Kam priklauso Latvijos kurortas Jūrmala?


Jūrmala kaip ir visa Latvija nustojo priklausyti Sovietų Sąjungai prieš keliolika metų. Iš pradžių Jūrmala skurdo, kadangi į šį nuostabų Latvijos kurortą nustojo masiškai plūsti turistai iš Rusijos.

Pasiekti Jūrmalą jiems trukdė keblumai įsigyjant vizas bei kiti įvairūs barjerai. Pasak Maskvos, turistų antplūdžio sumažėjimas ir lėmė tai, kad Jūrmala tapo kurortu – vaiduokliu: be poilsiautojų ir be pajamų iš turizmo. Kadaise prabangūs sovietinių laikų viešbučiai ir poilsio namai tapo apleisti, sumenko, neteko patrauklios išvaizdos. Rusijos spaudoje daug straipsnių, kokia puiki Jūrmala buvo sovietmečiu ir kokia niūri tapo Latvijai paskelbus nepriklausomybę. Suprask, Jūrmala klestėjo tik rusų poilsiautojų pinigų dėka.

Šiandien Rusija džiaugiasi, jog Jūrmala ir vėl atsigauna, kadangi čia ir vėl ima masiškai plūsti turistai iš Rusijos. Rusai į Jūrmalą jau atvyksta ne tik praleisti kelių trumpų vasaros mėnesių, bet ir įsigyti nekilnojamojo turto. Štai Liusia Pribylskaja, vadovaujanti žurnalui “Biznes-KLASS!”, viename Rusijos dienraštyje kaip teigiamą pavyzdį minėjo balerinos Majos Pliseckajos atvejį. Esą ši Rusijos balerina įsigijo žemės lopinėlį Trakuose, ir tai – tiesiog nuostabu.

Dabar gi Rusijos įžymybės ima po truputį supirkinėti ir Jūrmalos žemes. Štai Rusijos poetas Michailas Taničas Rygos įlankoje, Jūrmaloje, įsigijo žemės. Kokia jos vertė – neskelbiama. Rusijos liaudies artistas Aleksandras Kaliaginas Jūrmaloje irgi įsigijo nekilnojamojo turto, kurio vertė, šių dienų vertinimu, – per 170 tūkst. JAV dolerių.

Esama duomenų, kad viena Rusijos kompanija, priklausanti Michailui Širvindtui, Antonui Tabakovui ir Denisui Jevstignejevui, taip pat nusipirko ne tokį jau mažą žemės lopinėlį su pastatais.

Jūrmaloje rusai graibsto ne tik medinius bei mūrinius kotedžus, bet ir butus naujoviškuose pastatuose. Buvęs grupės “A-Studija” lyderis Batyrchanas Šukenovas Jūrmaloje kadaise nusipirko butą, kurio vertė – apie 100 tūkst. JAV dolerių.

Panaši padėtis – ir gretimuose kurortiniuose miesteliuose. Sakykim, prestižinius “Lielupes Marienbade” apartamentus kadaise nusipirko Vladimiras Vinokuras. Gretimus apartamentus nusipirko Michailas Zadornovas. Neoficialiais duomenimis, kelis erdvius butus prie Baltijos jūros Latvijos teritorijoje buvo įsigijęs ir KVN karaliumi vadinamas Aleksandras Masliakovas, ir liūdnai Lietuvoje pagarsėjęs Šabtajus Kalmanovičius.

Manoma, kad “Lielupes Marienbade” apartamentų ne tokia jau maža dalis priklauso ir Rusijos federalinės saugumo tarnybos generolui – leitenantui Viktorui Zorinui, kurį tuometinis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas buvo paskyręs vadovauti antiteroristinėms pajėgoms.

Liudmila Savenko (Nikolajus Aleksandrovičius Savenko dirba žemės ūkio ministru Maskvos vyriausybėje), Liudmila Gladkova (Sankt Peterburgo parlamento vice – spykeris Jurijus Gladkovas – jos meilužis), Irina Gluchovskaja (jos vyras Igoris Gluchovskis – Rusijos politikas) – tai dar kelios pavardės, įrašytos į Jūrmalos ir gretimų kurortinių kaimelių savininkų sąrašus.

Panaši padėtis ir Latvijos sostinėje Rygoje. Rygoje neseniai pastatytą itin modernų prekybos centrą “Valdemaros centras” irgi valdo Rusijos piliečiai. Į šio dangoraižio direktorių tarybą šiandien įeina Maratas ir Rišatas Safinai (jie – buvusio Rusijos naftos kompanijos “Lukoil” viceprezidento Ralifo Safino artimieji). Safinams Latvijoje priklauso ir Latvijos AB “Saliena Real”. Safinų partneriai – Viestursas Koziolis ir Einaras Šleseris.

V.Koziolis pagarsėjo tuo, kad kadaise jo bankas “Lainbankas” gavo teisę rūpintis Latvijoje gyvenančių rusų karo pensininkų reikalais (tai – Rusijos gynybos ministerijos užsakymas). Iš Rusijos šis bankas kasmet gaudavo apie 3 milijonus JAV dolerių, kuriuos vėliau išdalindavo rusų pensininkams. 1995 metais bankas bankrutavo. Bet nebankrutavo V.Koziolis.

Rusijos biznieriai mano, kad liberali dabartinės Latvijos vyriausybės politika dėl galimybės “prasukti” legalius, pusiau legalius ir visiškai nelegalius pinigus šią šalį pavertė itin patrauklia valstybe. Tokia politika garantuoja Latvijos biudžetui nemažai įplaukų. Būtent toks liberalumas, kai nežiūrima į atkeliaujančių pinigų kilmę, lėmė, kad Latvijoje čia pat 25 proc. pabrango žemė. Bet rusai žino, kad net ir tokios kainos – ne galutinės. Įstojus Latvijai į ES, žemės kainos padvigubėjo, patrigubėjo. Taip pat žada auga ir butų kainos Rygoje. Rygos centre butai kaštuoja dar maždaug 30 proc. daugiau. Taigi rusų verslininkai, nedemonstruodami savo tikrųjų ketinimų, per tarpininkus Latvijoje supirkinėja žemes, butus ir kotedžus.

Kad Rusijos verslininkai tvirtai įkėlė savo koją į Baltijos valstybių rinkas, niekas neabejoja. Kai kurie turtingesni rusai mano pasislėpsią Baltijos valstybėse, jeigu kartais Rusijoje kiltų revoliucija arba naujas turto perdalijimas.

Tiesa, kadaise Latvijos vidaus reikalų ministras Maris Gulbis yra pareiškęs, kad Latvijos žemes ir kitą nekilnojamąjį turtą pirmiausiai supirkinėja Rusijos kriminalinės struktūros, siekdamos įsitvirtinti Europos Sąjungos rinkoje. Rusijos žiniasklaida vis dėlto tvirtina, kad latviai “iš esmės” nesibaimina pardavinėti savo butus ir žemes Maskvos, Sankt Peterburgo ar Pskovo verslininkams. Mintį, esą Latvijai rusų verslininkai visiškai nepavojingi, noriai eskaluoja dauguma Rusijos ir Latvijoje rusų kalba leidžiamų leidinių.

O kaip yra iš tikrųjų? Ar tikrai nieko baisaus, kai pačius gražiausius kurortus Latvijoje ir Lietuvoje superka Rusijos specialiųjų tarnybų karininkai bei neaiškios reputacijos verslininkai iš Maskvos? Ar tikrai nieko blogo, jei gražiausius ežerus ir poilsiavietes prie Jūrmalos ar Trakų superka Rusijos meno žmonės? Šio proceso nesustabdysi. Bet ar nereikėtų pasistengti bent jau kontoliuoti, įtakoti tokius reiškinius?

Nuotraukoje: Latvijos kurorto Jūrmalos paplūdimys.

2011.05.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *