Kaltinama dėl dezertyravimo


Dorotėja Han Berlyno laikraštyje "Tageszeitung" pasakoja apie JAV armijos kariškę, pirmos klasės eilinę Kimberli Riverą, kurią Kolorado valstijos karinis tribunolas nuteisė 10 mėnesių kalėti už dezertyravimą: 30-metė D.H.Rivera yra pirmoji moteris JAV istorijoje, kuriai buvo paskelbtas nuosprendis už tai, kad ji savavališkai paliko savo tarnybą armijoje ir atsisakė dalyvauti daugiau nei prieš metus pasibaigusiame kare Irake, pasakoja autorė.

Per atostogas dar 2007 metais sužinojusi, kad jai vėl teks vykti į Iraką, kariškė kartu su savo ligotu vyru ir vaikais be leidimo išvyko į Kanadą, kur amerikietė padavė prašymą suteikti jai pabėgėlės statusą, kuris, savo ruožtu, buvo atmestas.

D.H.Riverai nepadėjo nei pakartotiniai prašymai, nei peticija, kurią pasirašė 19 tūkstančių žmonių, taip pat ir Pietų Afrikos dvasininkas Desmondas Tutu bei Amerikos organizacija „Veteranai už taiką“ (Veterans for peace), rašoma leidinyje. 2012 metų pabaigoje Kanados valdžia deportavo moterį atgal į JAV.

O dingstim tarnybai nutraukti, rašoma leidinyje, buvo moralinės abejonės, kurias moteris atskleidė karo kapelionui. Antai, kalbėdamasi su dvasininku D.H.Rivera prisipažino, jog „praregėjo“, vertinant JAV misiją Irake, ir nebegali daugiau šaudyti į vaikus.

Kaip žinoma, per karą Vietname Kanada aktyviai suteikdavo prieglobstį tūkstančiams dezertyravusių JAV armijos kariškių. Daugelis iš jų gavo Kanados pilietybę. Ir didelė dalis jų aštuntajame dešimtmetyje grįžo atgal į JAV, pabrėžiama leidinyje.

Tada Džimis Karteris buvo paskelbęs amnestiją. JAV karai per pastaruosius 12 metų irgi jau netapo išimtim – šiuo metu Kanadoje yra apie 200 amerikiečių dezertyrų. Tačiau valdant konservatorių ministrui pirmininkui Styvenui Harperiui, kurio kursas labiau primena Džordžo Bušo jaunesniojo, nei Barako Obamos politiką, Kanadoje daug kas radikaliai pasikeitė, rašo straipsnio autorė.

Beje, penktas D.H.Riveros vaikas gims kalėjime, primena "Tageszeitung".

Nuotraukoje: Kimberli Rivera.

Šaltinis: "Tageszeitung"

2013.05.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *