Kadaise iš Amerikos sugrįžęs žymus oratorius Vilius Bražėnas tvirtino, esą profesionaliam politikui privalu kalbėti visur, kur tik jį kviečia, ir skelbti komentarus visur, kur tik juos publikuoja. Jei tavo teksto paprašė nekenčiamas komunistų partijos leidinys „Pravda“, beje, pažadėdamas nieko neiškraipyti, kodėl gi straipsnio nepaskelbti komunistinėje „Tiesoje“?
Jungtinėse Valstijose paskaitas apie komunizmo ir globalizmo pavojus bei jų panašumus skaitęs, po to ir Lietuvoje šiomis temomis įsimintinas diskusijas rengęs V.Bražėnas ragino nesibodėti viešų ginčų net ir nemėgstamiausių oponentų laidose.
Šią atnikomunisto, antiglobalisto V.Bražėno propaguotą taisyklę dažnusyk prisimenu, kai retsykiais tenka stebėti liūdnai pagarsėjusios Rūtos Janutienės per „Lietuvos ryto“ televiziją rodomas laidas „Patriotai“ arba „Viskas. Aišku“. Tikiu, kad jos gali sutraukti gausų būrį ne itin išprususių žiūrovų, televizijos savininkams – atnešti nemenkų reklaminių pinigų, o pigaus populiarumo trokštantiems politikams – galimybių išgarsėti.
Bet ar rimtai tiesos ieškantis politikas gali sau leisti dalyvauti būtent šitaip organizuojamuose ginčuose? Juk ten daugiau triukšmo, emocijų, kvailybių ir įžeidinėjimų nei rimtų argumentų, svarstymų bei analizių! Juk ten labai retai norima įsiklausyti į argumentus – laidos organizatoriai labiausiai trokšta tave nutraukti pačioje svarbiausioje vietoje! Juk tos laidos – akivaizdžiai tendencingos. Tuos, kurių nuomonė nesutampa su generaline linija, siekiama įsprausti į pačias kvailiausias situacijas!
Tokiose laidose analizuojamos gyvybiškai svarbios temos, pavyzdžiui, dėl kariuomenės stiprinimo, tampa panašios į pajuokos objektus. Kartais taip ir knieti paklausti dalyvavimu R.Janutienės laidose susigundžiusių rimtų politikų: kokio velnio jūs ten sėdite? Argi nematote, nesuprantate, kad šių laidų tikslas – ne patriotizmo ugdumas, ne aiškumo siekimas, ne optimaliausių variantų ieškojimas?
Žinoma, vienareikšmis atsakymas – dalyvauti ar ne – tikriausiai neįmanomas. Kiekvienas ištartas protingas žodis kvailokoje, bet populiarioje laidoje turi vertės. Gal būtent tas žodis atvers akis vienam kitam nuoširdžiai nesuprantančiam žiūrovui: kodėl Lietuvai reikia šauktinių kariuomenės, kodėl reikalingas suskystintų gamtinių dujų terminalas, kodėl Rusija – pavojinga ir kodėl Dalia Grybauskaitė – geresnė prezidentė už Algirdą Brazauską ir Valdą Adamkų kartu sudėjus? Bet juk žinome ir pavyzdžių, kai kvailybių, banalybių ir primityvumų jūroje atsidūrusi išmintis likdavo sukompromituota, apspjaudyta, pajuokta.
Prisiminkime paskutiniąją R.Janutienės laidą, kurioje ji brukte bruko mintį, esą Lietuvai nereikalinga nei šauktinių kariuomenė, nei modernūs ginklai. Krašto apsaugos sistemai skiriamas lėšas verčiau atiduotume skurstančioms šeimoms bei badaujantiems vaikams? Ir atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis, ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas puikiai reaguodavo į primityvius, demagogiškus, tendencingus žurnalisčių klausimus. Bet juk jiems nebuvo neleista išguldyti visų svarbių argumentų. Todėl ir svarstau: kam eiti į laidą, kurioje tau neleidžiama kalbėti? Gal geriau tokias „diskusijas“ ignoruoti?
Ar atsargos pulkininkas ir Seimo NSGK vadovas nesijautė pažeminti, kovo 20-ąją diskutuodami su apie kariuomenę nieko neišmanančiomis arba nieko išmanyti nenorinčiomis arba visai kitų tikslų siekiančiomis laidos vedėjomis? Ar gali būti lygiavertė diskusija apie valstybės gynybos reikalus, kai vienoje barikadų pusėje – daugiavaikė motina, susirūpinusi, kaip išmaitinti vaikus, o kitoje – pulkininkas, besirūpinantis, kaip atremti galimą Rusijos agresiją?
Jei remsimės V.Bražėno receptu, atsargos pulkininkas ir Seimo NSGK vadovas elgėsi valstybiškai, profesionaliai ginčydamiesi su lietuviais, kurie, regis, siekia Lietuvą nuginkluoti, palikti Rusijos valiai. Bet ar valstybės institucijos siekia išsiaiškinti, atlieka tyrimus, kuo labiau patikėjo minėtos laidos žiūrovai: kariškių profesionalų argumentais ar moterų emocijomis?
Jei laidos žiūrovams imponavo atsargos pulkininko ir Seimo nario A.Paulausko žodžiai – sveikintina. O jeigu žiūrovai susidarė priešingą nuomonę, tai gal verčiau rinktis kitokią taktiką? Pavyzdžiui, gal save gerbiantiems politikams, žurnalistams, apžvalgininkams vertėtų ignoruoti R.Janutienės laidas? Tiesiog jose nedalyvauti. Visi, kuriems bent mažumėlę rūpi valstybės reikalai, gal turėtų vengti šios žurnalistės laidų. Tegul dalyvavimas tokiose laidose tampa … blogu tonu. Tegul vien moterys ten gvildena karines problemas drauge su Rusijos keliamų grėsmių nematančiu žurnalistu Artūru Raču…
Ignoravimas – kartais pati veiksmingiausia priemonė ginčijantis su tais, kuriems tavo tiesa nereikalinga.
Verčiau eikime ginčytis į „Res Publica“ diskusijų klubo organizuojamas laidas. Štai diskusija „Šimtmečiui artėjant – ar turime Lietuvos viziją“, kuriai vadovavo Lietuvos ambasadorius ypatingiems pavedimams (Rytų kaimynystė) Žygimantas Pavilionis, – verta dėmesio. Verta dėmesio ne vien todėl, kad joje dalyvavo profesorius Vytautas Landsbergis, architektas Algirdas Kaušpėdas ir viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus.
Laidoje kelta pati aktualiausia problema – kodėl, išsivadavę iš Sovietų Sąjungos jungo, mes nebeturime didelių tikslų? Pavyzdžiui, kodėl nesiekiame, kad mūsų, lietuvių, būtų keturi milijonai? Kodėl, kadaise buvę reikšmingi Sovietų Sąjungoje, netrokštame tapti tokie ir Europos Sąjungoje, bent jau – Rytų Europoje? Kodėl nenorime būtent Lietuvoje susikurti tokio gyvenimo, kad namo skubėtų sugrįžti lietuviai net iš atokiausių pasaulio kraštų? Kodėl nesiimame atsatyti Vilniaus aukštutinės pilies? Kodėl nesirūpiname, kad lietuvių kalbos mokytųsi kuo daugiau užsieniečių?
Tiesa, ši diskusija, mano manymu, buvo abstraktoka. Pasigedau konkrečių pavyzdžių, pavardžių, faktų. O laidos, kur vyrauja teoriniai samprotavimai, negali būti labai įdomios plačiajai visuomenei. Tiesa, prof. V.Landsbergis priminė, jog šiandieninė socialdemokratų partija po paskutiniųjų skandalų vis labiau įgauna gaujos požymių. Stipriai pasakyta.
R.Janutienės grubią, primityvią, nekultūringą, klastingą propagandą reikia atsverti kitomis laidomis kitose televizijose ir internetiniuose portaluose. Viena iš tokių laidų galėtų tapti „Res Publica“ diskusija „Šimtmečiui artėjant – ar turime Lietuvos viziją?“ Bet ji turėtų tapti konkretesne.
Slaptai.lt nuotraukoje: triukšmingų televizijos laidų vedėja žurnalistė Rūta Janutienė.
2016.03.23; 04:47