Kitą savaitę Xi Jinpingas lankysis Rusijoje


Kinijos prezidentas Si Dzinpingas. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, kovo 17 d. (AFP-ELTA). Kinijos prezidentas Xi Jinpingas kitą savaitę lankysis Rusijoje, penktadienį pranešė Pekino užsienio reikalų ministerija. Tai pirmoji per beveik ketverius metus jo kelionė į Maskvą.
 
„Rusijos Federacijos prezidento Vladimiro Putino kvietimu prezidentas Xi Jinpingas su valstybiniu vizitu lankysis Rusijoje kovo 20–22 dienomis“, – sakoma ministerijos pranešime.
 
Pastarąjį kartą Xi Jinpingas lankėsi Rusijoje 2019 m., tačiau pernai  V. Putinas dalyvavo žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje Pekine, abu lyderiai taip pat susitiko rugsėjį Uzbekistane per regiono saugumo susitikimą.
 
Abu vadovai kalbėsis apie „strateginį bendradarbiavimą“, sakoma beveik tuo pačiu metu paskelbtame Kremliaus pranešime. Jiedu „aptars, kaip stiprinti  nuodugnią partnerystę ir strateginį bendradarbiavimą“, įskaitant tarptautinėje arenoje, pranešė Kremlius ir pridūrė, kad „bus pasirašyti svarbūs dvišaliai dokumentai“.
 
Vizitas rengiamas praėjus kiek daugiau nei metams, kai Rusija įsiveržė į kaimyninę Ukrainą. Kinija siekia save pateikti kaip karo atžvilgiu neutralią šalį, tačiau kai kurie Vakarų lyderiai kritikuoja jos poziciją kaip nepatikimą, Kinija kaltinama patyliukais remianti Maskvą.
 
Praėjusį mėnesį Kinija paskelbė 12 punktų dokumentą apie karą, raginantį pradėti dialogą ir gerbti visų šalių teritorinį suverenitetą.
 
Kinija ir Rusija taip pat yra strateginės sąjungininkės, abi šalys dažnai dažnai pabrėžia partnerystę „be ribų“.
 
Pekino užsienio reikalų ministerija nepatvirtino sklandančių spėlionių, kad Xi Jinpingas ketina pasikalbėti ir su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kai apie tai buvo paklausta per įprastą spaudos konferenciją penktadienį.
 
Ketvirtadienį Kinijos užsienio reikalų ministras paragino Kyjivą ir Maskvą „kuo greičiau“ atnaujinti taikos derybas, Kyjivo teigimu, ragindama tai padaryti Kinija pabrėžė ir Ukrainos teritorinio vientisumo svarbą.
 
Pekinas „tikisi, kad visos šalys išlaikys rimtį,  santūrumą ir kuo greičiau atnaujins taikos derybas bei grįš į politinio susitarimo kelią“. Tai Kinijos užsienio reikalų ministras Qin Gangas telefonu sakė kolegai iš Ukrainos Dmytro Kulebai.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.17; 00:02
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *