Kinija kritikuoja EP, kuri Sacharovo premiją skyrė „teroristui“ I. Tohti


Kinija penktadienį užsipuolė Europos Parlamentą (EP) dėl šių metų Sacharovo premijos už minties laisvę skyrimo Kinijoje iki gyvos galvos kalėti nuteistam Kinijos uigūrų mažumos teisių gynėjui Ilhamui Tohti.
 
Pasak Kinijos, I. Tohti yra „teroristas“.
 
„Viliuosi, kad Europa gali gerbti Kinijos vidaus reikalus ir teismų nepriklausomumą ir vengti aukštinti teroristą“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.
 
„Nežinau, koks tiksliai tai yra apdovanojimas, kokia jo svarba ar įtaka. Tačiau žinau, kad I. Tohti yra Kinijos teismų nuteistas nusikaltėlis“, – teigė atstovė.
 
Aktyvistas I. Tohti, buvęs ekonomikos profesorius, 2014 metais buvo nuteistas kalėjimu iki gyvos galvos už „separatizmą“.
 
Ketvirtadienį EP paskelbė I. Tohti šių metu Sacharovo premijos laureatu, ir EP pirmininkas Davidas Sassolis paragino Kiniją nedelsiant paleisti aktyvistą iš kalėjimo, pavadindamas jį „nuosaikumo ir susitaikymo balsu“, bei paragino gerbti mažumų teises Kinijoje.
 
I. Tohti, kuriam penktadienį sukako 50 metų, rugsėjį tapo Vaclavo Havelo žmogaus teisių premijos laureatu už tai, kad „suteikė uigūrų žmonėms balsą“.
 
Žmogaus teisių gynimo grupių ir ekspertų teigimu, Kinijos Sindziango regione daugiau kaip milijonas uigūrų ir kitų daugiausiai musulmonų mažumos grupių narių yra laikomi auklėjimo stovyklose, kurios labiau primena kalėjimus. Jose jie verčiami atsisakyti savo kultūros ir religijos.
 
Kinija sulaukia vis griežtesnės kritikos dėl žmogaus teisių pažeidimų prieš uigūrus, etninius kazachus, Kirgizijos musulmonus ir kitas musulmonų mažumos grupes.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.26; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *