„Kino pavasario“ debiutuose – dokumentinis filmas „Semme“


Šių metų kovo 20 d. prasidėsiančio didžiausio Lietuvoje kino festivalio „Kino pavasaris“ lietuviškų premjerų programoje – daugiau nei dvejus metus kurtas meninės dokumentikos filmas apie lietuvių etnokultūrą „Semme“ (prūsiškai „žemė”). Tai pirmas režisieriaus Ernesto Samsono ir idėjos autoriaus Simono Naudžiaus filmas, o filmo kūrybinė komanda – viena jauniausių festivalyje.

Filmas atsirado kaip programos „Veiklus jaunimas“ remiamas projektas, kurio nariai – atėję iš įvairiausių sričių, bet vienas kitą puikiai papildantys. Kiek netikėta, kad šio filmo kompozitorius yra Kyle Raub, kilęs iš Šiaurės Karolinos (JAV), kuris susidomėjo lietuvių kultūra, tradicijomis ir sutiko jas interpretuoti, improvizuodamas muzikos garsais.

Pirminė filmo idėja kilo vizualiųjų menų organizacijos „Kakava“ nariams Daumantui Stumbriui ir Simonui Naudžiui. Geriau susipažinę su vienu iš filmo herojumi kartografu, VU žygeivių klubo vadu Tadu Šidiškiu, jie nusprendė kurti dokumentinį filmą apie Lietuvos gamtą, etnokultūrą, tradicijas. Kartu su T. Šidiškiu, filmo veikėjais pasirinkti tautodailininkas Algirdas Verseckas ir krivis Jonas Trinkūnas, deja, sausio 20 d. iškeliavęs Anapilin.

Visi trys filmo herojai – charizmatiški, įkvepiantys ir ilgamečiai senųjų tradicijų tęsėjai, nepraradę tikėjimo tuo, ką daro. Vienas iš svarbiausių filmo tikslų buvo įamžinti šias asmenybes, išsaugoti jų veiklą ir darbus. Filmo žiūrovai galės išgirsti vieno iš paskutinių interviu su Jonu Trinkūnu epizodus. „Labai liūdna, kai dideli žmonės mus palieka. Džiaugiamės ir liksime dėkingi, kad Jonas suteikė galimybę mums jį išgirsti, išklausyti ir pažinti“ – teigia filmo režisierius E. Samsonas, kalbėdamas apie J.Trinkūną, kraštotyros sąjūdžio „Ramuva“ įkūrėją, didelę dalį savo gyvenimo atidavusį kraštotyrinėms ekspedicijoms ir baltų apeigų vykdymui.

Filmo žiūrovai pamatys epizodus iš T. Šidiškio žygių, jau beveik 50 metų nenuilstamai žygiuojančio su jaunimu po Lietuvą keturis metų laikus, dažniausiai su šokiais, dainomis bei pasakojimais apie piliakalnius, miškus ir vandens telkinius.

Taip pat išvysime ir Algirdą  Versecką – rekonstruotomis staklėmis besidarbuojantį Kernavės gyvosios archeologijos dienose ar jaukioje dirbtuvėje „Amatų gildija“ ir sužavintį nuoširdumu, tiesumu ir puikiu humoro jausmu.

Be to, žiūrovai taip pat išgirs pokalbius su istorikais, archeologais, tautodailininkais, etnologais, senųjų lietuvių tradicijų ar baltų kultūros tyrinėtojais. Savo mintimis dalinsis Veronika Povilionienė, Libertas Klimka, Dainius Razauskas, Vykintas Vaitkevičius bei Vytautas Tumėnas.

Siekdama profesonalumo, filmo komanda konsultavosi su profesionaliais kino kūrėjais – režisieriais Ramune Rakauskaite, Audriumi Stoniu, Mindaugu Survila ir bendradarbiavo su LMTA studentais bei viena geriausia kino postprodukcijos kompanija Lietuvoje „Madstone“.

Iki vasario mėnesio pabaigos vykdomi filmo baigiamieji darbai. Filmo premjera numatoma kovo 22 dieną, kino centre „Forum Cinemas Vingis“, o vėliau filmas bus rodomas ir kituose kino teatruose visoje Lietuvoje. Filmo kūrybinė komanda kviečia visus susidomėjusius laiku suskubti įsigyti bilietus, o „Kino pavasario“ organizatoriai siūlo tai daryti būtent kovo 11 d. – tą dieną bilietai į visus lietuviškus filmus kainuos po 8 litus.

Filmo komanda dėkoja visiems, prisidėjusiems prie šio filmo atsiradimo, ir labai laukia visų premjeroje. Daugiau informacijos apie filmą galite rasti puslapiuose semme.lt ir facebook.com/semme.movie.

Papildomą informaciją teikia: Simonas Naudžius VšĮ “Kakava” (el. paštas filmas@semme.lt).

Vlado Braziūno nuotraukoje: straipsnio autorė Viktorija Jonkutė.

2014.02.05; 14:05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *