Saugumiečiai ir prokurorai įlindo į Prezidentės sodą


„Teroristės“ Eglės Kusaitės bylos kaltinamojoje išvadoje jai mestas kaltinimas, kad ji siekė prisijungti prie neva tarptautinės teroristinės organizacijos „Kaukazo Emyratas“ (Šiaurės Kaukazo sukilėlių paskelbtos atkuriamos nepriklausomos valstybės pavadinimas) ir paaukoti savo gyvybę pagal šios organizacijos nurodymą Rusijos karinėje bazėje, ją susprogdindama (tiesa, nežinia nei kur, nei kada). Teigiama, kad ji pati dalyvavo teroristinės grupuotės su bendrininkais Maskvoje, susijusiais su „Kaukazo Emyratu, sukūrime.

Kadangi kiekviena baudžiamoji byla šalies viduje, ypač susijusi su teisminio proceso dalyviais – kitų šalių piliečiais, yra ir tarptautinės teisės dėmesio ir vertinimo objektas, už Lietuvos Respublikos tarptautinius santykius atsakinga Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė tuo pačiu tarsi oficialiai pripažino Šiaurės Kaukazo sukilėlius tarptautiniais teroristais.

VSD ir Generalinės prokuratūros savivalė

Valstybės saugumo departamentas (VSD) slapta sau ir prokuratūrai paskelbė, o dabartinis VSD vadovas Gediminas Grina tam neprieštaravo (tai paneigiančio pareiškimo nerasta nei teisme, nagrinėjančiam Eglės Kusaitės bylą, nei viešoje erdvėje), kad Šiaurės Kaukazo sukilėliai tai – tarptautinė teroristinė organizacija. Europos Sąjungos valstybėse tokį svarbų aktą, kaip organizacijos paskelbimą teroristine šalyje ar užsienyje paprastai skelbia šalies vadovas parlamentui pritarus, kai kuriose šalyse tie dalykai patikimi žinyboms, bet tik viešai apie tai paskelbus su tokia organizacija susiję asmenys gali būti persekiojami ar teisiami. Viešai skelbia teroristinių organizacijų sąrašus ir tarptautinės organizacijos – Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga. Ir pagal mūsų Konstituciją „Galioja tik paskelbti įstatymai” (7 straipsnis).

Po Kovo 11 Lietuvoje nesusikūrė  nei viena teroristinė organizacija, kuri tokia būtų paskelbta oficialiai. Tiesa, Lietuvoje buvo oficialiai Seimo paskelbta teroristams prijaučianti organizacija – Tėvynės sąjungos partija, per 2008 metų Seimo rinkimus susivienijusi su kitomis smulkesnėmis partijomis ir persivadinusi Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų partija. Bet ši partija nebuvo uždrausta ir dalyvavimas joje nebaudžiamas.

Lietuva, kaip Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos narė, pripažįsta bendru sutarimu ar balsų dauguma paskelbtas tarptautines ir regionines organizacijas esant teroristinėmis su visomis iš to Lietuvai išplaukiančiomis pareigomis. Tačiau tos organizacijos yra viešai paskelbtos. Šiaurės Kaukazo sukilėlių organizacijos tarp jų nėra.

Dar daugiau, JAV Kongresas 2010 m balandžio 29 d. atmetė kongresmeno Alcee Hastingso iš Floridos, kuris yra ir ESBO PA narys, pasiūlymą įtraukti Šiaurės Kaukazo sukilėlių paskelbtą nuo Rusijos nepriklausomą „Kaukazo Emyratą“ į užsienio teroristinių organizacijų sąrašą, motyvuodamas tuo, kad „Kaukazo Emyratas“ – iš esmės yra vietinė struktūra, reaguojanti į regionines įtampas. Ir yra tąsa ilgo konflikto tarp Šiaurės Kaukazo tautų ir Rusijos vyriausybės, įskaitant Imamo Šamilio sukilimą 1830 metais ir Stalino deportacijas 1940 metais. Visa tai Kongresas nutarė po savižudžių susisprogdinimo Maskvos metro 2009 metų balandį, kurio metu būta civilių gyventojų aukų. Nėra nei vienos Europos Sąjungos ir NATO valstybės, kuri viena pati, ar JT įpareigota, būtų išdrįsusi „Kaukazo Emyratą“ paskelbti tarptautine teroristine organizacija.

Jau žinoma, kad visa Eglės Kusaitės byla sufabrikuota remiantis net ne kokiu nors VSD tarnybinio naudojimo visiškai slaptu aplinkraščiu, o kažkokiu Klaipėdos VSD skyriaus vadovo rašteliu savo vadovybei Vilniuje, kuriame jis išreiškia nuomonę, kad Šiaurės Kaukazo sukilėliai – tarptautinė teroristinė organizacija, mat Rusijos Federacija tą organizaciją būtent taip yra įvardijusi.

Bet Lietuvoje viešai skelbti teisės aktai apie tai nieko  nekalba. Nebent norma jau tapo, kad Lietuvos piliečius galima Lietuvoje kaip ir LTSR laikais  teisti pagal Rusijos Federacijos įstatymus. Net Vladimiro Putino valdoma Rusija tiek teisiškai nėra „nusivažiavusi“, kad viešai savo piliečiams nepaskelbtų, jog Šiaurės Kaukazo tautų ginkluotą pasipriešinimą laiko tarptautiniu teroristiniu. Beje, tai įvyko visai neseniai, kai E. Kusaitė jau buvo suimta.

Tarkime, VSD neturi gerų tarptautinės teisės specialistų, kurie galėtų sutūrėti entuziastus skelbti bent jau savo savo žinybos viduje Šiaurės Kaukazo sukilėlius tarptautine teroristine organizacija. Bet juk ikiteisminį tyrimą E. Kusaitės byloje prižiūrėjo Generalinė prokuratūra, kurią pagal apibrėžimą sudaro profesionaliausi Lietuvos prokurorai. Kaltinamajai išvadai prieš E. Kusaitę paremti jai buvo perduota visa ikiteisminio tyrimo medžiaga su teze – Šiaurės Kaukazo tautų ginkluotas pasipriešinimas – tarptautinis teroristinis.

Tačiau Generalinės prokuratūros specialistams tarptautininkams net nekilo abejonių, kad skelbti užsienio organizacijas teroristinėmis – tai VSD, bet ne Prezidentės, Seimo, prerogatyva. Beje, bylą prižiūrėjo ir ikiteisminio tyrimo teisėjai, išrašinėję leidimus pasiklausymams, sekimams, apklausinėję „liudininkus“ ir t.t. tuo pačiu pagrindu. Tai kokius teisės specialistus mes turime?

Taigi, Eglė Kusaitė yra teisiama vadovaujantis ne paskelbtu įstatymu (paprastai Prezidento pasirašytu), o teisėsaugininkų nuomone.

Prezidentės vaidmuo Eglės Kusaitės byloje

Eglės Kusaitės bylą Prezidentė „paveldėjo“ iš savo pirmtako Valdo Adamkaus. Būtent pastarojo laikais,  iki 2009 m. liepos 12 d., kai įvyko prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos ceremonija, buvo pradėta fabrikuoti E. Kusaitės – „tarptautinės teroristės“ byla ir su ja susiję veiksmai – provokacijos, įrodymų klastojimai per vadinamo nusikaltimo imitacijos modelį ir pan.

Tačiau už visa tai, kas vyko po 2009 metų spalio 29 dienos, kai E. Kusaitė buvo suimta, ir visuomenei paaiškėjo jos suėmimo esminė priežastis, yra atsakinga Prezidentė D. Grybauskaitė. Ne už pačią bylą, kuri galų gale pasiekė teismą, bet už VSD ir Generalinės prokuratūros šiurkštų bent jau Prezidentės (o gal ir Seimo) teisių ir įgaliojimų uzurpavimą užsienio politikoje.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas šių metų balandžio 16 d. liudydamas Eglės Kusaitės bylos teismo posėdyje iš esmės patvirtino, kad Šiaurės Kaukazo sukilėlių organizacija „Kaukazo Emyratas“, su kuria kaltinimas mėgina susieti E. Kusaitę ir jos tariamus bendrininkus Maskvoje, Europos Sąjungos teisinėje sistemoje nebuvo laikoma teroristine organizacija, kuomet buvo pradėta nagrinėta tariamos teroristės byla. Gal Prezidentė pagaliau viešai atkreips dėmesį į jos paskirtų VSD vadovo ir Generalinio prokuroro vadovaujamų įstaigų saviveiklą?  O juk E. Kusaitę teisianti Vilniaus apygardos teismo kolegija – Virginija Švedienė (pirm.), Jūratė Damanskienė ir Artūras Pažarskis – po tokio Prezidentės žingsnio, ko gero, iš karto nutrauktų  jos bylą. Ir tai nebūtų laikoma Prezidentės trukdymu teismų darbui.

Precedento neturintis atvejis dabar ir ateičiai 

Po 1990 metų kovo 11 d. E. Kusaitės byla yra precedento neturintis atvejis, kai Lietuvos Respublikos pilietė savo šalyje yra kaltinama dalyvavimu ar siekiu dalyvauti kitos šalies vidaus ginkluotame konflikte pagal savo įsitikinimus, kai jie neprieštarauja tarptautinei teisei, paminant visus Lietuvos Respublikos Konstitucijos piliečio ir žmogaus teises garantuojančius straipsnius (laisvo judėjimo, įsitikinimų, sąžinės laisves ir t.t.). Nei tarptautinės konvencijos, nei LR Konstitucija bei įstatymai jai bei kitiems LR piliečiams tai daryti nedraudžia. O piliečiams tai, kas įstatymais nedraudžiama, yra leidžiama. Skirtingai nuo valdžios, kuriai leidžiama tik tai, ką jiems numato įstatymai. Ne daugiau. Ir tai Prezidentė privalo žinoti.

Nuotraukoje: straipsnio autorius Kastytis Stalioraitis.

2012.04.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *