Kiek Rusijos FSB agentų darbuojasi valstybinėse Latvijos struktūrose?


Visuomenės aktualijų portale Slaptai.lt jau išsamiai rašyta apie paskutiniąsias dvi sėkmingas Estijos kontržvalgybos operacijas, kurių metu buvo išaiškinti Rusijos slaptosioms tarnyboms tarnavę pareigūnai.

Omenyje turime oficialiai Estijos slaptosiose tarnybose dirbusius Hermaną Simmą ir Aleksėjų Dresseną, kurie, remiantis šių dienų informacija, iš tiesų slapta talkino Rusijos FSB struktūroms. Portalas Slaptai.lt taip pat apgailestavo, jog Lietuvos slaptosios tarnybos ženkliai atsilieka nuo savo kolegų estų.

Juk per pastaruosius keliolika metų mūsų “džeimsai bondai” taip ir nesugebėjo išbristi iš klampaus skandalų liūno. Atvirai kalbant, nepajėgė iki galo išnarplioti nė vienos rezonansinės bylos, nepajėgė demaskuoti nė vieno šalyje veikiančio užsienio šalių agento. Taigi nuo estų – atsiliekame.

O kaip gi Lietuvos VSD ir Lietuvos Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie KAM atrodo, jei saviškius žvalgybininkus lyginsime su Latvijos slaptųjų tarnybų atstovais?

Estijos radijas ERR prieš keletą dienų paskelbė užtektinai išsamų ir skandalingą interviu su Rusijos – Baltijos tyrimo centro direktoriumi Vladimiru Juškinu. Ponas V.Juškinas, komentuodamas sėkmingus Estijos kontržvalgybos veiksmus, akcentavo, kad dar sovietmečiu KGB vadovybė Baltijos valstybėse paliko daug savo specifinių šnipų, kurie “pajėgūs dirbti dar daugelį metų į priekį”.

Tokie šnipai gali kurį laiką nedirbti spec.tarnyboms, ir tik po kelių ar keliolikos metų atnaujinti savo ardomąją veiklą. Ir jų dabas vis tiek bus labai naudingas Rusijos struktūroms. Vaizdžiai tariant, tai – vadinamieji “tolimųjų distancijų” agentai. Tat V.Juškinas įsitikinęs, kad Estijos kontržvalgyba išgaudė toli gražu ne visus sumaniai užsimaskavusius Rusijos slaptųjų tarnybų agentus.

O štai internetiniame portale pietiek.com irgi esama įdomios informacijos tiems, kurie domisi žvalgybinėmis – kontržvalgybinėmis temomis. Portale pietiek.com teigiama, kad Latvijos valstybinėse ir ekonominėse struktūrose greičiausiai darbuojasi ne mažiau penkiasdešimties Rusijos šnipų. Kodėl būtent penkiasdešimt – nepaaiškinta. Tačiau minėtas portalas neatmeta versijos, kad Latvijoje netrukus kils bent keletą su šnipinėjimu susijusių skandalų.

Neatmestina ir versija, jog didžioji dalis Rusijos šnipų įsitaisę Latvijos valstybinėse struktūrose, įskaitant ir Latvijos saugumo policiją, ir Latvijos Satversmes gynimo biurą. Latvijos saugumo policijai vadovauja ponas Janis Reinikis. Tačiau jo tarnybos veikla vertinama skeptiškai.

Neseniai posėdžiavusi Latvijos nacionalinio saugumo taryba priekaištavo, kad Latvijos kontržvalgyba nesugebėjo atlikti net pagrindinės savo užduoties. Pagrindiniu Latvijos galvos skausmu šiuo metu įvardinamas “Rodnoj jazyk” draugijos pirmininkas Vladimiras Lindermanas. Latvijos kontržvalgybai priekaištaujama, kad ši nepajėgė išsiaiškinti, kas konkrečiai finansuoja “Rodnoj jazyk” ir kas davė lėšų propogandinėms akcijoms, kurių metu Latvijos piliečiai buvo raginami įteisinti rusų kalbą kaip antrąją valstybinę kalbą.

2012.03.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.