Laišką dėl Kazokiškių sąvartyno incidento Tautos ateities Forumas nusiuntė Seimo pirmininkei


Visuomenės aktualijų portalui Slaptai.lt šiandien atsiųstas Tautos Ateities Forumo pirmininko Algimanto Matulevičiaus pasirašytas laiškas. Laiškas taip pat adresuotas ir Seimo pirmininkei Irenai Degutienei. Buvusį Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką A.Matulevičių rašyti viešą laišką paskatino incidentas, kilęs spalio 19-ąją prie Kazokiškių sąvartyno. Tąsyk tarp TAF aktyvistų ir policijos pareigūnų kilo susistumdymas. Keli TAF atstovai atsidūrė ligoninėje. Skelbiame TAF vadovo A.Matulevčiaus laišką be sutrumpinimų. Buvęs parlamentaras ragina incijijuoti parlamentinį tyrimą.

XXX

Tautos ateities forumas, jungiantis savo gretose tūkstančius narių, vadovaudamasis savo nuostatomis LR Konstitucijoje ir įstatymais, nuosekliai gina skriaudžiamų žmonių teises nuo pareigūnų ir valdininkų savivalės bei kovoja su mūsų gyvenimo blogybėmis siekdamas jas pašalinti.

Stebėdami ir analizuodami šalies valstybės institucijų veiklą sprendžiant šiukšlių tvarkymo ir jų  perdirbimo perspektyvas turime pripažinti, kad ši veikla neatitinka šalies ūkio bei gyventojų interesų. Nors šiems reikalams išleidžiamos milijoninės lėšos, akivaizdžiai pastebimas veiklos neperspektyvumas, chaotiškumas ir sąmoningas pažangos vilkinimas. Pasaulyje, ypač Japonijoje, yra sukurtos atliekų rūšiavimo ir pilno jų perdirbimo technologijos gaunant naudingus tolimesniam vartojimui produktus. Regioniniam atliekų tvarkymo centrui yra pateikti konkretūs techniniai sprendimai, kaip tai galima įgyvendinti. Deja, viskas atsimuša į neįveikiamą biurokratijos sieną ir akivaizdžią korupciją, klestinčią šiame sektoriuje. Aplinkos apsaugos ministerija ir asmeniškai ministras G.Kazlauskas  tai toleruoja.

Šiame kontekste pasibaisėtinu abejingumu ir korupciniu ciniškumu iškyla jau bene dešimt metų egzistuojanti Kazokiškių sąvartyno problema. Nesigilindamas į visas žinomas šios problemos peripetijas pastebėsiu, kad vien tik tai, kaip ciniškai nevykdomas net legalus teismo sprendimas, parodo visą šių suįžūlėjusių pareigūnų savivalę. Todėl Tautos ateities forumo aktyvistai kartu su vietos bendruomene š. m. spalio 19 dieną suorganizavo taikų piketą siekdami, kad būtų vykdomas teismo sprendimas ir sąvartynas būtų uždarytas.

Tačiau čia pasireiškė antra mūsų valstybės piktžaizdė – policijos pareigūnų savivalė. Nesulaukę pasmerkimo dėl įgaliojimų viršijimo, kai 2009 metų sausio 16 d. nieko nelaukdami pradėjo šaudyti į beginklę minią, jie pasijuto teisėjais, kurie pačiomis brutaliausiomis priemonėmis gali mušti ir luošinti žmones. Jūs, gerbiama pirmininke, viešai esate pasmerkusi pareigūnų veiksmus Minske, kai buvo išvaikoma nesankcionuota manifestacija. Prašome jūsų kaip politikės ir Seimo vadovės viešai pripažinti, kad policijos veiksmai š. m. spalio 19 d. prie Kazokiškių sąvartyno, kai jie  panaudojo jėgą prieš teisėtus Tautos ateities forumo piketuotojus, yra žiauraus nusikaltimo, padaryto prieš Lietuvos piliečius, netoleruotinas faktas.

Neteisėtai sulaikytas ir pasodinus į policijos automašiną sumuštas TAF pirmininko pavaduotojas Rimas Urbus, kuriam yra fabrikuojama administracinė byla. Sumuštas ir sužalotas TAF aktyvistas Andrius Dambrauskas. Labiausiai šiurpą keliantis epizodas, kai  įmitęs policininkas be jokios aiškios priežasties panaudojo jėgą prieš moterį, ją sumušdamas ir sulaužydamas ranką. Tai – TAF valdybos narė Laimutė Petraitienė, apie kurios sužalojimą pranešė net pasaulinė žiniasklaida.

Šio kruvino susidorojimo su taikiais šalies gyventojais pagrindinė priežastis yra politikų jau dešimtmečius toleruojamas totalinis teisėsaugos pareigūnų nebaudžiamumas ir abejingas požiūris į jų savivaliavimo atvejus. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad mūsų politikai, labai aštriai pasisakydami apie žmogaus teisų pažeidimus kaimyninėje Baltarusijoje ir Rusijoje, patys skatina tų teisų pažeidimus Lietuvoje, toleruodami pareigūnų brutalų elgesį su gyventojais.

Pastovūs piliečių susirinkimų laisvių ribojimai neleidžiant piliečių mitingų, neadekvačių policijos ir kitų specialiųjų tarnybų pajungimas stebint net nedidelius viešus renginius, skrupulingas kaltų ar/ne viešas, plačiai nušviečiamas, taip vadinamų riaušininkų prie Seimo teisinis persekiojimas ir jokios atsakomybės už kovinių veiksmų panaudojimą prieš taikius šalies gyventojus  nebuvimas valstybę jau daro nebe demokratiška, o policine. Įvertinant, kad šalyje įsigalėjusi praktika, kai už didžiules aferas, vagystes nėra baudžiama, ir kyšininkavimas jau tapo valstybės gyvenimo norma, kaip ir gyventojų teisių niekinimas, sunku tikėtis šio žiauraus atvejo objektyvaus tyrimo ir kaltų nubaudimo.

Prašome Jūsų asmeniškai inicijuoti Seimo parlamentinės tyrimo komisijos sudarymą, (nes Seimo aplinkos apsaugos komitetas nepajėgus to atlikti), kuri kompleksiškai įvertintų, kodėl iki šiol neuždarytas Kazokiškių sąvartynas, o svarbiausia – atliktų išsamų tyrimą ir nustatytų kaltus, kas leido panaudoti jėgą prieš taikų Tautos ateities forumo piketą ir mušti bei žaloti Lietuvos piliečius.

LR Seimas privalo garbingai, atmetęs bet kokias politines ambicijas, apginti šalies garbę nuo neleistino pareigūnų siautėjimo ir duoti dalykinį įvertinimą tai leidusių daryti institucijų vadovams.

Tikimės, kad visas Seimas viešai savo rezoliucija pasmerks šį kruviną policijos susidorojimą su šalies piliečiais.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Tautos ateities forumo (TAF) pirmininkas Algimantas Matulevičius, šio teksto autorius.

2011.10.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *