,,Savisaargeito” paslaptys


Estijoje nuo 2010 metų gruodžio pradžios įsisiūbavo skandalas dėl atskleistų žymaus šios šalies politiko Edgaro Savisaaro ryšių su Rusijos žvalgyba. Estijos saugumo policija nustatė itin glaudžius ryšius tarp Talino mero E.Savisaaro ir kelių su Rusijos žvalgyba ir Kremliumi susijusių Rusijos piliečių. Teigiama, kad Talino meras dar šių metų pradžioje sudarė sandėrį dėl 1,5 milijono eurų finansinės paramos iš Rusijos. Šie pinigai buvo skirti E.Savisaaro vadovaujamai Centro partijai ir dėl šios paramos susitarta su „Rusijos geležinkelių“ vadovu Vladimiru Jakuninu.

Šis veikėjas priklauso Rusijos premjero V.Putino artimos aplinkos ratui. V.Putinas, I.Sečinas, V.Surkovas, S.Naryškinas, V.Jakuninas ir broliai Kovalčiukai nuo 2000 metų Rusijoje turi didžiulę įtaką. Šie Rusijos valdžios piramidės viršūnėje esantys asmenys dažnai įvardijami ir trumpai – „Ozero“ (turimas omenyje kolektyvinių sodų kooperatyvas, kuriame sklypus su namais turi šie septyni asmenys ir dar virš 20 buvusių KGB kadrinių darbuotojų bei rezervistų, šiandieninėje Rusijoje užimančių labai aukštas valstybines pareigas arba valdančių stambias verslo struktūras bei einančiais valstybinių korporacijų vadovų pareigas).

V.Jakuninas įvardijamas ir kaip KGB generolas, su V.Putinu pažįstamas jau kelis dešimtmečius. Gruodžio 16 dieną Estijos premjeras Andris Ansipas patvirtino, kad pas jį apsilankė saugumo policijos pareigūnai, kurie patvirtino, kad E.Savisaaras yra Rusijos įtakos agentas. A.Ansipas atsisakė įvardyti, ar jam buvo pateikti konkretūs slapti dokumentai. Estiją sukrėtęs skandalas vadinamas „Savisaargeitu“, manoma, kad šis skandalas turės dideles pasekmes tiek pačiam E.Savisaarui, tiek jo vadovaujamai Centro partijai.

Paaiškėjo, kad šių metų sausio mėnesį E.Savisaaras Rusijoje bendravo su „Rusijos geležinkelių“ vadovu V.Jakuninu ir sutarė, kad V.Jakuninas organizuos 1,5 milijono eurų paramą Estijos Centro partijai ir dar 1,5 milijono eurų parama bus skirta stačiatikių cerkvės statybai Taline. Dalis pinigų buvo pervesti 2010 metų pavasarį, kiti kiek vėliau – 2010 metų vasaros pabaigoje ir rudenį. Teigiama, kad dalis pinigų buvo perduodami grynaisiais, o dalis – per rusų kilmės Estijos verslininko N.Petrovo firmas. Pinigai buvo pervedami iš Rusijos į Kiprą, tada – į Bulgarijos ir Latvijos bankus, o iš ten pervedami į N.Petrovo firmų sąskaitas Estijos bankuose. Atskleidus tiesą, kad E.Savisaaras yra Rusijos įtakos agentas, kai kurie Talino tarybos nariai pareikalavo, kad jis atsistatydintų iš Talino mero posto.

O kai kurie Centro partijos nariai pareikalavo šio politiko pasitraukimo iš partijos pirmininko posto. Tuo tarpu gruodžio 23 dieną posėdžiavusi  Estijos Centro partijos valdyba nusprendė, kad E.Savisaaras turi likti Talino mero ir Centro partijos lyderio postuose. Pats E.Savisaaras neigia ryšius su Rusijos žvalgyba, o teiginius, kad jis yra Rusijos įtakos agentas, vadina prasimanymais.

Estijos valdžia nuo 2007 metų turi nemažai problemų dėl ,,Nočnoj dozor“ – Rusijos slaptųjų tarnybų įkurtos ir finansuojamos slaptos nusikalstamos organizacijos veiklos. Ši organizacija turi virš 150 narių ir nemažai rėmėjų. Didesnę dalį „Nočnoj dozor“ narių sudaro jauni žmonės: 20-35 metų Estijos gyventojai (dalis jų – Estijos piliečiai, dalis – leidimą šalyje gyventi turintys Rusijos piliečiai). Į Estiją periodiškai atvyksta ir prokremliškų jaunimo organizacijų „Naši“ ir „Molodaja gvardija“ nariai, kurie susitinka su „Nočnoj dozor“ aktyvistais. Pastaruoju metu Estijos valdžia pradėjo riboti daugumos šių prokremliškų organizacijų narių atvykimą į Estiją, tad „Nočnoj dozor“ lyderiai į susitikimus su savo globėjais pradėjo vykti į Rusiją.

Baltijos kraštuose (Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje) aktyviai veikia Kremliaus emisarai – KGB generolas V.Jakuninas, įtakingas verslo magnatas G.Lučianskis, KGB generolas J.Perelyginas, verslininkai J.Goldovskis, D.Buriakas, KGB generolas R.Marcinkus ir dar keli asmenys. Prie tokių emisarų buvo priskiriami ir iš Lietuvos kilęs įtakingas verslo magnatas Š.Kalmanovičius, nušautas Maskvoje 2009 metų lapkritį bei vienu iš pagrindinių Rusijos mafijos lyderių įvardijamas asociacijos „XXI vek“ vadovas A.Kikališvilis, kuriam nuo 2003 metų lapkričio uždrausta įvažiuoti į Lietuvos teritoriją.

Beje, sovietmečiu Latvijoje ilgai gyvenęs ir 1983 metais už valstybinio turto grobstymą nuteistas G.Lučianskis vysto didžiulius verslo projektus ir Baltarusijoje, Uzbekijoje, Kazachstane. Jis palaikė artimus ryšius ir su Gruziją ilgai valdžiusiu E.Ševardnadzės režimu. Baltijos kraštuose nuolat kyla skandalai dėl įvairių partijų bei tam tikrų politikų gaunamo šešėlinio finansavimo iš Rusijos.

Štai 2009 metais paaiškėjo, kad kai kurie Latvijos ,,Naujojo laiko“ partijos politikai gauna finansinę paramą iš G.Lučianskio. O 2006 metu gegužės mėnesį atskleista, kad Lietuvos Darbo partija gavo 25 milijonų litus litų siekiantį šešėlinį finansavimą iš Rusijos (tai – daugiausia iš ,,Gazpromo“, ir verslininkų J.Goldovskio, G.Lučianskio ir D.Buriako gauti pinigai). Pradėtas ir ikiteisminis tyrimas dėl Darbo partijos šešėlinio finansavimo, šiuo metu teisme svarstoma byla, kurioje teisiamas Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas ir dar keli įtakingi partijos nariai.

2006-2007 metais paaiškėjo, kad Lietuvoje garsus dujų tarpininkų koncernas „Dujotekana“ buvo įsteigtas asmeniniu V.Putino nurodymu, o vienu iš pagrindinių „Dujotekanos“ kuratorių buvo tas pats V.Jakuninas. „Dujotekana“ nuo 2000 metų pradėjo finansuoti daugelį Lietuvos partijų. „Dujotekanos“ vadovai kartu su aukšto rango Lietuvos politikais ir valstybės pareigūnais priklauso šešėliniam „valstybinių“ klanui, turinčiam didžiulę įtaką visoje Lietuvoje. Tad E.Savisaaro atvejis nėra kažkuo išskirtinis, tik belieka tikėtis, kad principinga veikla pasižyminti Estijos teisėsauga sugebės iki galo išnarplioti šią paslaptingą istoriją.

Nuotraukoje: Talino meras Edgaras Savisaaras.

2011.01.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.