Grevilas Vinas – britų biznierius, buvęs tarpininku tarp Amerikos ir Anglijos specialiųjų tarnybų, iš vienos pusės, ir Vakarų slapto agento sovietų karinėje žvalgyboje (GRU) pulkininko Olego Penkovskio, – iš kitos.
Grinas Vinas (Greville Wynne, 1919 – 1990) įgijo išsilavinimą Notingemo universitete ir per antrąjį pasaulinį karą tarnavo karinėje žvalgyboje. 1950 metais jis pradėjo nuosavą verslą – eksportavo sunkiuosius pramonės įrenginius. Pradėjo dažnai važinėti su reikalais į užsienį, ne kartą lankėsi Sovietų Sąjungoje.
Su Olegu Penkovskiu jis susipažino 1960 metais Maskvoje, kur buvo nuvažiavęs dalyvauti prekybos konferencijoje. O.Penkovskis paprašė G.Viną padėti jam užmegzti kontaktą su Britanijos žvalgyba (prieš tai jis nesėkmingai bandė susisiekti su Amerikos CŽV).
G.Vinas pradėjo vykdyti tarpininko vaidmenį nuo 1961 metų balandžio, kai jis vėl apsilankė Maskvoje. O vėliau, kai O.Penkovskis išvažiuodavo į užsienį, surengdavo jam susitikimus su Didžiosios Britanijos „Military Intelligence“ (MI 6) ir CŽV bendradarbiais Londone ir Paryžiuje.
1962 metais, kai buvo aišku, kad O.Penkovskiui iškilo pavojus būti demaskuotam, buvo nuspręsta organizuoti jam pabėgimą į Vakarus iš prekybos parodos Leningrade (dabar – Sankt Peterburgas), kurioje turėjo dalyvauti G.Vinas.
Buvo numatyta išvežti O.Penkovskį iš SSSR viename iš dviejų sunkvežimių su eksponatais. G.Vinas iš pradžių iškeliavo su jais į Budapeštą (Vengrija) į prekybos mugę, tikėdamasis paskui per Helsinkį pasiekti Sovietų Sąjungą.
1962 metų lapkričio 2 dieną, kai G.Vinas jau važiavo iš Budapešto, jis buvo netikėtai sučiuptas ginkluotų KGB bendradarbių. Jį įgrūdo į mašiną ir nusivežė. O.Penkovskį suėmė dar anksčiau, spalio 22 dieną, bet Didžiosios Britanijos specialiosios tarnybos apie tai nieko nežinojo.
G.Vinas lėktuvu buvo nuskraidintas į Maskvą ir po to pusę metų išlaikytas Lubiankos vidaus kalėjime. Laikymo sąlygos buvo labai sunkios, kurios, beje, kartas nuo karto buvo kaitaliojamos su demonstruojamais gerais santykiais (kartą G.Viną net aplankė žmona). KGB reikalavo, kad sulaikytasis prisipažintų, jog jis buvo O.Penkovskio bendrininkas.
1963 metų gegužę Maskvoje įvyko G.Vino ir O.Penkovskio teismas. G.Vinas buvo pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo ir nuteistas trejiems metams kalėjimo ir dar penkeriems pataisos darbų. Kalėjime su juo buvo elgiamasi ypač žiauriai. Rusai siekė iškeisti G.Viną į savo šnipą.
Išbuvęs mažiau nei metus savo termino, 1964 metų balandžio 22-ąją G.Vinas buvo iškeistas į sovietų žvalgą Gordoną Lonsdeilą, nuteistą Didžiosios Britanijos teritorijoje.
1968 metais buvo išleista G.Vino knyga „Sąlytis Gorkio gatvėje“ („Contact of Gorky Street“), kurioje jis ne visai aiškiai aprašė savo įspūdžius apie darbą su O.Penkovskiu.
Nuotraukoje: Grevilas Vinas – sovietų teisme Maskvoje. Ir keletas G.Vino bėliau parašytų knygų apie žvalgybų intrigas viršelių.
2012.07.26