nusikaltimų, kuriuose dalyvauja išeiviai iš buvusios Rytų Europos pastebimai padaugėjo”, – laikraštis cituoja policijos komisarą Dimitrijų Zulą. Nuo 2008 iki 2010 metų gruzinų, susijusių su bylomis, kurias tiria policija ir žandarmerija, padidėjo 33 procentais. Pasak komisaro Zulo, vadovaujančio Informacijos, strateginės organizuoto nusikalstamumo analizės tarnybai (Sirasco) prie Centrinės teismo policijos valdybos (DCPJ), “Prancūzijoje jie jau suformavo nusikalstamas grupuotes”.

Nepraeina nė savaitė, kad teismo policija  nepastebėtų požymių, pranašaujančių mafijos veiksmų pliūpsnį Prancūzijoje. Gegužės pradžioje Nicoje čečėną ir armeną nušovė gruzinas, 2010 m. vasario mėnesį žymus banditas gruzinas Vladimiras Džanašija sugebėjo išvengti pasikėsinimo Nicoje, bet po mėnesio pasamdyto žudiko buvo nužudytas Marselyje. “Visi jie – vagys profesionalai, nusikalstamų grupuočių, dažniausiai gruzinų, nariai, turintys savo elgesio kodeksą, paženklinti specifinėmis tatuiruotėmis, žinomomis dar nuo caro ir Stalino laikų kalėjimų. Šie nusikaltėliai stengiasi įleisti šaknis Prancūzijoje, manoma policijoje”

Po to, kai Rusijoje ir Gruzijoje buvo priimti griežti įstatymai, numatantys įkalinimą vien dėl priklausymo nusikalstamai grupuotei, jie persimetė į Prancūziją, rašoma minėtame leidinyje. Čia jie užėmė laisvas nišas, nekonfliktuodami su kitomis nusikalstamomis grupuotėmis: jų sąskaitoje stambių prekybos centrų apiplėšimai, įvykdyti nedidelėmis paprastų vykdytojų grupėmis. Neseni apiplėšimai Akitene, Bearne, Or-e-Luare, Ansi ir Puatje rajone byloja apie tai, kad čia veikia plėšikai profesionalai, visi jie gruzinai. Praėjusį mėnesį Lilio teismo policija išaiškino gaują, importavusią iš Belgijos automobilius su suklastotais nuvažiuotų kilometrų skaitliukais. Tokiems nusikaltėliams nuosprendis – vidutiniškai dveji metai nelaisvės. Kaip sako policijos atstovai, “ turint omenyje šių žmonių gyvenimą, Prancūzijos kalėjimai jiems – tai trijų žvaigždučių viešbučiai”.

Centrinė teismo policijos valdyba neabejoja, kad gruzinai įsikūrė dešimtyse Prancūzijos miestų, iš kurių svarbiausi – Paryžius, Marselis, Lionas, Klermon-Ferran ir Nica. “Nicoje – epicentras, nes šis miestas netoli Italijos ir Ispanijos”, – sako vienas policininkas.

Vagių profesionalų organizacija kuriama hierarchiniu principu, jai vadovauja regiono vadeiva, labai retai pasirodantis viešumoje ir pavaldus tarptautiniam “krikštatėviui”. Kiekvieną mėnesį grupuotė perveda iki 15 proc. grobio į “bendrąją kasą”, kuri, Europolo duomenimis, siekia milijardą eurų. Tas, kuris nemoka, miršta. Neseniai įvykę susišaudymai Kaene ir Marselyje buvo susiję su dešimtinės nesumokėjimu.

Iš Vakarų Europos šalių gruzinų mafijos veiklos labiausiai paliestos Ispanija ir Prancūzija, pažymi korespondentas Brendanas Kemmetas. Savo lėšas Prancūzijoje investuoja du stambūs klanai – Kutaisio ir Usojano. Jeigu Ispanijoje jie darbuojasi liukso klasės viešbučiuose, tai Prancūzijoje tuo tarpu apsiriboja smulkiomis parduotuvėmis ir barais, kuriuose lankosi jų tėvynainiai. Tačiau tardytojai mano, kad tai – didelis pasiekimas žmonėms, atvykusiems į Prancūziją ne anksčiau kaip prieš dešimtį metų, netuėjusiems kišenėse nė su.

Dimitrijaus Zulo žodžiai tariant, tarptautiniai “krikštatėviai” Prancūzijoje dar neįsitvirtino. Ivairių Europos šalių policijos valdybose yra tarptautinių vagių profesionalų sąrašas, maždaug šimto “krikštatėvių”, važinėjančių po Europą. Analogiškame Rusijos policijos sąraše – mažiausiai tūkstantis pavardžių, taigi pagrindinė organizuotų nusikaltėlių veikla iki šiol sutelkta Rusijoje, pažymi laikraštis.

Išversta iš France Soir.

2011.07.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *