Manytina, jog Kremlius gerai pažįsta naujos Ukrainos valdžios asmenybes ir dėl jų ramus: naujoji valdžia iš esmės yra senųjų tęsinys. Tik prisibijanti naujo Euromaidano.
Ko labiausiai bijo Kremlius, tai korupcijos ir oligarchijos Ukrainoje nunykimo. Su oligarchais, korupcijos nešėjais, visada galima susitarti.
Įvairiausios skelbiamos apklausos patvirtina, kad korupcijos Ukrainoje ne tik nesumažėjo, bet kai kuriose sferose ji net padidėjo. To nedrįsta neigti nei šalies prezidentas Petro Porošenko, nei ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas, nei dauguma parlamentarų.
Ekonominė reforma
Ukrainos Vyriausybė pradėjo vykdyti ekonomikos reformą, primenančią Balcerowicziaus šoko terapiją Lenkijoje. Iš dalies tai susiję su tarptautinių kreditorių reikalavimais, bet…
Per ganėtinai trumpą laiką Vyriausybė ženkliai, kelis kartus, padidino tarifus gyventojams už dujų suvartojimą vandens šildymui, elektros energijai gaminti ir pan. Neva, priartino tarifus prie dujų kainų pasaulinėje rinkoje pagal Tarptautinio valiutų fondo reikalavimus.
Gegužį Ukraina pasitiko su naujaisiais tarifais.
Tiesa, didelei daliai gyventojų mokestis už tokias paslaugas įstatymu kompensuojamas. Bet jiems tenka praeiti biurokratines procedūras pildant dokumentais pagrįstas pajamų deklaracijas, su kuriomis susiduriama pirmą kartą. Rezultatas – milžiniškos eilės kompensacijai gauti ir visuotinis gyventojų nepasitenkinimas.
Aukščiausioji Rada priėmė įstatymus, numatančius uždaryti daugelį nerentabilių valstybinių anglies šachtų ir sumažinti dotacijas likusioms. Daugelyje jų atlyginimai nemokami jau nuo sausio mėnesio. Šachtininkų profsąjungos, kokios jos bebūtų, Kremliaus ar vietinio oligarcho Renato Achmetovo inspiruojamos, sušaukė Kijeve suvažiavimą ir įspėjo valdžią nežaisti su šachtininkų nervais.
Lenkijoje „šoko terapiją“ ne visi prisimena geru žodžiu. Bet Lenkijoje nors nevyko karas su Rusija. Šaliai nereikėjo leisti didelių pinigų šalies gynybai ir gaudyti Rusijos diversantus bei teroristus Varšuvoje. Tarptautinė padėtis regione tuo metu buvo rami. Ir infliaciją buvo galima valdyti dar priimtinose ribose, ne taip kaip Ukrainoje – 120 proc. To, panašu, nesupranta į Ukrainą atvykę Lenkijos ekspertai, siūlantys savo „šokinės terapijos“ konsultacines paslaugas Ukrainos reformoms ekonomikoje.
Atrodo, kad buvusios ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko šalininkai buvo teisūs, sakydami, jog ukrainiečiai smarkiai apsiriko, pasirinkdami prezidentu ne ją, o Petro Porošenką. Rinkiminės kampanijos metu ji griežtai pasisakė prieš oligarchus. Bet rinkėjai jos nepaklausė.
Išrinktas prezidentu P. Porošenko daugumą nuo jo pasirinkimo pagal Konstituciją priklausančių pareigūnų, patarėjų paskyrė iš savo milijardinio verslo ir „buvusiųjų“ aplinkos. Ne iš milijoninio Euromaidano. Pažado atsisakyti bent žiniasklaidos nuosavybės teisės prezidentas neįvykdė.
Panašu, suklydo rinkėjai ir atiduodami pernelyg daug balsų P. Porošenkos vardu pavadintam politiniam blokui Aukščiausiosios Rados rinkimuose.
Tymošenką vertina priešai
Portalas „Russkaja Vesna“ (!) 2015-04-29 patalpino Viktoro Šestakovo straipsnį „Tymošenko užčiuopė prasidedantį elito skilimą ir nedelsdama įsivėlė į grumtynes“. Šiek tiek sutrumpintas, be subjektyvių autoriaus pasažų apie Tymošenką – gyvatę, jis atrodo labai realistiškas:
Julija Vladimirovna (Tymošenko), jei galima taip sakyti, buvo mielių pakelis, kurio dėka iškilo ir išsiliejo kunkuliuojanti Euromaidano broga. Ji buvo vėliava, ir kaip „nukentėjusi kovoje“ labai tikėjosi ypatingo nugalėtojų dėmesio. Bet įvyko kitaip: nuo jos atsitraukė net buvusieji parankiniai, o tai, kad į parlamentą pateko menkutės „Tėvynės“ dalelės, buvo greičiau panašu į išmaldą, kuria nugalėtojai norėjo atsipirkti nuo Julijos Tymošenkos klastos.
Ji tai puikiai suprato ir todėl realiai įvertino savo galimybes. „Demaskavimo seansai“, „negailestinga kritika“, „opozicijos formavimas“ buvo atidėti ateičiai. Nors neatmestina, jog didmeistriai, žaidžiantys šiandien šachmatine Ukraina, tiesiog paliko Tymošenko rezerve…
Jos sugebėjimas išlaukti nusipelno dėmesio, o todėl kai kurių Ukrainos politinių lyderių kvailai perdėtas pasitikėjimas savimi gali netikėtai atsisukti į juos problema, ar net nelaime.
Tymošenko kentė beveik metus… Ji užčiuopė prasidedantį politinių elitų skilimą ir nedelsiant įsivėlė į grumtynes.
Jau ne kartą nuskambėjo versija, kad būtent frakcija „Tėvynė“ užsakė skandalingą Valstybinės finansų inspekcijos vadovo Nikolajaus Gordijeno bryfingą Aukščiausiojoje Radoje (apie tai verta pasižiūrėti video, spustelėkite, – K.S.),o po to pati „ledi Y“ Šusterio programoje (verta pasižiūrėti šią seno vilniečio Saviko laidą, ypač Lietuvos politikams, spustelėkite, – K.S.) sustiprino reikiamus akcentus.
Priešų ir priešiškai nusiteikusių dabartinėje valdžios viršūnėje Tymošenko turi apsčiai, nuo Porošenkos iki Tiahniboko, tačiau ji nekariauja visuose frontuose vienu metu.
Labiausiai pažeidžiamu taikiniu Julijai Tymošenko yra jos vakarykščiai bendražygiai: Jaceniukas, Turčinovas, Avakovas. Šiandien jie labiausiai tinka „mindymui“. Juk Jaceniuko reitingas krenta greičiau negu Ukrainos pramonės gamybos lygis. Blogėjanti socialinė atmosfera, skolos, suirutė, korupcija, netgi jos stiprėjimas – tai apetitą keliančios temos kritiškam populizmui.
„Tai ne šoko terapija, tai šokas be terapijos“, – sako ji televizijos žiūrovams.
Tymošenko nesitapatina su parlamentiniais rėksniais. Ji kalba su liaudimi, primena jai apie infliacijos lygį, kuris siekia 120 proc., apie Vyriausybės sprendimą apmokestinti gyventojų pajamas iš indėlių, ko nėra visame pasaulyje, apie nepagrįstą tarifų už buitines paslaugas padidinimą. Julija Vladimirovna nieko nepraleis.
Pensijų apmokestinimą 15 proc. Tymošenko pavadino amoraliu ir gėdingu. Pareiškė, kad jos frakcija viešai pareikalaus sumažinti tarifus, kad Vyriausybė negalėtų išsisukti nuo savo nepagrįstų ir nesąžiningų veiksmų žmonių atžvilgiu. Kartu, kritikuodama Jaceniuką, „Tėvynės“ vadovė pridengia ir Tarptautinį valiutų fondą, kuris, jos žodžiais, „niekada jokių kvailysčių, tokių kaip nepamatuoto tarifų padidinimo, nereikalauja. Jie prašo: nustatykite tik tokius rinka pagrįstus tarifus, kurie nepridarytų (paslaugų tiekėjams) nuostolių“. Tai yra, TVF nekaltas, tai vis Jaceniukas!
Tymošenko jau skelbia Arsenijui Petrovičiui (Jaceniukui) ultimatumą ir skiria jam dvi savaites sutvarkyti visus tarifus kaip reikia (sumažinti mažiausiai dvigubai). Ji žino: liaudis melo neatleis.
Jos senosios taktikos baiminamasi ir, suprantama, bandoma išnaudoti jos įvaizdį, kaip skandalistės, bandančios sugriauti parlamentinę koaliciją.
Jaceniukas akivaizdžiai krūptelėjo ir apkaltino savo eksglobėją, kad ši su savo frakcija vykdo destruktyvią politiką. „Aš paprašyčiau mūsų partnerių, kad jie rodytų mažiau cinizmo ir melo, bet daugiau išminties ir pasvertų pareiškimų“, – sakė jis interviu 5 kanalui.
Charakteringu dabartinės Tymošenko bruožu laikytina tai, kad ji praktiškai nekalba apie Rusijos ir Ukrainos santykius ir nelenda į karo temą, kaip tai darė prieš metus. Tarp dominuojančių politinių grupių tai labai krenta į akis, ir tai, be abejonės, signalas Vakarams ir Kremliui pakviesti ją išspręsti krizę. Kaip nebūtų keista, bet net skandalingas dujų kontraktas, kažkada jos pasirašytas ir tapęs lemtingu jos likimui, šiandien gali suvaidinti jai teigiamą vaidmenį (tada Ukrainai nenaudingu kontraktu su ultimatyviu „Gazpromu“ Tymošenko išgelbėjo Vidurio ir Rytų Europą nuo sušalimo, – K.S.).
Aišku viena: Tymošenko – rungtynėse ir pasiryžusi veikti, tai reiškia, kai kam reikia atidžiai žiūrėti po kojomis…
Julija Tymošenko neturi ką prarasti
Aišku viena. Kremlius bijo dusyk politinės kalinės Tymošenkos jo valia. Su jos skaidria pajamų ir turto deklaracija. Vėl Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė įspūdingi straipsniai tokiais ir panašiais pavadinimais: „Tymošenkos milijonai ofšoruose“. Kaip kažkada Lietuvoje „Vytauto Landsbergio namai Šveicarijoje“.
J. Tymošenkos priekaištai Vyriausybei, kuri patvirtinta ir jos, kaip valdančiosios koalicijos partnerės, balsu, vyriausiojo šalies revizoriaus išaiškintos galimos fantastiškos vagystės valstybės kontroliuojamose bendrovėse (ir dar karo metu), negalės likti be atgarsio šalies viduje jau vien dėl to, kad Ukrainą iš pražūties gelbėja pasaulinės kredito organizacijos, tokios, kaip TVF.
Nuotraukose: Juliją Tymošenko ligoninėje buvo aplankiusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
2015.05.06; 06:11