Kastytis Stalioraitis. Tamsūs debesys virš LGGRTC


Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Virš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) toliau pakibę tamsūs, brutualūs susidorojimo su nauja vadovybe debesys. Savaitgalį šios institucijos vadovo patarėjas Vidmantas Valiušaitis jau pasitraukė iš užimamų pareigų po to, kai, anot LRT.LT, dalis centro mokslininkų atskleidė ir paviešino faktus, kad pasikeitus centro vadovybei tyrimai tampa ideologizuoti ir politizuoti (lrt.lt).

Ta dalis mokslininkų nieko neatskleidė ir jokių faktų nepaviešino, bent jau visuomenei. Apsiribojo tuščiais, niekuo neparemtais, žodžiais.

Pirmadienį dalis istorikų bendruomenės išplatino kreipimąsi Seimo pirmininkei (kodėl ne Romos Popiežiui?), kuriame teigia, jog nemato galimybių bendradarbiauti su LGGRTC ir bendradarbiavimą nutraukia.

„Matomos pastangos varžyti LGGRTC dirbančių tyrėjų laisvę, pajungti jų tyrimus menkai pagrįstų idėjų sklaidai, o pačią instituciją paversti primityviai suprantamo primityvaus karo citadele. Dėl to LGGRTC palieka arba yra atleidžiami aukštos kvalifikacijos specialistai, mažinamos šios institucijos galimybės kompetentingai atlikti jai patikėtas užduotis“, – rašoma išplatintame pranešime.

Grėsmingi debesys. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ir vėl – jokių įrodymų. Tuščios frazės. Be to, V. Valiušaičio Centre jau nebėra. Tad taikinys – LGGRTC vadovas?

Bet panašu, kad tas LGGRTC vadovybės puolimas – tūlos Fainos Kukliansky nepakantumo tiesos paieškoms tęsinys. Pradžia buvo, kai tik V. Valiušaitis buvo paskirtas Centro vadovo patarėju.

„Primename, kad kelių pastarųjų metų publikacijose V. Valiušaitis sąmoningai iškraipė ir visuomenei teikė tikrovės neatitinkančius faktus dėl LAF ir Laikinosios Vyriausybės antisemitinių veiksmų. Dar daugiau – p. Valiušaitis iš esmės neigė Lietuvos Respublikos Komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams tirti išvadas, kuriose aiškiai parašyta, apie minėtų organizacijų ir jų vadovybės antisemitines pažiūras bei veiksmus, nukreiptus prieš Lietuvos žydus“, – buvo teigiama Lietuvos Žydų bendruomenės pareiškime.

Kurie tie „tikrovės neatitinkantys faktai”, suprantama, nenurodyta. O paminėtos Lietuvos Respublikos Komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams tirti išvados nei istorikams, nei politikams nėra privalomos. Teko man toje Komisijoje dirbti, nieko blogo apie ją negaliu pasakyti, bet joje dirbantys, taip pat, gali klysti. Tik, kiek žinau, viešai ta Komisija su V. Valiušaičiu argumentų kalba diskutuoti nebandė.

Vidmantas Valiušaitis. Istorijos tyrinėtojas, publicistas, istorikas. Slaptai.lt nuotr.

Savo ruožtu V. Valiušaitis tuomet patikino, jog pareiškime nėra nė vieno fakto, kuris rodytų jo nesąžiningumą. Jis teigė daugiau nei dešimtmetį nagrinėjantis rezistenciją, išleidęs tris knygas, parašęs šimtus straipsnių ir nė vienas jų, anot jo, nebuvo sukritikuotas.

„Nebijau nei vieno istoriko, nei vieno kito žmogaus, kuris eitų ir mano faktus paneigtų. <…> Mano faktų niekas nepaneigė, tik kažkodėl nepatinka, kažkam nepatinka. Bet jūs paneikite faktus, visi mano tekstai yra atviri, knygos prieinamos. Paneikite faktus, o ne kaltinkite kažkokiais nebūtais dalykais, laužtais iš piršto. <…> Aš gi čia dar nepadariau jokio žingsnio. Jei aš padaryčiau kokį nors sprendimą, yra dalykiška kritika, kai yra vertinami veiksmai, žodžiai, sprendimai, nutarimai. Tada suprantu, kad galima padaryti klaidą. Bet čia gi yra visiškas ad hominem smūgis, žemiau juostos. Tai ką gali diskutuoti, svarstyti“, – portalui LRT.lt sakė V. Valiušaitis.

Kieno pusėje tiesa, aiškinti, turbūt, nereikia. Ir ji – tikrai ne per vidurį.

2021.02.01; 16:00

print

7 komentarai

  • Lietuvos istorijos politiką jau kuris laikas formuoja LŽB… Gūdu

  • Toks ,,istorikas” kaip Nikžentaitis ir tipiškas prosovietinis veikėjas. Ne ką geresni ir kiti kūrie padlaižiauja žydų bendruomenei, ir nenori matyti kitų tikrų faktų ir nekenčia kitos nuomonės. Palaikau V. Valiūšaitį. A.Jokubauską kūrie priešinasi šiai ,,pseudoistorikų” šutvei.

    • Tai kad ta „žydų bendruomenė” – tai mentė Kukliansky, nurodinėjanti, jog reikia remtis KGB dokumentais, koks nors Katz ir dar keli panašūs.

  • laikas suprasti, kad čia ne tik žydų bendruomenės veikimas, pasidomėkita, kokiai gruotei priklauso laiško iniciatorius, ir bus aišku. Ši grupuptė ima sistemiškai įsitvirtinti visose akademinėse, moslo ir kt. įstaigose.

  • Najasis židinys-Aidai komanda ima valdyti ir tiesiogiai patarinėti vakdžiai

  • Matyt, persitvarkys tą centrą taip, kaip jiems (žydams) reikia. O tada viską mums išdėstys – ir mūsų istoriją, ir Birželio sukilimą ir mūsų visų amžinąją kaltę jiems. Tada bet kuris žydas bet kurioje pasaulio vietoje galės užsisakyti pažymą, kad Lietuva jam yra nusidėjusi ir todėl skolinga jam YYYY pingų sumą

  • Nėra baisesnių stūkimų kaip jūs. Kaimo japai nieko nebaigę, daugiau išmanote nei mokslininkai. Juk juk net šaltiniais nemokate naudotis. O jūs savo motinų tautybes žinote? Karo metu su kuo krušosi? Rusu, vokiečiu, vengru, karaimu, totoriu, lenku. Ai ne juk jūsų senoliai visi lietuviai ir visi šventi va tik brudai žydai, jie dėl visko kalti. O jūs patys nors prie širdies dėk. Kad jus Dievulis pakorotų. Kad jums liežuvis nudžiūtų. Vienas va lojo lojo ant žydų o dukrelė netikėtai mirė. Tai ženklas. Nieko nebūna šiaip sau. Tik žiūrėkite, kad pagal BK 170 st. nereiktų atsakyti. Už tokius komentarus ir straipsnius. Gėda už tokius lietuvius, kurie neverti žmogaus vardo. Išsivaduokite iš savo sovietinio mentaliteto. Bet jums tai nesuvokiama. Dar jūs čia esantys ir prieš Stambulo konvenciją, linkiu jūsų moteriškai giminei patirti smurtą ir sužinoti ką reiškia sistema, kuri nieko nepadeda. Naciai!

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *