Žurnalas „Valstybė“ viename iš paskutiniųjų savo numerių paskelbė analitinę redaktoriaus Eduardo Eigirdo medžiagą apie šimtą žmonių, kurių veikla, interesai ir vertybės lemia mūsų valstybės ateitį („100 žmonių, kurių veikla, interesai ir vertybės aktualios Lietuvai“). Kas tie žmonės? Kodėl jie įtakingi?
Aktualijų portalas Slaptai.lt savo skaitytojams pateikia minėto rašinio ištrauką, kurioje kalbama apie VSD direktorių Darių Jauniškį ir saugumo struktūroms iškylančias problemas.
XXX
Eduardas Eigirdas, žurnalas "VALSTYBĖ"
Valstybės saugumo departamentas (VSD) atlieka labai svarbią funkciją – mažina ne tik destrukcinę užsienio šalių įtaką, bet ir vidinių verslo grupių, veikiančių išvien su Rusijos struktūromis, galimybes užvaldyti valstybę.
Šią misiją labai apsunkina tokių struktūrų, veikiančių Lietuvos žiniasklaidą, politiką ir teisėtvarką, masiškumas.
Bene didžiausia problema, kuri šiandien trukdo VSD tapti Lietuvos valstybę teigiamai veikiančia ir neigiamą išorės įtaką mažinančia jėga, yra ta, kad didelė dalis VSD parengtos informacijos Seime numarinama. Visi Lietuvos piliečiai gali atkreipti dėmesį į tai, kad tuo atveju, kai buvo galima kompromituoti SGD terminalą, ši valdančioji dauguma sukūrė labai garsiai veikiančią komisiją. Komisijos kuriamos ir tada, kai reikia išplauti kurio nors veikėjo mundurą.
Tačiau reakcija į VSD pateiktą informaciją, susijusią su Rusijos veikla, šokiruoja. Juk pats VSD šios informacijos viešinti negali, todėl jei Seimas apsimeta, kad nieko rimto nevyksta, susidaro situacija, kai numarinami Lietuvos nacionaliniam saugumui labai svarbūs klausimai.
Taip atsitiko su informacija apie tai, jog Rusija, siekdama sutrukdyti siekti energetinės nepriklausomybės, skyrė milžiniškas lėšas, kad per verslo grupes darytų įtaką politikams ir žiniasklaidai, o per jas – ir visuomenei.
Dar labiau šokiruoja reakcija į pažymą apie Rusijos pastangas veikti prieš Lietuvos lyderius ir taip juos kompromituoti. Įtakingi Seimo nariai ne tik nesukūrė tyrimo grupės, kurios tikslas būtų buvęs identifikuoti, kas iš šiuo metu aktyvių politikų kolaboruoja su Kremliumi, bet ir padarė viską, kad kuo labiau sumenkintų šią pažymą.
O teisėtvarkos institucijos pademonstravo išskirtinį uolumą persekiodamos žurnalistus, kurie išdrįso visuomenę informuoti apie tai, kad tokia pažyma egzistuoja. Taip išsiųstas labai aiškus signalas visai dar bent kiek nepriklausomai žiniasklaidai, kad informuoti apie tai, kas gali kenkti Rusijos ir su ja susijusių oligarchinių bei politinių grupių interesams, yra pavojinga.
Taigi, žvelgdami į artėjančius metus turime pasakyti, kad VSD vaidmuo stabdant Rusijos struktūrų įsigalėjimą yra labai svarbus, tačiau tuo pat metu turime pripažinti, jog stabdyti ar perspėti apie išorės veiksnius, tokius kaip Kremliaus kontroliuojamų televizijų skleidžiama propaganda, nėra sunku.
O sustabdyti Rusijos pinigų srautą Lietuvos vidaus politikoje ir visuomenės nuomonę formuojančioje žiniasklaidoje, esant tokiam valdančiosios daugumos požiūriui į grėsmes, bus beveik neįmanoma.
Informacijos šaltinis – žurnalas "Valstybė".
2015.08.17; 11:05